Tipy ako zaspať počas chrípky: S liekmi opatrne, pomôže skôr relaxačný kúpeľ

Tipy ako zaspať počas chrípky

Tipy ako zaspať počas chrípky (Zdroj: Unsplash.com/Brittany Colette)

#Prichádza september a s ním aj chrípkové obdobie. Ak je tvoje telo prehriate horúčkou, náš upchatý nos alebo ťa bolia všetky svaly, je naozaj ťažké pokojne večer zaspať. Telo je unavené počas celého dňa a načas ho musíš naučiť novým pravidlám. Máme 5 tipov, ako lepšie počas chrípky zaspať.


Nedarí sa ti večer zaspať? Možno ťa trápi úzkosť – 5 tipov, ako nad ňou vyhráš a užiješ si pokojný spánok


1. Lieky pred spraním

Na úvod to neprežeň s liekmi. Telo pracuje inak ako cez deň a to aj počas chrípky. Ak máš nejaké lieky predpísané, spýtaj sa v lekárni, či neexistuje aj ich nočná alternatívna, ktorá nezaťažuje organizmus počas tvojej nečinnosti. Lieky proti nachladnutiu totiž obsahujú pseudoefedrín, ktorý môže spôsobiť, že sa budeš cítiť viac bdelí ako unavený.

2. Teplý kúpeľ

Teplotu neznížiš studeným ani vlažným kúpeľom. Tvoje telo potrebuje naopak ešte viac tepla, aby sa baktérií a vírusov zbavil. Hovorí sa, že klin sa klinom vyráža a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Napusti si horúcu vaňu a vypoť sa. V posteli nezabudni na rovnaký rituál – miesto jednej prikrývky sa prikry rovno dvomi.

3. Šálka čaju

Na zahriatie tela pomôže aj šálka teplého čaju – najlepšie s bylinkami. Horúci nápoj zmierňuje bolesti hrdla a napomáha k otvoreniu nosových priechodov. Obyčajná voda je navyše príliš ťažká na žalúdok. Uprednostni preto radšej čaj a vypi ho čo najteplejší.

4. Cez deň opusti posteľ

Hovorili sme o novom režime. Aj keď si chorý, nemal by si stráviť celý deň v posteli. Počas jednej a tej istej polohy telo zabudne, kedy je čas ísť spať a kedy naopak nie. Snaž sa sem-tam prejsť po byte, prípadne si ľahni napríklad do obývačky. Posteľ nechaj výlučne na nočný spánok.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Miroslav začínal ako obyčajný čašník, dnes má vlastnú kaviareň: Je to celá veda, netrpezlivý človek by to nemohol robiť

5. Neprekuruj izbu

Aj keď tvojou nočnou úlohou je vypotiť sa, neznamená to, že aj izbu musíš prekúriť. Čerstvý vzduch je pre teba rovnako dôležitý a preto pravidelne vetraj. Otvor okno dokorán na 10 minút, bude to mať väčší efekt ako 2-hodinová pootvorená vetračka. Izbová teplota by nemala presiahnuť 22 °C.

Ako sa darí zaspať tebe, keď si chorý? Podeľ sa s nami o ďalšie tipy a rady.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, cnet.com
Odporúčame