Má 2 a pol kilometra a nikdy ním neprešiel vlak: Preskúmaj tunel, z ktorého sa stáva obľúbená turistická atrakcia

tunel

Photo by Yohei Shimomae on Unsplash

#Pokiaľ máš rád turistiku s nádychom adrenalínového dobrodružstva, zbystri pozornosť. Na východe Slovenska totiž nájdeš hotový poklad, ktorý si okamžite zamiluješ. Tunel pod Homôľkou alebo Slavošovský tunel je nedokončený tunel na nedostavanej železničnej trati z Revúcej do Slavošoviec, na pomedzí okresov Revúca a Rožňava.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Jeho celková dĺžka je 2 401 metrov, pričom mal prekonávať hrebeň Revúckej vrchoviny medzi údolím riek Muráň a Štítnik. Tunel bol naprojektovaný v období po Viedenskej arbitráži, kedy niektoré južné časti Gemera vtedajšieho vojnového Slovenska neboli prístupné po železnici, vrámci projektu takzvaných Gemerských spojok.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aneta Repková (@anneeettee),

Tunel sa začal stavať v roku 1941 a prerazený bol v apríli 1944, krátko pred vypuknutím SNP. Práce boli načas prerušené, no pokračovalo sa až do roku 1949, kedy sa výstavba trate ukončila. Prvotná potreba zabezpečiť železničné spojenie Gemerom po ukončení II. svetovej vojny a vrátení hraníc do pôvodnej podoby ale úplne pominula.

Lokalita slavošovského portálu je vybavená táboriskom a atrakciami pre rodiny s deťmi. Tunel je voľne priechodný. Vedie cezeň oficiálna cyklotrasa. V poslednej dobe sa z neho stáva obľúbená turistická atrakcia. Na toto miesto sa bol pozrieť aj známy slovenský urbexer Ivan Donoval. Pozri sa spolu s ním, čo na tomto mieste videl a zažil.

Zaujíma ťa urbex a opustené budovy na Slovensku? Určite si pozri túto knihu v Martinuse.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame