Máš doma umelý stromček? Zdá sa, že nie je taký ekologický, ako by si si možno myslel

vianočný stromček

Ak si si doteraz myslel, že umelý stromček je ekologickejší, najnovší poznatok ťa možno prekvapí (Zdroj: Unsplash/Sandra Seitamaa)

#Aj tento rok mnoho domácností rieši dilemu týkajúcu sa vianočného stromčeka. Pre niekoho je vôňa ihličia živého stromčeka neodmysliteľnou súčasťou Vianoc, iným je zase ľúto, že stromček bude vyrúbaný len preto, aby im pár týždňov skrášľoval príbytok. Ak si si vždy myslel, že zvoliť umelý stromček je ekologickejšie, možno ťa prekvapí informácia, ktorú priniesol portál teraz.sk. Pri porovnaní uhlíkových stôp totiž ako ekologickejšia možnosť vychádza práve živý stromček.

Živé versus umelé

Zelená linka ministerstva životného prostredia vo svojom príspevku na Facebooku uvádza, že zatiaľ čo ekologická stopa prírodného stromčeka je 4 kg oxidu uhličitého, pri umelom stromčeku je to až desaťkrát toľko. Spôsobené je to tým, že umelé stromčeky sa väčšinou vyrábajú z PVC, ktoré sa vyrába z ropy. Na druhej strane, živé stromčeky sa pestujú v špeciálnych lesných škôlkach a po ich vyrúbaní sa vždy zasadia nové. Stromy navyše počas rastu oxid uhličitý pohlcujú a produkujú kyslík.

„Na jednom hektári pôdy sa vypestuje približne 7000 stromčekov. Toto množstvo naviaže v priebehu desaťročného rastu okolo 145 ton oxidu uhličitého a za rovnaký čas vyprodukuje viac ako 100 ton kyslíka,“ uvádza Zelená linka.

Živý stromček v kvetináči?

Stromčeky počas rastu tiež môžu napomôcť k biodiverzite voľne žijúcich živočíchov. Lesné škôlky väčšinou poskytujú dostatok otvoreného priestranstva, vďaka čomu majú zvieratá lepší prístup k zdrojom potravy a samotné stromy poskytujú vhodné podmienky napríklad na hniezdenie pre vtáctvo.

Neznamená to však, že živé stromčeky sú úplne ideálne. Počas rastu sú často postrekované a hnojené, čo tiež ovplyvňuje životné prostredie. Dôležité je aj to, ako sa ľudia stromčeka po sviatkoch zbavia. Najhoršia možnosť je, že skončí na bežnej skládke odpadu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Budúce Vianoce si už živého kapra pred Tescom nekúpiš: Spoločnosť sa postavila proti nehumánnemu zaobchádzaniu

Dobrou alternatívou je napríklad kúpa živého stromčeka v kvetináči. Ten si môžete doma ozdobiť aj nasledujúci rok. Keď už bude stromček príliš veľký, pokojne ho môžete presadiť do záhrady. Ak by si ale predsa len uprednostnil umelý stromček, dôležité je hlavne to, aby vydržal čo najdlhšie. Ak by si jeden umelý stromček používal počas desiatich rokov, stal by sa dokonca ekologickejším, ako ten živý. Zaváži takisto materiál, z ktorého je stromček vyrobený a lepšie je kupovať také, ktoré vyrobili na Slovensku. Jeho preprava totiž na životné prostredie vplýva taktiež.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame