Nedarí sa ti večer zaspať? Možno ťa trápi úzkosť – 5 tipov, ako nad ňou vyhráš a užiješ si pokojný spánok

Žena nedokáže zaspať

Žena nedokáže zaspať (Zdroj: Pexels.com/cottonbro)

#Určite poznáš ten pocit – večer pozeráš do stropu a nevieš zaspať. Rekapituluješ každý moment svojho života, čo si kedy komu povedal a ktorý čin by si najradšej vzal späť.

Problémy so spánkom majú zvyčajne ľudia s úzkostnými poruchami. Náš nervový systém vtedy uvoľňuje stresový hormón kortizol, aby nám pri úzkosti sprostredkoval reakcie zo života. Výskumy naznačujú, že práve kortizol nám bráni večer zaspať.

Úzkosť s nespavosťou tvoria začarovaný kruh. Keď sme nevyspaní, sme nervózni a nervozita môže spôsobiť len ďalšou úzkosť. Nie je však dôvod na paniku. Pripravili sme pre teba 5 tipov, s ktorými nad nespavosťou vyhráš.


Ako vybrať meno pre tvojho štvornohého kamaráta? Toto je TOP 5 najčastejších mien pre psíkov!


1. Vytvor si vlastnú rutinu

Aby sa tvoje telo naučilo, keď je čas ísť spať a kedy, naopak, vstávať, musíš ho to naučiť. Najlepšie je vytvoriť si vlastnú rutinu, ktorú sa tvoje telo o jeden až dva týždne naučí. Choď spať v tú istú hodinu každý deň v týždni a keď sa tvoje telo naučí takto zaspávať, porušiť to môžeš len výnimočne. Na začiatok si skús dať mesiac predsavzatie, že pôjdeš do postele povedzme o 22:00. Bez telefónu, samozrejme.

2. Vynechaj večernú kávu aj prípadný pohárik

Asi to najhoršie, čo môžeš večer pre telo urobiť, je poskytnúť mu booster. Ten sa najčastejšie vyskytuje v podobe kofeínu alebo alkoholu. Vynechaj úplne večerný pohár vína aj kávu. Miesto toho si dopraj niečo zdravé, napríklad ovocie alebo jogurt. Poslednú kávu vypi najneskôr o tretej popoludní, aby už večer telo disponovalo minimom kofeínu.

Úzkosť zapríčiňuje nespavosť
Úzkosť zapríčiňuje nespavosť (Zdroj: Unsplash.com/Kinga Cichewicz)

3. Skús meditovať

Tvoje telo vieš dostať do spánkového stavu aj meditáciou. Na internete nájdeš množstvo aplikácii, ktoré ti v tom zadarmo pomôžu. Meditácia taktiež znižuje stres, krvný tlak a tep srdca. Vtedy tvoje telo vie, že je čas ísť spať. Aj Harry Styles či herec Idris Elba sa zdôverili, že používajú pred spánkom meditačnú aplikáciu.

4. Zaobstaraj si odľahčenú deku

Zabudni na ťažké paplóny. Kúp si radšej odľahčenú deku. Nedávna štúdia zistila, že ľahké deky znižujú insomniu (nespavosť) a dokonca aj úzkosť. Keď sa napríklad prevraciaš z jednej strany postele na druhú, je ťažké pri tom prevrátiť aj ťažký paplón. Odľahčená deka pomôže tvojmu telu, aj tvojmu vnútru.

5. Neignoruj svoju úzkosť

Žiadny z tipov ti nepomôže, ak pri tom budeš chcieť zabudnúť na svoj problém. Ak sa budeš cítiť v strese, nesnaž sa ho zahnať inou myšlienkou, ale pochop ho ako súčasť svojho aktuálneho ja. Bojuj so stresom počas dňa, nie večer pred spaním. Zaspávať by si mal v pokojnou mysľou, nie pocitmi, čo ťa čaká zajtra. Povinnosti si zapíš na papier a môžeš na nich počas noci pokojne zabudnúť.

Čo ti najviac pomáha zaspať?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, cnet.com
Odporúčame