Tip na seriál: Hotelový recepčný so špiónskym poslaním – Počas minisérie The Night Manager sa nestihneš nudiť

Hugh Laurie (v strede) ako nebezpečný obchodník so zbraňami

Hugh Laurie (v strede) ako nebezpečný obchodník so zbraňami (Zdroj: HBO)

#HBO ponúka množstvo zaujímavého obsahu, v ktorom sa radi stratíme. Tentokrát dávame do pozornosti nenápadnú, no veľmi kvalitnú minisériu The Night Manager, ktorú nájdeš na streamovacej stanici aj pod názvom Nočný recepčný. Nielenže za ňou stojí skvelý tím tvorcov a hercov, hovorí aj o dôležitých témach, akými sú pravda či dôvera. Ak nevieš, čo si dnes večer pozrieť, možno dáš na naše odporúčanie.


Tip na seriál: Kde je pravda? Netflixovka Unbelievable pátra po mužovi, ktorý údajne zneužil mladé dievča


Nenápadný hotelový recepčný

Jonathan je hotelový recepčný, ktorý kedysi slúžil v armáde. Teraz pracuje v odľahlom švajčiarskom hoteli, ktorý hostí len tých najväčších boháčov na svete. Jedného dňa príde povel od britskej tajnej služby. Agentka Burrová sa s Jonathanom spojí a požiada ho o spoluprácu. Má za úlohu zistiť viac informácii o nelegálnom obchodovaní zo zbraňami. Priekupník to má vraj namierené do jeho hotela.

Keď sa pašerák zjaví, Jonathan sa chopí príležitosti a spoločne s rodinou ho ubytuje. Rozkazy z tajnej služby sa však postupne menia. Hotelový recepčný musí pokračovať vo svojej misii aj po tom, čo obchodník Richard s priateľkou Jed a spoločníkom Corcoranom odchádzajú z hotela. Jonathan má za úlohu infiltrovať sa do tesnej blízkosti rodiny a zabrániť obchodovaniu so zbraňami.

Príbeh napísal renomovaný, no, žiaľ, už nebohý spisovateľ John le Carré. Ten stojí aj za inými hollywoodskymi trhákmi, z ktorých budeš možno poznať psychologický triler A Most Wanted Man či mysterióznu drámu Tinker Tailor Soldier Spy. Jeho známy citát sa k minisérii The Night Manager hodí ako uliaty: „Keď bude svet zničený, na vine nebudú šialenci so zbraňami, ale ľudia so zdravým rozumom, ktorí situáciu ignorovali.“

Hotelového recepčného si zahral Tom Hiddleston
Hotelového recepčného si zahral Tom Hiddleston (Zdroj: HBO)

Nadupaný ansámbel

Za celým projektom stojí dánska režisérka Susanne Bier, ktorá vo filmovom priemysle pracuje už tri dekády. Možno budeš poznať jej nedávny oceňovaný projekt, taktiež minisériu pre HBO, s názvom The Undoing (Mala si to vedieť). Knižnú adaptáciu si pod drobnohľad vzal scenárista David Farr, tvorca seriálu Hanna. Ak ťa nezaujali showrunneri, ver, že si zamiluješ aspoň herecký casting.

V hlavnej úlohe hotelového recepčného sa ocitol miláčik ženského publika Tom Hiddleston. Zápornou postavou, v tomto prípade priekupníkom zbraní, je známy Dr. House Hugh Laurie. Z vedľajších postáv vypichnem výkon Elizabeth Debicki, Richardovej ženy, ich verného spoločníka v podaní Toma Hollandera, ale aj Jonathanov kontakt v tajnej službe, teda oscarovú Oliviu Colman. Všetci pozbierali za projekt The Night Manager množstvo ocenení. A zaslúžene.

Tom Hiddlestone sa musí infiltrovať do rodiny priekupníka so zbraňami
Tom Hiddlestone sa musí infiltrovať do rodiny priekupníka so zbraňami (Zdroj: HBO)

Príbeh založený na knižke, aj na skutočnosti

Napriek tomu, že príbeh je fiktívny, je ťažké o ňom neuvažovať aj v rovine skutočnosti. Autor sa iste inšpiroval množstvom príbehov o tajných agentoch a obchodníkoch so zbraňami, ktoré šikovne spojil do jedného súvislého deja. A ten odsýpa bravúrne. Počas šiestich epizód sa nestihneš nudiť. Cestuješ po svete spolu s hlavnými postavami a zavítaš napríklad do Káhiry, švajčiarskych hôr, ale aj na Mallorcu.

Tempo aj štýl rozprávania by som prirovnal k podobnej minisérii The Night Of, o ktorej sme tiež písali. Dej je lineárny, no miestami odbehneš do minulosti niektorých postáv, aby si lepšie pochopil ich backstory a teda aj konanie v prítomnosti. Seriál nebrzdia zbytočné rozhovory, dialógy nahrádza akcia a spoznávanie situácií na základe vlastnej skúsenosti, nie z počutia iného. Mnohé projekty by si mali brať z tejto réžie príklad a snažiť sa doručiť podobne kvalitné spracovanie.

Miniséria The Night Manager z produkcie HBO a BBC
Miniséria The Night Manager z produkcie HBO a BBC (Zdroj: HBO)

Miniséria, ktorú zhltneš za večer

Spomínal som, že The Night Manager získal mnohé ocenenia. Tri sošky uchmatol na Zlatých Glóbusoch a teraz ich majú doma Tom Hiddleston, Hugh Laurie aj Olivia Colman. Cenu Emmy za najlepšiu réžiu si zasa prevzala Susanne Bier a za komponovanie hudby bol ocenený aj Victor Reyes. Ak sa pustíš do napínavého dobrodružstva s našimi hrdinami, zamotáš sa do takmer 6-hodinového kolotoča, ktorý ti zrejme ukradne nemalú časť zo spánku.

Minisériu je najlepšie rozpozerať v poobedných hodinách, pretože po skvelom pilote určite neodložíš pokračovanie na druhý deň. Dostanú ťa krásne lokácie, skvelí herci, fantastická technická stránka a príbeh, ktorý budeš hltať epizódu za epizódou.

Zdroj: hashtag.sk, HBO
Odporúčame