Vec hodnotí 2021: Mentálni mrzáci, Záborská, tráva = vražda. Keď neboxuješ, si nikto?

Wow. To je prvé slovo, ktoré človeku napadne, keď si vypočuje novú skladbu, ktorej autorom je ikonický Vec. Teda, prvé slovo príde, až keď si napravíte sánku, ktorá padá poriadne vysoko.

Pôvodne sme chceli napísať uvádzací úvodný odstavec, ale Vec povedal v skladbe všetko. Hodnotí stav Slovenska v roku 2021. Nie je to príjemné počúvanie. Nie však preto, že by rapoval zle, alebo obsahovo prázdne. Práve naopak, trafil klinček po hlavičke. Vlastne, on ich trafil hneď niekoľko.

Vec neobišiel nič

Uvedomelý rap. Inak sa to nedá nazvať. Vec sa vyjadril prakticky ku všetkému, čo sa za uplynulých 12 mesiacov na Slovensku dialo. Hovorí o pandémii koronavírusu, o lockdownoch, o rúškach, o hoaxoch, o mentálnych mrzákoch. Taktiež poskytuje trefnú paralelu na to, že ľudia častokrát neriešia, čo sa v krajine deje, pričom im stačia chlieb a hry.

Keď sú majstrovstvá sveta v hokeji alebo olympijské hry, akosi zabúdame na to, čo sa nám deje pod nosom. Nechýba kritika politikov, nechýbajú drsné prirovnania, Vec rapuje o stredoveku, ktorý chce zaviesť poslankyňa Záborská. Taktiež sa v skladbe nachádza viac než výstižný riadok: „Fašista kričí, chyťte fašistu.“

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vec (@brancikovac)

Človek sa až zamyslí nad tým, či vôbec chce naďalej žiť v tejto našej zakliatej krajine pod Tatrami. Keby sme ale všetci odišli, neostal by tu už nik a celé Slovensko by prakticky mohli zrušiť. Nie je jednotný pohľad na to, ako sa dostať z niekoľkých mizérií, v ktorých sa štát, v ktorom žijeme nachádza.

Ale prvým krokom je nedávať si na oči ružové okuliare a hovoriť o tom, čo sa deje. To Vec zvládol a za to si zaslúži od nás všetkých shout out.

Photo credits: Vec, Instagram

Odporúčame