Behom ku zdraviu a kondičke: Aké trendy v behu by si mal skúsiť aspoň raz za život?

Ak nie si fanúšik outdoorového behu, môžeš skúsiť aj bežecký trenažér (Zdroj: Freepik/jcomp)

#Odporúča ti beh takmer každý? Niečo na trende v behaní asi bude… Nielenže je to veľmi zdraviu prospešná disciplína, ale tiež je to jedno z mála cvičení, ktoré ti neničí kĺby. Samozrejme za predpokladu, ak dodržiavaš správnu techniku a nosíš vhodnú obuv. S novými trendami v behaní bude aj nenávidené kardio naozaj zábava!

Beh po pláži

Beh po piesočnom pobreží je proste dovolenkový sen. Vieš ale o tom, že je aj veľmi prospešný? Piesok totiž predstavuje nestabilný povrch, vďaka ktorému sú tvoje nohy o niečo viac namáhané, tým pádom svaly nôh zapájaš o čosi viac, než pri behu po rovnom tvrdom povrchu. A hoci sa ti beh na pláži môže zdať náročnejší, okrem pekného zážitku to má aj ďalší benefit – uľavíš svojim kĺbom!

Fartlek

Technika fartlek znamená hru s rýchlosťou. Spája vytrvalostný tréning a rýchlostné prvky. V praxi to vyzerá tak, že bežíš v pre teba pohodlnom tempe, náhle zrýchliš na neurčitý čas, a nakoniec sa vrátiš k pôvodnému tempu. Táto technika je super pre zvyšovanie efektivity behu a rozvíjanie odolnosti voči únave.

Bežecký trenažér

Ak nie si fanúšik outdoorového behu, môžeš skúsiť aj bežecký trenažér. Ten si vieš dokonca zadovážiť aj domov, a trénovať v pohodlí a teple svojej obývačky. Špeciálne verzie trenažérov dokonca ponúkajú aj rôznorodé povrchy, ako napríklad poľné cesty, lúky, cesty s koreňmi stromov či kameňmi.

Na boso

Obrovským fenoménom súčasnosti je bosý beh. Ak si netrúfaš odložiť topánky, môžeš na tento účel využiť aj barefoot obuv. Takýto typ športovej obuvi (alebo beh bez topánok) ťa bude motivovať k priamemu došľapu na prednú časť chodidla, a tak nebudeš bežať cez päty.

Hill repeats

To sú opakované krátke úseky tvrdého behu hore kopcom. Ideálny sklon povrchu by mal byť rovnomerný a mierny – odporúča sa stúpanie 4 až 6 percent. Túto techniku sa ale oplatí zaradiť do tréningu až po približne roku skúseností. Efektívne posiluje nohy a svaly v krátkych intervaloch, čím je naozaj určený len pre skúsených bežcov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Odlož topánky, poď do toho s nami: Bosá chôdza ti prinesie kopec benefitov, ako si neuškodiť?

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame