Známa automobilka vstupuje do dokonalej budúcnosti: V Japonsku si stavia futuristické mesto, ktoré môže zmeniť svet

Prototyp mesta budúcnosti sa nachádza pod horou Fuji

Prototyp mesta budúcnosti sa nachádza pod horou Fuji (Zdroj: YouTube/Toyota Motor Corporation)

#Určite si mal aj ty niekedy bláznivé myšlienky, ktoré siahali ďaleko do budúcnosti a ty si sa videl na svojom vysnívanom poste či s kávou v ruke a vyloženými nohami na terase tvojho domu niekde v hypermodernom svete. Keď človek chce, nič nie je nemožné a teraz sa nám to rozhodla potvrdiť aj značka Toyota.


Nové plne elektrické vozidlo od Mercedesu: Séria EQA poteší každého nadšenca moderných áut


Vytvoriť mesto, v ktorom by boli všetci šťastní a priateľskí, mali prácu svojich snov, dom vybavený najnovšími technológiami a ešte by toto všetko bolo na sto percent ekologické. Že to znie ako úplná utópia? Nezmysel. Súčasťou tohto veľkolepého testovacieho projektu sa dokonca môžeš stať aj ty.

Prototyp mesta budúcnosti

Všetky spoločnosti, ktoré vyvíjajú nejaký produkt, majú aj testovaciu oblasť, v ktorej si účinky tohto výskumu overia v praxi. Toyota sa rozhodla túto časť pozdvihnúť na úplne iný level. Pod horou Fuji v Japonsku sa rozhodla postaviť úplne nové mesto, ktoré by malo slúžiť na testovanie moderných inovácií.

Architektúra mesta Woven bude jedinečná
Architektúra mesta Woven bude jedinečná (Zdroj: YouTube/Toyota Motor Corporation)

Woven city sa má rozprestierať na 175 ároch zeme a bude domovom pre vedcov, inovátorov, vývojárov a prakticky všetkých, ktorí budú ochotní svojou prítomnosťou prispieť k výskumu. S výstavbou tohto okúzľujúceho projektu by sa malo začať už budúci rok. Architektom je Bjarke Ingels, ktorého spoločnosť dizajnovala aj budovu Google a Two World Trade Center.

Miesto, ktoré vyhovie každému

Keďže má ísť skutočne o nadčasový projekt, architekti rozdelili štruktúru mesta na tri časti, respektíve na tri pruhy, ktoré budú riadiť dopravu. Prvá bude slúžiť pre autonómne automobily a verejnú dopravu. Druhá je určená pre cyklistov alebo skútre. No a poslednú bude tvoriť zeleň a romantické chodníky, ktoré budú využívať chodci. Všetky tieto pruhy budú tvoriť sieť po celom meste, takže obyvatelia sa vždy pohodlne a bez problémov dostanú do svojho cieľa.

Celé mesto Woven bude ekologické
Celé mesto Woven bude ekologické (Zdroj: YouTube/Toyota Motor Corporation)

Samozrejme, ekologickým potrebám sa musel prispôsobiť aj dizajn budov a domov. Všetky budú vyrobené z ľahko udržateľného dreva, ktoré bude opracované tradičnou japonskou metódou spájania tohto materiálu. Každá domácnosť bude zároveň experimentálnym prostredím pre umelú inteligenciu a robotiku. Tie by sa mali starať o vynášanie smetí, regulovanie spotreby energie ale aj o kontrolu celkového zdravia obyvateľov domu.


Máš pocit, že si obklopený idiotmi? Vtipná príručka zmení tvoj pohľad na vec


Energia bude recyklovaná a získavaná ekologicky

Autá taktiež prejdú značnými úpravami a vôbec sa nebudú podobať tým, ktoré bežne stretávame na cestách. Toyota totiž pred dvomi rokmi predstavila inovatívne e-pallete. Ide o moderné elektrické vozidlá, ktoré by mali byť úplne autonómne, čiže nevyžadujú, aby ich riadil človek.

Ilustrácia moderných domov a inovatívnych e-pallete
E-pallete sú autonómne elektrické vozidlá a vyzerajú úchvatne (Zdroj: YouTube/Toyota Motor Corporation)

Každá domácnosť bude energiu získavať cez fotovoltaické solárne panely. Zároveň budú pod celým mestom umiestnené vodíkové „bunky“, do ktorých bude prebytok energie uskladňovaný. Taktiež tu bude vybudovaný celý prepravný systém, v ktorom sa budú pohybovať roboti a doručovať ľuďom zásielky.

Woven city nebude svetovým unikátom

Hoci už tento projekt znie ako z sci-fi filmu, jeho návrhári a zakladatelia doň vkladajú veľké nádeje. Prezident a CEO spoločnosti Toyota, Akio Toyoda, vyhlásil, že rozhodne nechce, aby bolo Woven city jediné svojho druhu. Dokonca sa už stretol s ďalšími návrhármi a investormi, ktorí by boli ochotní spolupracovať na vybudovaní miest po celom svete.


Virtuálni influenceri hýbu svetom, jedného máme aj na Slovensku: Pozri, ako vyzerá!


Prispieť svojim kúskom môže človek z akejkoľvek krajiny. Woven sa stane novým domovom pre lepší život, priateľskejšie vzťahy a zároveň bude kolískou návratu ľudskosti a empatie. Ak ťa celá myšlienka zaujala, máme pre teba výbornú správu. Aj ty sa môžeš do projektu prihlásiť a pri troche šťastia si spoločnosť vyberie práve teba.

Zdroj: engadget.com
Odporúčame