Vedel si, že hummus znižuje hormón hladu? Týchto 7 faktov o ňom ťa zaručene prekvapí!

hummus

Vyskúšal si už hummus? (Zdroj: Freepik/timolina)

#V slovenských kuchyniach zatiaľ doposiaľ pomerne neznáma potravina – hummus. Vieš odkiaľ pochádza táto netradičná vegánska nátierka a aké sú jej benefity? V dnešnom článku ti predstavíme tento zázrak pochádzajúci zo Stredného východu.

Tradičná príprava

Hummus je tradičným pokrmom v Turecku, Sýrii, Libanone alebo na Cypre, no jeho história siaha až do 13. storočia. Kedysi v Egypte robili podobný pokrm, ktorý bol obľúbený predovšetkým vďaka lacným a ľahko dostupným surovinám a nenáročnej receptúre. Súdobý hummus je však aj naďalej jednoduchým jedlom, ktoré si zvládne pripraviť každý. Je zmesou roztlačeného cícera a sezamovej pasty, ktorá sa nazýva tahina.

Dochucuje sa soľou, olivovým olejom, cesnakom a citrónovou šťavou a je výborný práve za studena. Môžeš ho konzumovať ako nátierku, kašu či dip a existuje snáď ešte milión verzií, ako si ho môžeš ozvláštniť. V posledných rokoch sa teší veľkej obľube najmä v Amerike a Európe a my ti povieme 7 dôvodov, prečo by si ho mal vyskúšať aj ty!

Bohatý zdroj bielkovín a vitamínov

Ak sa rozhodneš pre hummus dopraješ si obrovskú dávku prírodného proteínu, vlákniny či vitamínov. Tento zázrak obsahuje veľké množstvo železa, vápnika, horčíka či sodíka. Nešetrí ani vitamínmi skupiny C a B. Ak by si chcel vedieť konkrétne hodnoty na 100 gramov porcie, vyzerali by nasledovne:

  • 214 kalórií
  • 10,7 g proteínu
  • 8,93 g zdravého tuku
  • 28,57g sacharidov
  • 7,1 g vlákniny
  • 3, 57 g cukru
  • 71 mg vápnika
  • 2,57 železa
  • 607 mg sodíka

Vysoký obsah vlákniny, ktorý podporí trávenie a imunitu

Nátierka je výborným zdrojom vlákniny, obsahuje približne 6 % vlákniny na 100 gramov, čo predstavuje 24 %-tnú dennú dávku vápnika u ženy a 16 %-tnú u muža. Pomáha nie len zlepšiť metabolizmus, ale aj vyživovať zdravé črevné bifidobaktérie, ktoré pôsobia v boji proti infekciám či zlepšujú tvoj imunitný systém. Časť vlákniny v hummuse môže byť premenená črevnými baktériami na butyrát, ktorý preukázateľne znižuje riziko rakoviny hrubého čreva.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PAPRIKA Kitchen & Bar (@paprika_bistroandbar)

Prírodný protizápalový liek

Hummus je bohatý na ingrediencie bojujúce proti zápalom. Jednou z nich je aj olivový olej, ktorý je bohatý na antioxidanty. Ak si zadovážiš kvalitný panenský olej, bude rovnako účinný ako bežné protizápalové lieky. Rovnaké účinky majú aj sezamové semienka, takzvané tahini, ktoré sú taktiež skvelým pomocníkom v boji proti zápalom.


V Bratislave si môžete pochutiť na svetovej špecialite: Hlavné mesto je centrum hummusu


Zlepšuje zdravie kostí, svalov, kože a krvi

Obsahuje vysoké množstvo bielkovín. Proteín je základným stavebným kameňom pre zdravie kostí, svalov, kože i krvi. Zvyčajne ho obsahujú najmä mäsové výrobky, no táto rastlinná forma obsiahnutá v hummuse je ideálnym náhradným variantom proteínu predovšetkým pre vegetariánov či vegánov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mad Hungry Girls (@madhungrygirls)

Pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru

Toto jedlo má nízky glykemický index a je skvelý pre diabetikov. Potraviny s vysokým glykemickým indexom sú rýchlo stráviteľné a následne absorbované, čo spôsobuje prudký nárast a pokles hladiny cukru v krvi. Cícer je však pomaly stráviteľný, čo zapríčiňuje stabilnejšie a pomalšie uvoľňovanie cukru do krvi. Vedel si, že biely chlieb uvoľňuje do krvi až štyrikrát viac cukru ako hummus, a to aj napriek tomu, že poskytuje rovnaké množstvo sacharidov?

Skvelý na všetky intolerancie – bez lepku, bez orechov a bez laktózy

Ľudia s potravinovými intolerancie to nemajú jednoduché, no našťastie hummus si stále dopriať môžu. Je prirodzene bez lepku, orechov a mliečnych výrobkov, čo znamená, že vyhovuje ľuďom, ktorí trpia bežnými ochoreniami, ako je celiakia, alergie na orechy a intolerancia laktózy. Ak si však alergický na sezamové semienka, daj pozor, hummus totiž obsahuje spomenutú tahini sezamovú pastu.

Podporuje chudnutie

Podľa národného prieskumu majú ľudia, ktorí pravidelne konzumujú hummus až o 53 % nižšiu pravdepodobnosť, že budú obézni. Iné štúdie zasa spájajú vyšší príjem strukovín, napríklad v podobe cíceru, s nižšou telesnou hmotnosťou a naopak s lepším pocitom sýtosti. Vláknina však skutočne preukázateľne znižuje hladiny hormónu hladu, ghrelínu, vďaka čomu prijmeš nižší objem kalórií. Vyššie zmienený prírodný proteín ti naopak podporí metabolizmus, čo robí z hummusu skutočne zdraviu prospešnú a dokonalú fit potravinu.

Hummus je skutočne nenápadný strukovinový zázrak, ktorý ti pomôže prijať vyvážené množstvo vitamínov, minerálov či proteínov, ktoré tvoje telo tak veľmi potrebuje. Zrýchlenie metabolizmu, zníženie cholesterolu, podpora chudnutia či skvelý doplnok stravy pre alergikov. Má mnoho zdravých tvárí a je len na tebe, s čím ho vyskúšaš.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame