Romantická stavba alebo dejisko krutej histórie? Bojnický zámok je opradený desivou legendou aj smutným príbehom

Výhľad na Bojnický zámok

Na fotografii je jeden z najkrajších zámkov nielen na Slovensko, ale aj v Európe. Bojnický zámok(Foto: pixabay.com)

#Ten, kto nemá fotografiu na Bojnickom zámku, akoby ani nebol Slovák. Len málokto vie, že presne pred 70 rokmi vyhorel. Na skazu sa prichádzali pozerať ľudia z blízkeho aj ďalekého okolia. Dnes je jedným z najnavštevovanejších zámkov u nás je preslávený nielen vďaka svojej nádhernej architektúre, ale aj legendám, ktoré sa viažu k tejto historickej stavbe.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SNM – Múzeum Bojnice (@bojnicecastle),

Neprebádané dvere

Dodnes sú na zámku mnohé tajné cesty. Na niektoré sa prišlo pred 40 rokmi, keď sa prepadlo hradné nádvorie. Vďaka tomu sa odkryli gotické až barokové fázy, o ktorých nikto nevedel. Zaujímavé je, že sa v podzemí nachádzajú aj zamurované dvere. Dodnes ich však nikto nepreskúmal a tak nevedno, kam vedú. Nájdeme tu aj podzemné zámocké priestory, kde sa múry zámku stretávajú s travertínovou skalou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SNM – Múzeum Bojnice (@bojnicecastle),

Zlomené srdce

Pôvodne však vznikol po prestavbe hradu podľa vzoru a predlohy romantických stredovekých zámkov z Francúzska. Najväčšiu zásluhu na jeho podobe má jednoznačne Ján František Pálfi. Ten však v roku 1908 nečakane zomrel počas toho, ako sa hrad menil na rozprávkový zámok. Aj preto tu zostalo niekoľko barokových prvkov. Pálfi zomrel ako starý mládenec. Jeho srdce však patrilo istej krásnej žene a práve k nej sa viaže jedna z najznámejších legiend.

Všimli ste si niekedy, že na Bojnickom zámku je veža a na jej vrchole veniec podobajúci sa na tŕňovú korunu? Dôvodom, pre ktorý dal Ján František Pálfi prestavať hrad bola mladá francúzska kontesa de Janville. Pálfi chcel, aby jej hrad čo najviac pripomínal domov, avšak rodičia mu ju napokon nevydali. Ľudia si vraveli, že išlo o príbeh zlomeného srdca, kedy najkrajší zámok v Európe nebol naplnený láskou. Francúzska kontesa sa prišla na hrad údajne pozrieť až po svojej smrti ako duch.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SNM – Múzeum Bojnice (@bojnicecastle),

Legenda o Čiernej pani

Stavbu obýval aj ctihodný pán spolu so svojou manželkou. Šírili sa o nej len samé dobré správy. Jedného dňa musel pán – ako to v tej dobe bývalo zvykom – odísť na vojnu. Krátko po jeho odchode sa žene narodilo dieťatko. Po jeho návrate však nastala nevídaná zloba. Ľudia mu nahovorili, že zatiaľ, čo on bojoval, jeho manželka sa zabávala s rytiermi.

Aj keď išlo o číre klamstvá, vtedajší obyvateľ hradu nechal rozhodnúť súd. Sudcovia pripravili pre manželku hrozivú skúšku. O jej živote mal rozhodnúť skok z Huňadyho veže do kamennej priekopy. Vraj, ak je nevinná, tak sa jej nič nestane. Ak ale nie, tento pád neprežije.

Zbytočne prosila pani o život a prisahala na svoju vernosť. Nepomohlo. S malým dieťaťom v náručí musela za prítomnosti svedkov skočiť z veže. V tom sa však stalo to, čo nikto nečakal. Počas pádu sa s dieťaťom vzniesla do nebies, avšak nakrátko na to pristáli na dne priekopy hlavy s vyplazenými jazykmi. Tie mali patriť klebetníkom, ktorí o mladej pani narozprávali klamstvá. Údajne dodnes počuť pri Huňadyho veži čudesné hlasy.

Chceš poznať ďalšie povesti z našich hradov? Nájdeš ich v tejto knihe

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame