Osemdesiat rokov výskumu dilemy ako prežiť dobrý život: Šťastie a peniaze sú podstatné, no nie najdôležitejšie

šťastie

Dokázalo sa, že peniaze ľudí šťastnými neurobia, tak ako to nedokáže ani spoločenské postavenie, či zamestnanie (Zdroj: Freepik/wayhomestudio)

#Zistiť pôvod ľudského šťastia je náročné. Od 30. rokov minulého storočia sa o to snažili mnohí vedci. Výsledok svojej práce zverejnili v knižnej podobe – The Good Life. Výskumu Harvardskej štúdie o ľudskom správaní sa zúčastnilo až 700 respondentov so svojimi rodinami. Cieľom bolo zistiť, čo je dôvodom ľudského blaha. Za desiatky rokov zodpovedali tisícky kvalitatívnych otázok, a podrobili sa aj rôznym vyšetreniam, ako napríklad skenovaniu mozgu.

Celý život, a aj po smrti

V 30. rokoch minulého storočia sa vedci rozhodli začať tento výskum. Vybrali si ľudí z rôznych vrstiev spoločnosti – od študentov Harvardu, až po mladých z predmestia Bostonu, ktorý pochádzali z rodín s nízkym príjmom.

Respondenti museli každých päť rokov poskytovať informácie o svojom zdravotnom stave, každé dva roky odpovedali na podrobné otázky. Neskôr sa k tejto štúdií pripojili aj ich rodiny – sledovali ich ako celok v priebehu manželstva, v práci, po rozvode, či po smrti. Až 25 účastníkov súhlasilo s posmrtným výskumom ich mozgu!

Najdlhší výskum šťastia v histórií

Ide o najdlhší výskum, pri ktorom sa vystriedali až štyria vedúci. Súčasný vedúci, Robert Waldinger, sa pre portál Forbes vyjadril k výsledkom výskumu takto: „Zistili sme, že ľudia sú presvedčení, že môžu šťastie nejakým spôsobom získať. Napríklad tak, že si kúpia dom, získajú povýšenie či dostatočne schudnú. Správajú sa tak, ako keby išlo o cieľ, ktorý keď dosiahnu, odškrtnú políčko, a sú spokojní. Dáta ale ukazujú, že to tak proste nie je. A to je dobre, pretože spokojnosť nie je niečo nereálne, ale je to veľmi ľahko dosiahnuteľný aspekt pre každého z nás“.

Výsledok je prekvapivý… Alebo nie?

Dokázalo sa, že peniaze ľudí šťastnými neurobia, tak ako to nedokáže ani spoločenské postavenie, či zamestnanie. K najväčšej spokojnosti vedie jednoduchá vec – kvalitné a spoľahlivé vzťahy, ktoré ľudia nadväzujú. „Reklamy sa nás stále snažia presvedčiť, že budeme šťastnejší, ak si kúpime špecifickú značku jogurtu. Že do našich životov prinesie šťastie najnovší smartphone, alebo to, že nás kozmetika udrží mladými,“ povedal Waldinger.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Neustále odkladáš veci na neskôr? Medzi prokrastináciou a zdravotným stavom sa zistila šokujúca spojitosť!

Nič z toho sa však výskumom nepotvrdilo. Štúdia dokázala, že ľudia, ktorý si vo svojom čase neurobili dostatok času na blízkych, a trávili ho viac izolovane, skončili zúfalí a nešťastní. „Asi najväčšie prekvapenie je to, že nás dobré vzťahy nie len robia šťastnými v priebehu života, ale tiež nám pomáhajú udržať telo v dobrej kondícií, vďaka čomu žijeme dlhšie,“ dodal Waldinger.

Podľa výskumu nie je nikdy neskoro

Dôležité je rozhodnúť sa pre zmenu a cielene vyhľadávať ľudí, ktorí ťa robia šťastným. Jeden z účastníkov žil dlhodobo v nefunkčnom manželstve, a dosahoval negatívnych výsledkov počas doby výskumu. V osemdesiatke sa rozviedol, našiel si mnoho dobrých priateľstiev, a jeho skóre šťastia vyskočilo do nebeských výšin.

 

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Forbes
Odporúčame