Tohtoročné Oscary sa zaobišli aj bez moderátora: Black Panther či Lady Gaga prepisovali históriu

A Star Is Born, Zdroj: cine-max.sk

#Najočakávanejší hollywoodsky večer tohto roka je definitívne za nami. V Los Angeles sa totiž uskutočnilo už 91. odovzdávanie Cien Akadémie, ktoré sú svetu známe aj ako Oscary. Ako dopadli a v čom sa tento ročník zapísal do histórie kinematografie?

Na úvod to rozbalili Queen-i

Začneme hneď otváracou sekvenciou, ktorú odpálila legendárna skupina Queen. Pôvodnú zostavu zastupovali Brian May a Roger Taylor, na post speváka sa postavil Adam Lambert. Zaujímavé spojenie veľmi dobre nahradilo opening monologue, s ktorým sa vždy prihováral moderátor. Večerom mal pôvodne sprevádzať Kevin Hart (a potom mnoho ďalších), no celá zamotaná situácia sa skomplikovala natoľko, že Oscary nemali po 30 rokoch opäť raz žiadneho hostiteľa.

https://youtu.be/XwbCfVEB5EM

Nie všetci však boli z Lambertovho výkonu nadšení a diváci sa tak rozdelili na dva tábory. Cítiť to bolo aj zo samotných hostí. Zatiaľ čo jedni si show nadmieru užívali (Javier Bardem sa teší pravdepodobne doteraz), no taký Christian Bale či Jackie Chan toto nadšenie nezdieľali. Úvodným vystúpením to však rozhodne neskončilo a snímka Bohemian Rhapsody sa počas večera ešte dostala do pozornosti.

Temný rytier zosadený z trónu

V priebehu tohtoročného odovzdávania Oscarov sme sa dočkali aj prepisovania histórie. Komiksovka Black Panther sa postarala o obrovský rozruch už len tým, že získala sedem nominácií, vrátane tej za najlepší film. Stalo sa tak vôbec prvýkrát a aj keď si najcennejšiu sošku snímka neodniesla, rozhodne išlo o úspech. Nakoniec sa jej totiž podarilo získať až tri sošky. Hannah Beachler si sošku prevzala za najlepšie kostýmy a bola navyše prvou Afroameričankou nominovanou v tejto kategórii.

https://youtu.be/SimexBVPpCM

K tomu sa pridali ešte ceny za výpravu a hudbu. Black Panther tak spôsobil revolúciu hneď na viacerých frontoch. Podarilo sa mu prekonať Temného rytiera, ktorý doteraz držal rekord v počte cien pre superhrdinský/komiksový film. Okrem toho však ide o prvú sošku pre Marvel, ktorý zaostával za DC kvôli oceneniu za najlepší make-up pre Suicide Squad.

Lady Gaga prepísala históriu

Pozornosť si však rozhodne zaslúži aj Lady Gaga. A to hneď z niekoľkých dôvodov. S Bradleym Cooperom zaspievali naživo najromantickejší duet roka, pieseň Shallow zo snímky A Star Is Born. Tá o niekoľko momentov neskôr získala aj sošku za najlepšiu skladbu. Práve týmto sa speváčka navždy zapísala histórie. Stala sa totiž vôbec osobou na svete, ktorej sa v priebehu jednej sezóny podarilo získať Oscara, cenu BAFTA, Zlatý Glóbus a Grammy.

https://youtu.be/G0CI8pF2ZGw

Štyri ocenenia si odnáša aj mimoriadne populárna snímka Bohemian Rhapsody. Konkrétne premenila nominácie na zvukový strih, najlepší zvuk, najlepší strih a nakoniec aj najlepšieho herca v hlavnej úlohe. Talentovaný Rami Malek tam získal svojho prvého Oscara a nepochybujeme, že sa tak nestalo naposledy. Jeho silnú reč si môžeš pozrieť vo videu nižšie.

https://youtu.be/iy4GL6RtVOk

Plynule však prechádzame k najcennejšiemu oceneniu. Oscara za najlepší film si totiž odniesla emočne silná road movie Green Book. Tá mimochodom dorazí do našich kín už o pár dní, takže čoskoro sa môžeš tešiť aj na našu recenziu. Favorizovaná Roma si nakoniec odniesla sošku za najlepší cudzojazyčný film, réžiu a kameru, pričom o obe sa postaral Alfonso Cuarón.

 

https://youtu.be/cZC140dC8Ps

Mimochodom, najväčším smoliarom večera sa opäť raz stala Glenn Close. Herečka sedemkrát nominovaná na zlatú sošku sa aj tento rok musela skloniť a zagratulovať Olivii Coleman, ktorá získala Oscara za snímku Favoritka. Ako sa vám páčilo tohtoročné odovzdávanie? Ste spokojní s víťazmi?

Prehľad ocenených

Najlepší film: Zelená kniha – Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Rami Malek – Bohemian Rhapsody
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Mahershala Ali – Zelená kniha
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Olivia Colman – Favoritka
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Regina King – If Beale Street Could Talk
Réžia: Alfonso Cuarón – Roma
Adaptovaný scenár: BlacKkKlansman – Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee
Pôvodný scenár: Zelená kniha – Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
Najlepší cudzojazyčný film: Roma (Mexiko)

Najlepší dokumentárny film: Free Solo – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill
Animovaný film: Spider-Man: Paralelné svety – Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord, Christopher Miller
Najlepšia pôvodná filmová pieseň: Shallow (Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt) – z filmu Zrodila sa hviezda
Najlepšia pôvodná filmová hudba: Čierny panter – Ludwig Göransson
Kamera: Alfonso Cuarón – Roma
Kostýmy: Ruth E. Carter – Čierny panter

Masky: Vice – Greg Cannom, Kate Biscoe, Patricia Dehaney
Strih: Bohemian Rhapsody – John Ottman
Výprava: Čierny panter – Hannah Beachler a Jay Hart
Strih zvuku: Bohemian Rhapsody – John Warhurst, Nina Hartstone
Mix zvuku: Bohemian Rhapsody – Paul Massey, Tim Cavagin, John Casali
Vizuálne efekty: Prvý človek – Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles, J.D. Schwalm
Najlepší krátky animovaný film: Bao – Domee Shi, Becky Neiman-Cobb
Najlepší hraný krátky film: Skin – Guy Nattiv, Jaime Ray Newman
Najlepší krátky dokumentárny film: Period. End of Sentence. – Rayka Zehtabchi, Melissa Berton

Zdroj: collider.com, hashtag.sk, telkáč.sk
Odporúčame