Na bežeckej obuvi naozaj záleží: Vyber si s nami ten správny typ pre teba!

Bežecká topánka má byť funkčná, nie štýlová (Zdroj: Freepik/pvproductions)

#Či už si aktívny bežec alebo sa na beh odhodláš sporadicky, mal by si vedieť, že na obuvi záleží. Nie, nie je to klišé, a naozaj nemôžeš behať v plátenných teniskách. Potrebuješ dobrú bežeckú obuv. Že nevieš ako si ju vybrať? Nezúfaj, ponúkame ti pár rád, ktoré ti túto dilemu uľahčia.

Čím sa odlišuje od bežných tenisiek?

Bežecká obuv ich naozaj naoko pripomína. Avšak to, čo ju robí výnimočnou je technológia, ktorá ti dopraje komfort počas behu. Je tiež oproti obyčajným teniskám približne o polovicu ľahšia, navrhli ju tak, aby zabránila zraneniam pri pohybe odpružením, tlmí nárazy atď.

Veľkosť a šírka

Správna veľkosť a šírka je alfou a omegou úspechu. Číslo svojej nohy pri kúpe bežných topánok určite poznáš, no pri bežeckých teniskách buď pozornejší.

Väčšina značiek má svoje veľkostné tabuľky, preto nejaké náhodné univerzálne tabuľky z internetu odlož bokom. Ideálne je, ak máš možnosť zájsť do predajne, poradiť sa, vyskúšať si…

Vo všeobecnosti ale platí, že bežecké topánky by mali byť o cca pol čísla väčšie ako tvoja bežná obuv. Umožní to pohyb chodidiel počas behu. Čo sa týka šírky, ideálna je tá, ktorá ti umožňuje pohybovať nohou zo strany na stranu bez toho, aby si sa dotýkal stielky.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kde budeš behať?

Dôležitý je povrch, po ktorom chceš behať. Bude to cesta alebo terén? Pre každý povrch sú vhodnejšie iné typy obuvi, najmä kvôli rozličným charakteristických vlastnostiam materiálov.

Ak chceš behať výhradne po ceste, zvoľ radšej topánky s tvrdšou gumenou podrážkou. Nad ňou by malo byť silné tlmenie, ktoré ti ochráni chodilo pred nástrahami tvrdej cesty. Zvršok je vhodný napríklad z jemnej sieťoviny, vďaka ktorej topánka drží nohu počas behu, a zároveň prepúšťa vzduch. V takomto type topánok môžeš pokojne bežať aj v lete po rozpálenom asfalte.

Naopak do terénu sú vhodnejšie takzvané trailové tenisky, ktoré ponúkajú podporu členkov, čím ťa chránia pred možným zranením. Podrážky sú tuhšie, často s výstupkami a poskytujú väčšiu podporu na nerovnom povrchu.

Aký máš typ chodidla?

Pri výbere bežeckých topánok je dobré, ak to vieš. Existujú tri základné typy, a to supinácia, pronácia a neutrálny došľap. Analyzuje sa tým pohyb chodidla a členku spojené s rotáciou pri behu.

Podľa smeru pohybu chodidla sa rozlišuje:

pronácia – pohyb smerujúci do vnútornej strany, chodidlo našľapuje viac na vnútornú stranu; vyskytuje sa u bežcov s plochými chodidlami, alebo s nohami do X

supinácia – pohyb smerujúci do vonkajšej strany; chodidlo našľapuje viac na vonkajšiu stranu; vyskytuje sa u bežcov s vysokou klenbou

neutrálny došľap – priamy pohyb bez vyklenutia do strán.

Kompatibilné tenisky s chodidlom

Ak vieš typ svojho chodidla, môžeš si vybrať spomedzi konkrétnych modelov na trhu. Pre chodidlá s neutrálnym došľapom sú vhodné stabilizačné bežecké topánky – sú často ľahšie ako ostatné modely a preto sa zvyknú označovať aj názvom LIGHTWEIGHT NEUTRAL. Sú určené pre rýchlych a výkonných bežcov. 

Pre elimináciu negatívnych dopadov a možných zranení pri pronácii je fajn zvoliť podpornú bežeckú obuv. Označuje sa STABILITY či SUPPORT obuv. Zvyčajne tento typ obuvi disponuje nejakou formou štruktúry na podporu nohy, členku a klenby tak, aby sa zabránilo nadmernej pronácii.

Nepozeraj na štýl

Bežecká topánka má byť funkčná, nie štýlová. Nenechaj sa teda zlákať výstavnými kusmi. Pri behu nie je dôležité byť in, ale ide skôr o komfort a bezpečnosť topánok. Preto voľ takú obuv, ktorá ti umožní podať čo najlepší výkon!

 

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame