Tom má autizmus, napriek tomu sa stal najsilnejším mužom sveta: Dodržal dojímavý sľub, ktorý dal svojej mame pred smrťou

Tom Stoltman po zisku titulu najsilnejšieho muža sveta.

Tom Stoltman to v živote rozhodne nemal jednoduché, dnes inšpiruje tisíce ľudí (Zdroj: instagram.com/tomstoltmanofficial)

#Tom Stoltman sa v júni 2021 stal aktuálne najsilnejším mužom sveta. Jeho víťazstvo však nebolo výnimočné len tým, že porazil množstvo skúsených strongmanov a dokázal získať titul ako prvý Škót. Tom so sebou nesie aj príbeh o tom, že každý dokáže dosiahnuť čokoľvek si zaumieni, pokiaľ pre to bude dostatočne tvrdo pracovať.

Aktuálne dvadsaťsedemročný silák zo škótskeho Invergordonu váži neuveriteľných 174 kilogramov a meria dva metre a tri centimetre. Aj napriek týmto proporciám má skôr atletickú postavu a zvláda disciplíny, v ktorých je potrebná hrubá sila a tiež tie, ktoré vyžadujú kúsok rýchlosti a obratnosti. Počas rokov súťaženia si vyslúžil aj prezývku The Albatross a to kvôli svojmu obrovskému rozpätiu rúk. Hoci dokáže zodvihnúť 430 kilogramov na mŕtvy ťah a spraviť drep s váhou 325 kilogramov, v jeho prípade ide o príbeh ako z knihy.

Život s autizmom

Autizmus mu diagnostikovali už ako dieťaťu. „Keď som mal 13 rokov, sám som z domu nechodil. Bol som veľmi utiahnutý a veľa som nerozprával. Moji rodičia si mysleli, že budem doma do štyridsiatky a nikdy sa neožením,“ povedal Tom v roku 2019 pre The Autism Plan. Tom o autizme rozprával v niekoľkých rozhovoroch a problém mu nerobilo ani spomínať na detstvo, ktoré preňho bolo náročné. Mladý silák chce zvyšovať povedomie o tejto diagnóze a ľuďom ozrejmiť, aký je život s autizmom.

Veľkú zmenu v jeho živote spravil jednoznačne šport. Sám v interview povedal, že v telesnej vždy exceloval, aj keď matematika mu vedela narobiť poriadne problémy. Neskôr všetkých poriadne prekvapil, pretože aj napriek pochybovačným komentárom sa pred šiestimi rokmi oženil, veľmi skoro si našiel prácu a dnes mu nerobí problém ani rozprávať pred kamerami a cestovať po svete.


Neuveriteľné váhy a najsilnejší muži sveta v ultimátnej súťaži: Mladík nedal konkurencii šancu, je kráľom strongmanov


K športu mal Tom Stoltman blízko už predtým, než po prvýkrát okúsil v posilňovni cvičenie s váhami. Hrával totiž futbal a dodnes je obrovským fanúšikom futbalového klubu Rangers. Keď mal okolo sedemnástich rokov, jeho starší brat Luke ho zoznámil s činkami. Luke v tom čase začínal súťažiť ako strongman a Tomovi sa tento šport zapáčil. O desať rokov starší brat ho inšpiroval svojou silou no Tom chcel súťaženie len vyskúšať. Svoju prvú súťaž absolvoval v osemnástich rokoch po šiestich mesiacoch tréningu, na súťaži v Škótsku obsadil 4. miesto.

Najsilnejší bratia sveta

Luke svojho mladšieho brata počas celej kariéry nesmierne podporuje a aj napriek tomu, že Tom začal s týmto športom o čosi neskôr, svojho brata dokázal prekonať. Ani na súťažiach sa od seba nedištancujú. Aj keď chce každý dosiahnuť čo najlepší výsledok, radosť z úspechu toho druhého je takmer ako z vlastného úspechu. Stoltmanovci sa v roku 2019 tiež stali prvým súrodeneckým párom, ktorý sa dostal spoločne do finále súťaže World’s Strongest Man. V roku 2021 tento úspech zopakovali a známi sú ako najsilnejší bratia sveta.

Kariéra Toma Stoltmana mala rýchlu stúpajúcu tendenciu, no hneď na začiatku utrpel mladý strongman tvrdú ranu. V roku 2016 mu zomrela mama, ktorá preňho bola veľkou oporou hlavne počas školských čias, kedy mu ostatné deti dávali citeľne najavo, že je iný. Tom jej však pred smrťou dal sľub – stane sa najsilnejším mužom sveta.

Cieľ bol teda jasný. Už v roku 2017 sa dokázal kvalifikovať na súťaž World’s Strongest Man a nasledoval rad profesionálnych súťaží, na ktorých mohol skúsený divák spozorovať veľký talent, ktorý Tom má. Postupne sa profiloval ako veľmi perspektívny pretekár a fanúšikovia si všimli aj to, že dominuje v disciplínach, ktoré vyžadujú čo najrýchlejšie zdvíhanie ťažkých kameňov rôznych veľkostí. Vyslúžil si preto aj prezývku King of stones.


Najťažší boxerský zápas v histórii je ohrozený: Fanúšikovia chcú vidieť v ringu s Hafthorom Bjornssonom tieto hviezdy!


Dojímavý sľub dodržal

Medzi najlepších strongmanov sveta sa definitívne dostal druhým miestom na súťaži World’s Strongest Man 2020. Poraziť ho dokázal iba mladík Oleksii Novikov z Ukrajiny. Tom však ešte v roku 2019 v živom vysielaní povedal, že titul najsilnejšieho muža na svete chce získať do troch rokov. Plán bol preto jasný. A podarilo sa mu to hneď o rok, keď zvíťazil v súboji s obrovským favoritom a štvronásobným držiteľom titulu Brianom Shawom.

Zvíťaziť však nebolo jednoduché. Hoci si na začiatku vybudoval Tom náskok, štvrtá disciplína bola preňho ranou pod pás. Súperi dokázali zodvihnúť omnoho ťažší log, než on a celkovo skončil v disciplíne ôsmy. Náskok sa scvrkol a Tom musel bojovať o to viac. Napokon to však dokázal a domov si odniesol prestížnu sošku zlatého glóbusu na pleciach siláka so svojím menom vyrytým na podstavci.

„Tom mal plán, držal sa ho a splnil sľub, ktorý dal našej mame,“ povedal Luke Stoltman v rozhovore po súťaži, v ktorom tiež vyjadril nesmiernu hrdosť na svojho mladšieho brata. Pre Toma znamená rodina veľmi veľa a zopakoval to aj Eddie Hall, ktorý získal titul najsilnejšieho muža v roku 2017 a sám pred rokmi predpovedal, že Stoltman je kandidátom na zisk titulu.

Úspech si všimol aj Škótsky parlament, ktorý Tomovi oficiálne zablahoželal, keďže sa stal držiteľom prestížneho titulu ako prvý Škót v histórii. Aktuálne je jednou z najvýraznejších postáv v strongmanskom priemysle a svojím príbehom inšpiruje tisíce ľudí.

Dokáže podľa teba Tom Stoltman obhájiť titul aj v roku 2022? Daj nám vedieť v komentári!

Zdroj: barbend.com, northern-scot.co.uk, pressandjournal.co.uk, scotsman.org, wikipedia.org, hashtag.sk,
Odporúčame