Mesto duchov, údolie motýľov či múzeum vlasov: Objav s nami 10 netypických miest v Turecku!

Turecko netypické miesta

Objav skryté poklady Turecka (Zdroj: GettyImages)

#Turecko je so svojou bohatou históriou a unikátnou polohou už tisíce rokov vstupnou bránou medzi Európou a Áziou. Práve závan Orientu a rozmanitá zmes kultúr, náboženstiev a chutí prináša do „krajiny polmesiaca“ čaro, ktoré pôsobí na všetky zmysly. Majestátne osmanské paláce, farebné bazáre aj tyrkysové pobrežia dopĺňa aj mnoho zvláštnych miest, ktoré by nemali chýbať na tvojom výletnom zozname.

Mesto duchov Kayakoy

Neveľké mesto Kayakoy, ktoré magazín National Geographic zaradil medzi najznámejšie „mestá duchov“ na svete, sa rozprestiera na úbočí kopca neďaleko mesta Fethiye. V 18. storočí tu Gréci založili mesto Levissi s približne 3 500 domami. V roku 1923, keď v meste žilo asi 6 000 Grékov, sa začala tzv. „výmena obyvateľstva“ medzi Gréckom a Tureckom a Gréci museli mesto opustiť.

Levissi bolo premenované na Kayakoy podľa názvu neďalekého údolia a prázdne domy osídlili moslimovia, ktorí prišli z Macedónska. Tým sa však mestečku nepáčilo a po ich odchode sa Kayakoy stalo najväčšou opustenou gréckou dedinou Malej Ázie. V súčasnosti tu stojí asi 500 zachovaných domov a tri kostoly – prázdnota vytvára mysterióznu atmosféru, ktorú treba zažiť na vlastnej koži.

Kayakoy Turecko
Kayakoy pôsobí ako mesto duchov (Zdroj: GettyImages)

Hora Nemrunt

Nad mestom Adiyaman na hraniciach so Sýriou sa nachádza hora Nemrut Dağı. Práve na tomto zvláštnom mieste stoja neuveriteľné ľudské a orlie hlavy vytesané do kameňa, ktoré boli vytvorené na upevnenie moci Alexandra I. a jeho generálov. Najlepšie ročné obdobie na ich návštevu je od polovice apríla do polovice októbra. Príď objaviť hrobku kráľa Antiocha I z Komagene, jednu z najvyšších pohrebných mohýl v Európe a jeden z najlepších neprebádaných klenotov Turecka.

Údolie motýľov – Fethiye

Jednou z najväčších odmien pre peších turistov na Lýkijskej ceste je nádherný výhľad nad Údolím motýľov – zátokou, ktorú obklopujú kolosálne útesy týčiace sa na oboch stranách úzkeho modrého zálivu. Na piesočnato-kamienkovej pláži, ktorá je prístupná len loďou, je kemp s plážovým barom, kde sa podáva pivo a grilované ryby, a pod stromami sa konajú hodiny jogy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zmaturuj rýchlo a jednoducho: Tento podcast ťa naučí všetko, čo potrebuješ vedieť a už za pár minút

Smerom do vnútrozemia vedie údolie, ktorým odjakživa viedla obchodná cesta. Údolie plné bujnej zelene a vodopádov na jar navyše zaplní vyše stovka druhov motýľov, ktoré možno pozorovať zvyčajne až do septembra.

Fethiye Turecko
Údolie na jar zaplní viac ako sto druhov motýľov (Zdroj: Unsplash/MohammadFathollahi)

Terasové horúce pramene v Pamukkale

Minerálne pramene, ktoré po tisíce rokov kaskádovito stekali po svahu v tureckom údolí Büyük Menderes, vytvorili neobyčajnú pamiatku Pamukkale (v preklade Bavlnený hrad). Séria prírodných bazénov, ktoré sa zbiehajú do plytkých nádrží z lesklého bieleho travertínu, je terasovito zasadená do svahu. Tečie ňou voda z prameňa bohatého na minerály, ktorá ich zároveň vyformovala do tvarov skamenených vodopádov a rôznych stalaktitov. Tie pôsobia ako roztápajúca sa poleva na svadobnej torte.

Za návštevu stoja aj často prehliadané staroveké zrúcaniny grécko-rímskeho kúpeľného mesta Hierapolis, ktoré sa nachádzajú na samom vrchole okolo liečivých prameňov. Tu sa môžeš okúpať v Kleopatrinom horúcom kúpeli, ktorý jej vraj daroval Markus Antonius. Kedysi ho zakrýval rímsky Apolónov chrám, teraz vo vode ležia dórske stĺpy a lemujú ho farebné kvety.

Pamukkale Turecko
Prírodné bazény Pamukkale (Zdroj: GettyImages)

Efez

Turecko je posiate starovekými pamiatkami a Efez, ktorý je dnes pod ochranou UNESCO, je pravdepodobne najveľkolepejšou z nich. Artemidin chrám, ktorý stál v starovekom meste Efez, bol jedným z pôvodných siedmich divov sveta. Dnes z neho zostalo len málo, ale pozostatky Efezu sú napriek tomu obdivuhodné.

Osídlenie sa začalo pred 9 000 rokmi, keď sa rozprestieralo na pobreží Egejského mora. Nachádzajú sa tu rímske, kresťanské, osmanské, helenistické a grécke pamiatky. Stačí sa prejsť cez ulice s kolonádami a navštíviť chrámy, obrovský amfiteáter či Celsovu knižnicu – tretiu najväčšiu knižnicu v rímskom svete, ktorej vyrezávané priečelie stojí dodnes.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Preveríme, ako dobre poznáš ikonické účesy: Ak sa vyznáš v trendoch, náš test zvládneš aj o polnoci!
Efez Turecko
Staroveké zrúcaniny Efezu sú pozoruhodné (Zdroj: Unsplash/Furkan Dokuzlar)

Divoké kone Hörmetçi

Ak ťa nadchýna nespútanosť a krása divokých koní, ktoré slobodne cválajú po pastvinách, vyber sa do dediny Hörmetçi (asi 20 minút autom od Kayseri v Kapadócii). Kone sa tu voľne potulujú aj napriek tomu, že muži z dediny každoročne prichádzajú, aby niektoré z nich odchytili a skrotili na prácu. Najkrajšie divadlo sa odohráva pri západe slnka, keď ich zbesilé preteky dvíhajú zo zeme prach presvetlený lúčmi slnka.

Kapadócia

V strednej Anatólii leží rozprávková oblasť s nezvyčajnými útvarmi pripomínajúcimi komíny, kužele a obrovské hríby. Tieto zvláštne útvary, z ktorých niektoré sa týčia do výšky 40 metrov, boli vymodelované dávnymi sopečnými erupciami a eróziou. Pred tisíckami rokov do prírodného procesu vstúpili ľudia, ktorí do mäkkých skál vytesali domy, kostoly a podzemné mestá.

Chetiti aj iní obyvatelia, ktorí tu žili už v roku 1800 pred n. l., zasa vytesali podzemné tunelové komplexy, aby sa tak ochránili pred nájazdmi Peržanov a Grékov. Z mnohých týchto jaskýň sa dnes stali hotely, z ktorých možno pozorovať legendárne lety vzdušných balónov.

Balóny v Kapadócii Turecko
V Kapadócii sa legendárnymi stali lety vzdušnými balónmi (Zdroj: Unsplash/Mehmet Turgut Kirkgoz)

Múzeum vlasov Avanos

V centrálnej Anatólii sa okrem známych skalných pyramíd nachádza aj jedna z najväčších zbierok dámskych kaderí – Múzeum vlasov Avanos. Múzeum leží v malej jaskyni pod obchodom s hrnčiarskymi a keramickými výrobkami a ukrýva pramienky vlasov od vyše 16-tisíc žien z celého sveta.

Za jeho vznikom stojí príbeh talentovaného hrnčiara Cheza Galipa. Pred vyše 30 rokmi jedna z jeho dobrých priateliek musela navždy odísť z Avanosu a mladý Turek bol z toho veľmi sklamaný. Aby na ňu nikdy nezabudol, nechala mu na pamiatku prameň svojich vlasov.

Odvtedy vraj ženy, ktoré navštívili hrnčiarov obchod a počuli jeho príbeh, nechávali mužovi na pamiatku pramene vlasov. Tie spolu s malými kartičkami, na ktorých sú zapísané aj ich adresy, teraz zdobia steny malej jaskyne pod obchodom. Vstup do múzea je bezplatný a všetky dámy, ktoré majú záujem prispieť svojimi pramienkami vlasov, môžu doplniť zbierku o vlastné exponáty.

Archeologické nálezisko Trója

Staroveké mesto Trója, známe ako miesto trójskej vojny, ktorú Homér opísal vo svojom epose Iliada, bolo v roku 1998 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jedno z najznámejších archeologických nálezísk na svete leží na území provincie Çanakkale.

Podľa legendy o založení Tróje mali bohyňa mora Tethys a titán Atlantiku Oceanus dcéru Elektru. Tá sa stala Diovou manželkou a porodila Dardana. Dardanov syn Tros založil mesto Truad a jeho syn Ilus založil mesto Trója. Známejší je dodnes spoľahlivo neoverený príbeh o trójskom koňovi – ľsti, ktorú použili grécki bojovníci ako skrýšu, aby sa dostali za brány Tróje. Predstieraný dar bohyni Aténe stál za konečnou skazou Tróje, ktorú Gréci po desaťročnej vojne konečne dobyli a zotročili. Majestátny drevený kôň nechýba ani pri vstupe k nálezisku.

Palác Perili Köşkü

Palác Perili Köşkü, známy aj ako palác Yusuf Ziya Pasha, je očarujúci a zároveň desivý „palác duchov“. Nachádza sa v blízkosti hradu Rumeli Hisar v Istanbule. Palác bol postavený v roku 1911, po viac ako storočí aktuálne slúži ako sídlo spoločnosti Bursan Holding Company a Bursanského múzea súčasného umenia. Budova pozostáva z deviatich poschodí, jej dokončenie však poznačilo dlhé meškanie. Hovorí sa, že počas niektorých večerov tu môžeš počuť zvuky hry na klavír, aj keď je palác úplne prázdny.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame