Toto je TOP 5 zabudnutých svetových raperov: Počuli ste o nich niekedy?

zabudnutí raperi

TOP zabudnutí raperi (Zdroj: eminem.news)

#Nenechaj sa názvom tohto článku príliš rozdurdiť, ak sme tu náhodou spomenuli niekoho, koho ty osobne ceníš. Týchto raperov (a raperky) sme za zabudnutých neoznačili z nejakého dôvodu nevraživosti, či disrešpektu. Len jednoducho doby ich najväčšej slávy už pekných pár rokov dozadu pominuli a to sa teda stalo našou inšpiráciou. Poď si teda pozrieť túto päticu zabudnutých interpretov a podeľ sa s nami kľudne o svoj názor!

Big Daddy Kane

Big Daddy Kane je americký raper a hudobný producent, ktorý je významnou postavou v histórii hip-hopu. Narodil sa 10. septembra 1968 v Brooklyne, New York City, ako Antonio Hardy. Patrí medzi legendy v rapovej hudbe a bol významným hráčom v období vývoja hip-hopu v 80. a 90. rokoch 20. storočia.

Bol jedným z prvých raperov, ktorý zaviedol komplexné rýmovanie a techniku „fast rap“, čo znamená rapovanie s veľkou rýchlosťou a presnosťou. Jeho texty sa často zaoberali témami uličného života, hrdinskými činmi a sebavedomím, čo ho urobilo dôležitým hlasom v hip-hopovej kultúre. Niektoré z jeho najznámejších skladieb zahŕňajú „Ain’t No Half-Steppin'“, „Smooth Operator“ a „Raw“. Bol tiež jedným z prvých raperov, ktorý začal spolupracovať s R&B spevákmi, čo prispelo k rozvoju subžánru známeho ako „new jack swing“.

MC Lyte

Raperka MC Lyte získala popularitu v 80. rokoch 20. storočia a stala sa jednou z prvých ženských raperiek, ktoré dosiahli komerčný úspech. Jej debutový album Lyte as a Rock z roku 1988 ju vyniesol na výslnie, a bol v ňom cítiť jej ostrý slovník a originálny postoj k mnohým témam. Nasledovali ďalšie úspešné albumy, ako napríklad Eyes on This a Act Like You Know.

MC Lyte bola tiež známa svojou filantropickou činnosťou a angažovanosťou v rôznych charitatívnych projektoch. Okrem hudby sa presadila aj ako herečka a televízna osobnosť. Jej hlas a texty poslúžili ako inšpirácia pre mnohé ďalšie raperky a prispeli k rozvoju ženského hlasu v hip-hopovej kultúre. Jej kariéra je dôležitou súčasťou histórie hip-hopu a jej vplyv je stále cítiť v súčasnej dobe. Aj keď teda, už veľmi nie v rámci mainstreamu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Z nového vlogu DMS LIFE sa ti zavrtí konečník: Čo je nové vo svete hip-hopu?

Pharoahe Monch

Pharoahe Monch je americký raper a producent, ktorý sa stal známym pre svoje texty plné hĺbky a tiež pre svoje  technické rapové schopnosti. Narodil sa 31. októbra 1972 v Queense v New Yorku a bol veľakrát označený za jedného najlepších lyrikov v rapovej hudbe.

Prvýkrát sa dostal do povedomia ako člen hip-hopovej dvojice Organized Konfusion, ktorú založil s raperom menom Prince Po. Ich albumy, ako napríklad Stress: The Extinction Agenda (1994), boli obľúbené u fanúšikov najmä pre silné texty a kvalitné produkcie. 

Hieroglyphics Crew

Hieroglyphics je hip-hopová skupina pôvodom z Oaklandu v Kalifornii. Vznikla v 90. rokoch a skupinu tvorí niekoľko raperov a producentov, ktorí sa spojili, aby vytvorili svoj unikátny zvuk. Hieroglyphics Crew je známa svojím zdôrazňovaním inteligentných textov a tiež aj pomerne alternatívnym prístupom k hip-hopu.

Táto skupina bola známou svojimi energickými živými vystúpeniami a ich hudba zvykla byť dopĺňaná  jazzovými a funkovými vplyvmi. Získali si rešpekt v hip-hopovej komunite za svoju originalitu a kreatívne hľadanie nových zvukov a textov. Dodnes pokračujú v tvorbe a koncertovaní, avšak už sa im nevenuje ani zďaleka taká pozornosť ako kedysi.

Elzhi

Elzhi je americký raper, ktorý sa svojho času preslávil pre svoje nemalé lyrické schopnosti. Po odchode zo skupiny Slum Village pokračoval v sólovej kariére, pričom v roku 2008 vydal svoj debutový album The Preface. Niektoré z jeho ďalších významných albumov zahŕňajú Elmatic (2011), ktorý je jeho vlastnou interpretáciou klasického albumu Illmatic od legendy menom Nas a Lead Poison (2016).

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame