Prvý hotel na svete, ktorý sa pýši svojou uhlíkovo neutrálnou stopou v USA: Prečo nemá možnosť vlastného parkovania?

Populus

Špecificky tvarované okná sú odrazom výrastkov na kmeňoch, ktoré sú v Colorade často bežné (Zdroj: studiogang.com)

#Hotel, ktorý nájdeš v Americkom Denevre, má samotieniace okná a fasádu, ktorá pripomína kmene stromov. Už počas jari minulého roka, symbolicky na deň Zeme, položili developeri zo spoločnosti Urban Villages základný kameň stavby tohto unikátneho hotela, ktorý sľubuje neutrálnu uhlíkovú stopu. Ide o prvú stavbu tohto druhu na území USA. Pre hostí by mal byť k dispozícií koncom tohto roka.

Okno všade kam sa pozrieš

Latinský názov stromu Populus tremuloides bol inšpiráciou pre názov hotela, ktorý pomenovali Populus. Projekt hotelu na prvý pohľad upúta členitou fasádou plnou malých a veľkých okien. Architekti z Gang Studio to vymysleli prefíkane – okná ti napovedia, či je priestor verejný alebo súkromný.

Špecificky tvarované okná sú odrazom výrastkov na kmeňoch, ktoré sú v Colorade často bežné. Ako stromy rastú, zbavujú sa spodných vetiev, a svetlá kôra je potom posiata tmavými stopami, ktoré pripomínajú oči. Každý z kmeňov zvonka zodpovedá šírke hotelovej izby.

Okrem toho, že v samotných izbách hotela nájdeš nádherný výhľad na skalnaté hory, či neďalekú budovu Kapitolu, môžeš využiť niektoré parapety ako lavičky alebo stolíky. Na prízemných častiach dosahujú okná výšku do 9 metrov, čo návštevníkom umožní nahliadnuť do hotelových lobby, kaviarní a obchodov.

Výsadba stromov

Pri jednotlivých prvkoch v architektúre budovy je dôležitá najmä funkčnosť. Okná sú navrhnuté v súlade s klímou krajiny – sú kvalitne izolované, a striešky nad oknami sa vysúvajú podľa orientácie slnka, aby interiér zatienili v ten správny čas. Týmto sa, okrem iného, zlepšuje aj energetická náročnosť budovy. Ďalšou funkciou striešok je aj pomoc pri odtekaní dažďovej vody.

Strešná terasa s výhľadom, barom a reštaurácia, je plná zelených lokálnych rastlín. Vďaka nim sa budova ochladzuje, a ponúka aj útočisko pre vtáky a hmyz.

Ako môže byť stavba uhlíkovo neutrálna?

Pri stavbe sa používajú nízkouhlíkové betónové zmesi materiálov s obsahom recyklovaného odpadu. Týmto sa minimalizuje odpad, a tiež podporuje populárna udržateľnosť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Miška zo Sexuálnej výchovy sa zasnúbila v Indii: Ako vyzeral tradičný miestny tanec v jej podaní a sú Indovia priateľskejší ako Slováci?

Uhlíkovej neutrality sa má dosiahnuť kombináciou udržateľného projektu a kompenzáciou uhlíkovej stopy ostatnými podpornými aktivitami. Okrem prevádzky nízkouhlíkovej budovy sa tiež chce vedenie zamerať na uhlíkovú stopu každého hosťa.

Hotel sa (namiesto spoliehania sa na anonymné projekty, ktoré sa venujú znižovaniu uhlíkovej stopy) sám zaviazal na výsadbu množstva stromov, ktoré pokrývajú dokopy 20 kilometrov štvorcových plochy.

Na teraz žiadne nové parkovisko

Aj keď sa hotel nachádza v rušnej časti mesta, nesie prvenstvo novopostaveného hotelu v Deneveri bez vlastného parkoviska. Na jeho vybudovane je potrebná oceľ a železobetón, ktoré prispievajú k zvýšeniu uhlíkovej záťaže pre našu planétu.

Doposiaľ nezvyčajná stratégia na vynechanie parkoviska by mala viesť k tomu, že hostia budú využívať služby verejnej dopravy. Vedenie tým chce poukázať na to, že nie vždy je nutné parkovať priamo na mieste. Mestá majú byť viac friendly miestom pre peších chodcov.

Hotel bude spolupracovať s neďalekým parkoviskom, ktoré bude pre ich hostí k dispozícií. „Vytvorili sme Populus, aby sa stal katalyzátorom zmien, a aby sme uspokojili rastúce preferencie dnešných spotrebiteľov cestovať zodpovedne, poznávať miesta autenticky, a prepájať sa s prírodou, a medzi sebou. Stav núdze na Zemi vyžaduje, aby sme posilnili svoje vplyv, a Populus je len začiatok tejto cesty,“ uviedol v tlačovej správe Jon Buerge z Urban Villages.

 

 


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Whatnews
Odporúčame