Len málokto kŕmi svojho štvornohého miláčika správne: Kvôli tomuto detailu môže byť tvoj pes často chorý

malý psík si oblizuje ňufák

Kŕmiš svojho psa správne? (Zdroj: Unsplash/Gayatri Malhotra)

#Nová štúdia zistila, že len malá časť majiteľov psov pozná správne pokyny pre bezpečnú manipuláciu s krmivom pre ich domáce zvieratá, Hoci ide o americký výskum, a teda usmernenia stanovené Úradom pre potraviny a liečivá v USA, aj v Európe máme veľmi podobné smernice, na ktoré dohliada inštitút FEDIAF (z angl. European Pet Food Industry).

Americké aj Európske usmernenia sa týkajú toho, ako by sa malo krmivo pre domáce zvieratá skladovať a podávať, ako by sa mali misky s jedlom čistiť a udržiavať a ako hlásiť problémy s jedlom a rôznymi maškrtami. Problém je v tom, že málo ľudí si je vedomých týchto jednoduchých tipov, ktoré pomôžu zabrániť tomu, aby domáce zvieratá a aj majitelia ochoreli.


Sú to zvieratá, no sledujú ich milióny ľudí: Toto sú najznámejší domáci miláčikovia internetu, počet followerov im môžeš závidieť


Ako zdôrazňujú výskumníci, máme tendenciu preceňovať hygienu a niektoré z týchto zaujatostí sú prítomné aj v tejto štúdii. Stručne povedané, na základe získaných výsledkov by majitelia psov mohli urobiť oveľa viac, aby minimalizovali hromadenie baktérií a riziko infekcie v telách svojich miláčikov.

Takmer nikto o usmerneniach nevedel

Výskum zahŕňal prieskum 417 majiteľov psov a výtery zo 68 jedál pre psov. Menej ako 5 percent respondentov vedelo, že existujú nejaké pokyny, ktoré treba dodržiavať. Keď im bolo povedané, že takéto usmernenia existujú, iba 8 percent vedelo, že webová stránka FDA, prípadne FEDIAF je miesto, kde ich môžete nájsť.


Psy zrejme vôbec nie sú také, ako sme si doteraz mysleli: Toto pred tebou ukrýva aj tvoj domáci miláčik


Pozitívom je, že prieskumná skupina vo veľkej miere dodržiavala niekoľko oficiálnych pokynov. Až 86 percent z opýtaných kontroluje, či ich krmivo pre psov nie je viditeľne poškodené a 91 percent vie, že misku pre psov nemajú používať ako nádobu na naberanie napríklad granúl. Takmer všetci (97 percent) majitelia psov uviedli, že nekŕmili svoje psov surovou stravou.

Umývanie misky je základ

Ostatné odporúčania sú menej dodržiavané. Vedci zistili, že iba 12 percent majiteľov psov umýva misky svojim miláčikom každý deň a iba 22 percent si pred manipuláciou s krmivom umýva ruky mydlom a horúcou vodou. Len 13 percent čistí nádobu na naberanie jedla po použití saponátom a horúcou vodou.

Aj keď tento výskum používal relatívne malú veľkosť vzorky a nezachádzal do prílišných podrobností, pokiaľ ide o bakteriálnu analýzu, je jasné, že majitelia psov by mohli urobiť omnoho viac, aby sa zaistilo, že domáce zvieratá aj ľudia budú v bezpečí. Jednoduchými úkonmi, ako je napríklad pravidelné čistenie misky a extra naberačka na granule sa dá predísť mnohým zdravotným komplikáciám.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame