Tieto olympijské rekordy ešte nikto neprekonal: Skočí niekto do diaľky viac ako 9 metrov?

Zlatá medaila rekordu

Tieto rekordy iba málo kto prekoná (Zdroj: freepik/chandlervid85)

#Olympijské hry sú miestom, kde sa stretávajú najlepší atléti z celého sveta, aby prekonali svoje hranice a zapísali sa do histórie. Niektoré rekordy však vydržali desaťročia a zdá sa, že ich prekonanie je takmer nemožné. Pozrime sa na 10 najúžasnejších individuálnych olympijských rekordov, ktoré stále nikto nepokoril.

Beh na sto metrov

Muži: Nie je prekvapením, že najrýchlejším bežcom na 100 metrov je Usain Bolt s časom 9,63 sekundy. Tento jamajský bežec si na olympijských hrách v roku 2012 v Londýne poctivo vybojoval zlatú medailu tvrdým tréningom. Myslíš si, že by si ho vedel prekonať?

Ženy: Poklonu treba zložiť aj jeho rodáčke, jamajskej bežkyni Elaine Thompson-Herah, ktorá zdolala túto disciplínu za 10.61 sekundy. Nedávna olympiáda v Japonsku, ktorá bola počas pandémie roku 2021 takmer zrušená, priniesla Elanie nielen vytúženú zlatú výhru, ale aj svetový rekord.

Skok do výšky (bez tyče)

Muži: Pre USA získal Charles Austin okrem zlatej medaily aj rekord za najvyšší skok do výšky, a to 2,39 metra. Rodák z Texasu získal tento rekord na olympijských hrách v roku 1996 a odvtedy sa mu nikto nepriblížil. Povedal by si, že váži iba 77 kilogramov a jeho výška je iba 183 centimetrov?

Ženy: Atlétka Jelena Šlesarenko sa stala držiteľkou rekordu za najvyšší skok s úctyhodnou latkou 2,06 metra. Rekord tejto Rusky sa zapísal do histórie olympijských hier v roku 2004. Ak meriaš približne 179 centimetrov, tak môžeš skúsiť jej rekord prekonať.

Hod oštepom

Muži: Nórsky držiteľ rekordu Andreas Thorkildsen šokoval publikum hodom oštepu do diaľky 90,57 metrov. Jeho neuveriteľný výkon zaznamenali v roku 2008 v hlavnom meste Číny, Pekingu. Avšak, jeho osobný rekord mimo olympijských hier je približne o meter ďalej.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 20 najlepších seriálov z lekárskeho prostredia: Ktorú priečku obsadil obľúbený Dr. House?

Ženy: Dvojnásobná majsterka sveta Olisdeilys Menéndez sa do histórie zapísala v roku 2004 s hodom do diaľky 71,53 metrov. Táto kubánska športovkyňa sa môže pýšiť mnohými víťazstvami, ktoré zbierala od svojich 17 rokov, keď vyhrala juniorský americký šampionát. 

Skok do diaľky

Muži: Atlétovi Bobovi Beamonovi sa v roku 1968 podarilo preskočiť neuveriteľných 8,9 metra. Predošlý rekord prekonal o rovného pol metra. Jeho výška je približne 191 centimetrov a jeho rekord takmer prekonal Mike Powell, avšak kvôli silnej podpore vetra nebol započítaný. Američan má momentálne 77 rokov a užíva si život v spoločnosti jeho dvoch detí a manželky Milany.

Ženy: Americkej skokanke Jackie Joyner-Kersee sa podarilo zapísať do histórie olympijských hier s rekordom 7,40 metra. Jej úchvatný výkon si pamätajú skôr staršie generácie, ktoré pozerali olympijské hry v Kórei v roku 1988. Mimo skoku do diaľky sa zúčastnila aj sedemboja, z ktorého si odniesla dve zlaté olympijské medaily.

Hod diskom

Muži: Prekvapivý výkon Virgilijus Alekna sa zapísal do knihy olympijských rekordov s hodom dlhým 69,89 metra. Treba podotknúť, že samotný disk váži približne dva kilogramy. Rok 2004 priniesol veľa svetových rekordov, spomedzi ktorých si jeden zapísal aj tento športovec z Litvy.

Vrhač na olympiáde
Vrhanie diskom je extrémne náročné kvôli váhe disku (Zdroj: flickr.com/tableatny)

Ženy: Pre Nemecko získala Martina Hellmann zlatú medailu so svetovým rekordom za hod diskom do diaľky 72,30 metra. Martina si získala nielen rešpekt fanúšikov, ale aj všetkých mužských kolegov, keďže rekord dosiahla ako žena.

Maratón

Muži: Kenský bežec na dlhé trate Samuel Kamau Wanjiru šokoval celý svet maratóskym výkonom s časom 2 hodiny, 6 minút a 32 sekúnd. Tento úspech dosiahol v roku 2008 ako 21-ročný, no bohužiaľ, už 15. mája 2011 zomrel iba vo veku 24 rokov v rodnej Keni.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
20 najroztomilejších psov na svete, ktoré ľudia zbožňujú: Nájdeš tam aj svojho chlpáča?

Ženy: Talentovaná Tiki Gelana je od roku 2012 neprekonaná maratónska bežkyňa s časom 2 hodiny, 23 minút a 7 sekúnd. Bežný olympijsky maratón má dĺžku 42,2 kilometrov, čo je už poriadny výkon. No napriek tomu ho etiópska bežkyňa zvládla vo veku 24 rokov a s výškou 165 centimetrov.

Hod kladivom

Muži: Zosnulý Sergey Litvinov vybojoval titul najlepšieho vrhača kladivom s výkonom 84,80 metrov. V roku 1988 reprezentoval Sovietsky zväz. Zomrel v roku 2018 pri páde z bicykla, keď mal 60 rokov, no za svoj život sa stal dvojnásobným majstrom sveta vo vrhaní kladivom.

Ženy: Poľskí susedia sa môžu pýšiť výkonom Anity Włodarczyk, ktorá drží rekord za hod s kladivom do diaľky 82.29 metra. Oceľová guľa (kladivo), ktorou hádžu ženy, váži presné 4 kilogramy, zatiaľ čo muži vrhajú kladivo, ktoré je skoro raz také ťažké. Táto žena je držiteľkou olympijského zlata od roku 2012, čo ju robí trojnásobnou olympijskou šampiónkou. Obháji aj tento rok svoj titul?

Trojitý skok

Muži: Štvornásobný majster sveta Kenny Harrison preskočil trojskokom presne 18,09 metra, čo ho robí držiteľom rekordu v tejto disciplíne. Olympiáda v roku 1996 v jeho rodnej krajine bola pre neho skutočným prínosom, pretože si domov odniesol aj zlatú medailu.

Ženy: Neuveriteľná venezuelská skokanka Yulimar Rojas pred pár rokmi preskočila skvelých 15,67 metra. Na posunutej japonskej olympiáde v roku 2021 získala zlato, zatiaľ čo na hrách v roku 2016 sa pýšila druhým miestom. Myslíš si, že ju tento rok niekto prekoná?

Trojskok
Pri trojskoku sa musíš veľmi sústrediť (Zdroj: flickr.com/Amanda Gibbon)

Vrh guľou

Muži: Obrovský americký svalnáč Ryan Crouser sa zapísal do knihy olympijských rekordov vrhom gule  23,30 metrov. Po jeho triumfe na minulých letných hrách je takmer isté, že Ryan vyskúša aj tento rok siahnuť na zlato.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 zaujímavostí o olympijských hrách: Ktorí športovci si odniesli zlato zo zimných aj letných?

Ženy: Nemecká vrhačka Ilona Slupianek sa stala hviezdou, keď v roku 1980 hodila 22,41 metrov. Váha gule pre ženy je rovnaká ako pri hode kladivom (4 kg) avšak pri tejto disciplíne ju športovci hádžu jednou rukou. Nemka oslávi tento rok 68 rokov. Zaujímavé je, že jej zosnulý partner Hartmut Briesenick bol taktiež guliarom.

Skok o žrdi

Muži: Celým menom Thiago Braz de Silva je víťaz olympiády a držiteľ rekordu v skoku o žrdi do výšky 6,03 metra. Na minulej letnej olympiáde v roku 2021 sa umiestnil iba na treťom mieste. To ale neuberá na kvalitách Brazílčana, ktorý by sa mal na najväčšej športovej udalosti ukázať aj tento rok.

Ženy: Podobne ako pri skoku do výšky bez tyče, aj teraz je držiteľkou rekordu ruská reprezentantka Jelena Isinbajevová s hodnotou 5,05 metra. Táto žena je dvojnásobná držiteľka olympijskej medaily v skoku o žrdi v rokoch 2004 a 2008. Za svoju kariéru získala mnoho ocenení, no neskôr sa vydala sa za Nikitu Petinova a založila si rodinu.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, worldathletics.org
Odporúčame