Tip na seriál: Aká je cena jednej nevinnej noci? Miniséria The Night Of ťa vezme na zbesilú jazdu

Seriál The Night Of zhltneš na jedno posedenie

Seriál The Night Of odporúčame všetkými desiatimi (Zdroj: YouTube/HBO UK)

#Poznáš to, vžiješ sa do seriálu a ti nedá vydýchnuť až do poslednej epizódy. Aj keď máme každý iné filmové a seriálové chute, tomuto počinu od HBO podľahneš bez ohľadu na to, čo preferuješ. Projekt The Night Of, ktorý zavítal na stanicu HBO GO v roku 2016, si od svojho vydania získal množstvo fanúšikov a zrejme nenájdeš človeka, ktorý by ti ho neodporučil. Podobne ho vnímame aj my.

Seriál The Night Of zhltneš na jedno posedenie
Seriál The Night Of zhltneš na jedno posedenie (Zdroj: YouTube/HBO UK)

Príbeh o žene, láske a vražde

Táto osemdielna miniséria podrobne skúma zložité okolnosti fiktívneho prípadu vraždy v New Yorku. Príbeh sleduje študenta Naza Khana. Ten dostane od basketbalového hráča, ktorému pomáha s učením pozvánku na večierok v neďalekom Lower East Side. Keď však jeho odvoz nepríde, Naz si bez dovolenia vezme otcov taxík a vyrazí zo svojho domova na Manhattan.

Cestou mu však do taxíka nastúpi nádherná mladá žena a požiada ho o odvoz domov. Nazove plány sa razom menia a začína sa jeho osudná noc. Neskôr je obvinený zo zločinu, ktorý podľa svojich slov nespáchal a na vlastnú päsť zažíva dezorganizáciu a manipuláciu právnym systémom. Ťaživá atmosféra, do ktorej sa dostal, je umocnená vzhľadom na jeho status potomka pakistanských prisťahovalcov.

Seriál The Night Of zhltneš na jedno posedenie
Jedno zlé rozhodnutie dej pekne zamotáva (Zdroj: YouTube/HBO UK)

Tvorcovia svetového formátu

Scenáristom a režisérom celého seriálu je Steven Zaillian. Meno ti možno nič nehovorí, no jeho projekty určite poznáš. Napísal scenáre pre filmy ako Muži, ktorí nenávidia ženy, Mission: Impossible, Exodus, The Irishman, či Schindlerov zoznam, na ktorý získal aj Cenu Akadémie a Zlatý Glóbus v kategórii najlepší adaptovaný scenár.

Jeho kolegom a druhým scenáristom bol showrunner Richard Price. Ten má v Hollywoode už čo-to napísané. Za spomenutie stoja snímky Farba peňazí od Martina Scorseseho, Hra so smrťou Spike Leeho či nedávne Dieťa 44. Jeho seriálové portfólio v sebe zahŕňa The Outsider, The Deuce alebo The Wire. Všetky spomínané seriály sú originálnymi počinmi stanice HBO.

Hlavnú úlohu minisérie The Night Of, teda mladíka Naza, stvárnil Riz Ahmed. Poznať ho budeš aj vďaka novému filmu Sound of Metal, za ktorý získal množstvo nominácii vrátane Zlatého Glóbusu. V úlohe právnika mu asistuje John Turturro. Ten je známy skôr svojimi komickými úlohami, preto je pekné vidieť ho zahrať aj niečo viac komorné. Okrem nich na obraze uvidíš aj Billa Campa, Paula Sparksa či Michaela Kennetha Williamsa.

Seriál The Night Of zhltneš na jedno posedenie
Tento výborný seriálový počin majú na svedomí známe mená (Zdroj: YouTube/HBO UK)

Vysoko hodnotená záležitosť

Na internete asi nenájdeš žiadny webový portál, ktorý by dal projektu The Night Of negatívne hodnotenie. Vynikajúco zrežírovaná, brilantne napísaná, surovo nakrútená a úchvatne zahraná miniséria je učebnicovým príkladom toho, ako má seriálová tvorba vyzerať. Aj keď niektoré epizódy trvajú dlhšie ako hodinu, nebudeš sa pri nich nudiť ani sekundu. Za zmienku dokonca stojí aj úvodné intro, ktoré ti navodí atmosféru už v prvých sekundách.

Tento seriál však nemilujú len diváci, ale aj kritici a akademici. Získal cenu Emmy za zvuk, strih, kameru, ale aj hlavnú hereckú úlohu. Za seba hovoria aj tri nominácie na Zlatý Glóbus, najprestížnejšie ocenenie, aké môže seriálová tvorba obdržať. V Hollywoode ide skutočne o dielo, ktoré budí obrovský rešpekt.

Úprimne, neodporúčam ti začať v noci. Nezaspíš, až kým seriál nedopozeráš. Už prvá epizóda ťa presvedčí o tom, že sleduješ niečo výnimočné. Ľudia The Night Of prirovnávajú ku kompaktnej verzii obdobného The Wire. Ten sa v rôznych medzinárodných rebríčkoch radí medzi najlepšie seriály vôbec. Myslím, že The Night Of by zasa mohla zamiešať karty v kategórii miniséria.

Zdroj: hashtag.sk, HBO GO
Odporúčame