V Európe sa narodil prvý šupinavec: Prečo ohrozený druh nemal v pražskej ZOO bezproblémový vstup do života?

Prvý šupinavec narodený v európskej ZOO

V Európe sa narodil prvý šupinavec, je to samička (Zdroj: Facebook ZOO Praha/Miroslav Bobek )

#Stalo sa to vôbec po prvýkrát, že sa v Európe narodil šupinavec čínsky (lat. Manis pentadactyla). Mláďa prišlo na svet v pražskej ZOO a je prvým z ohrozených druhov zvierat, ktoré sa narodilo v zajatí na našom kontinente. Drobný cicavec dostal prezývku „Malá šiška“, pretože vzhľadom pripomína smrekovú šišku.

Prvý európsky šupinavec nemal prvé dni života bezproblémové

Mláďatko samičky sa narodilo 2. februára tohto roka, ale ošetrovatelia v ZOO mali o jeho stav obavy. Ukázalo sa, že matka menom Run Hou Tang nemala dostatok mlieka, a tak maličká strácala hmotnosť. Vďaka radám od expertov z Taiwanu bola zaradená do programu umelého kŕmenia mačacím mliekom. Matka bola taktiež stimulovaná k väčšej produkcii vlastného mlieka.

Našťastie, dokrmovanie zabralo a stav novorodenca sa po niekoľkých dňoch postupne zlepšoval. Zoologická záhrada v Prahe je už optimistickejšia s vyhliadkami do budúcnosti, postupne dochádza k znižovaniu dávok umelého dokrmovania. Mladá samička však zatiaľ nemá oficiálne meno.

Riaditeľ ZOO Miroslav Bobek povedal: „Prekonali sme len prvú prekážku a ďalšie nás ešte len čakajú.“ Hmotnosť pri narodení bola len 135 gramov, čo je niečo menej ako váži kriketová loptička. Dospelé jedince môžu vážiť až 7 kilogramov. Miniatúrnu veľkosť novorodenca dokumentuje aj titulná fotografia.

Prečo sú šupinavce ohrozeným druhom?

Šupinavce čínske pochádzajú z južnej Číny a juhovýchodnej Ázie. Je jedným zo štyroch druhov žijúcich v Ázii, zatiaľ čo, ďalšie štyri možno nájsť v Afrike. Pražská ZOO dostala vzácne zviera z Taiwanu a stala sa len druhou európskou ZOO, ktorá tento druh chová.

Tento druh zvierat je lovený pre svoje mäso a šupiny. Odhaduje sa, že v roku 2019 sa obchodovalo s približne dvestotisíc kusmi kvôli keratínovým šupinám, ktoré sa používajú v tradičnej východnej medicíne. Z jedného šupinavca je možné získať pol kilogramu šupín. Šupinavce sa ťažko rozmnožujú v zajatí, pretože vyžadujú špeciálne krmivo, ktoré obsahuje včelie larvy a múčne červy a vo svojom výbehu vyžadujú konkrétnu vlhkosť a teplotu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najlepšia európska destinácia v roku 2023: Je bližšie, ako by si čakal – uhádneš, ktoré je to mesto?

Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame