Oplatí sa viac kúpa auta zo zahraničia? Má svoje obrovské výhody, pozor však na tieto veci

Muž za volantom

Pri dovoze auta zo zahraničia sa musíš pripraviť na niekoľko vecí (Zdroj: GettyImages)

#Napriek tomu, že slovenský trh s jazdenými autami je pomerne veľký, mnohí motoristi uprednostňujú dovoz zo zahraničia. Medzi hlavné dôvody patrí lepší stav vozidiel, širší výber či dokonca výhodnejšia cena. Ak nad kúpou auta zo zahraničia uvažuješ aj ty, pripraviť by si sa mal na viacero povinností, ktoré ťa čakajú.

Medzi najobľúbenejšie krajiny, odkiaľ Slováci dovážajú autá, patrí Nemecko, Česká republika, Poľsko a Rakúsko. Samozrejme, dovoz auta je možný prakticky z akejkoľvek krajiny sveta. Vždy by si si ale mal položiť otázku, či sa ti tento krok oplatí. Privážať auto cez polovicu zemegule je pomerne nákladné, a pokiaľ sa nejedná o nejaký exkluzívny kúsok, väčšinou sa to neoplatí.

Lepší stav a pravidelný servis

Predovšetkým jazdené autá z Nemecka a Rakúska sú známe tým, že sú väčšinou vo veľmi dobrom stave. Majitelia im zabezpečujú pravidelný servis v autorizovanom servise, nehovoriac o tom, že cesty v týchto krajinách sú v lepšom stave ako naše, slovenské. Podvozky áut tak nedostávajú až tak zabrať, čo sa odráža na ich stave a funkčnosti.

Auto
Možno ťa presvedčí lepšia starostlivosť zahraničnými majiteľmi (Zdroj: Pixabay)

Zahraničné bazárové portály prinášajú širšiu ponuku. Môže sa ti stať, že na Slovensku nenarazíš na presne taký model, po akom túžiš. Dovoz zo zahraničia je v takom prípade jedinou možnou cestou. Naviac, niektoré jazdené autá sú vďaka širšej ponuke v zahraničí dostupné za výhodnejšie ceny ako na Slovensku.

Vopred si over stav vozidla

Ak sa ti podarí na zahraničnom bazárovom portáli naraziť na tvoje vytúžené auto, v prvom rade si poriadne over jeho stav. Cestovať niekoľko hodín do Nemecka a následne zistiť, že sa nezhoduje s údajmi uvádzanými v inzeráte rozhodne nie je príjemné. Vždy vopred zatelefonuj predajcovi a zisti čo najviac informácií. Pokojne si od neho vypýtaj viac fotiek.

Ak je predávajúci seriózny, bez problémov ti zodpovie všetky otázky a poskytne ďalšie fotky. Problémom však môže byť jazyková bariéra. Ak sa nevieš dobre dorozumieť, radšej si na pomoc privolaj človeka, ktorý daný jazyk dobre ovláda. Môže sa stať, že predajca nebude dobre rozumieť po anglicky a budeš s ním musieť komunikovať v jeho rodnej reči.

Vyhliadni si viac áut v rovnakej lokalite

Keď si auto z pohodlia domova poriadne preveríš, môžeš sa zbaliť a vydať na cestu. Stále sa však môže stať, že keď auto uvidíš naživo, nebude spĺňať tvoje očakávania. Preto je dobré necestovať do zahraničia len za jedným, ale vyhliadnuť si ďalšie alternatívy v okolí. Ak jedno nebude úplne vyhovovať tvojim predstavám, stále sa môžeš ísť pozrieť na ďalšie a tvoja cesta tak nebude zbytočná.

Odhlásenie a prihlasovanie

Po tom, ako sa s majiteľom dohodneš na cene, auto musíš ísť spolu s ním odhlásiť na dopravný inšpektorát. Tam si vybavíš aj prevozné značky, vďaka ktorým môžeš auto priviezť na Slovensko. Súčasťou týchto značiek je väčšinou aj povinné zmluvné poistenie. Ak budeš vozidlo prevážať na ťahači, prevozné značky ti nebude treba. Po príchode na Slovensko ťa čaká viacero vybavovačiek.

1) V prvom rade si musíš zariadiť úradný preklad technického preukazu a kúpnopredajnej zmluvy (faktúry).

2) Následne je potrebné absolvovať kontrolu originality. Ak je auto staršie ako 4 roky, ísť musíš aj na technickú a emisnú kontrolu. V prípade, že už tieto kontroly absolvovalo v inom štáte, môžeš si nechať úradne preložiť existujúce protokoly a kontroly už na Slovensku vykonať nemusíš.

3) Následne je potrebné uhradiť poplatok, ktorý potvrdzuje prevzatie zodpovednosti za nakladanie s odpadom pochádzajúcim z vozidla. Ten zaplatíš prevodom na účet.

4) Ďalším krokom je návšteva okresného úradu, ktorému musíš predložiť žiadosť o uznanie typového schválenia.

5) Potom už stačí len vybaviť povinné zmluvné poistenie, prihlásiť auto na dopravnom inšpektoráte a absolvovať administratívnu technickú a emisnú kontrolu (len pri aute staršom ako 4 roky).

Podpisovanie dokumentov
Po príchode domov ťa čaká niekoľko vybavovačiek (Zdroj: Pixabay)

Kedy sa oplatí?

Všetky vyššie spomínané administratívne úkony ťa budú v priemere stáť okolo 340 €, k tejto čiastke si však musíš pripočítať registračnú daň pri prihlásení auta, ktorá závisí od výkonu motora a veku vozidla. Pohybuje sa od 33 €, až po 3 900 €. Plus, počítať treba aj s nákladmi na cestu do zahraničia, prípadne ubytovanie.

To, či sa ti dovoz zo zahraničia oplatí, tak záleží od toho, ako veľmi si dané vozidlo ceníš. V zásade platí, že dovoz sa oplatí najmä pri drahších kúskoch, kedy sa čiastka za administratívne úkony a cestu v cene stratí. Ak si na dovoz netrúfaš sám, obrátiť sa môžeš aj na odborníkov. Na Slovensku pôsobí veľa firiem a ľudí, ktorí sa špecializujú na dovoz vozidiel zo zahraničia a vedia vybaviť všetko za teba.

Máš s dovozom áut zo zahraničia vlastné skúsenosti? Podeľ sa s nimi v komentároch!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame