Tip na seriál: Kde je pravda? Netflixovka Unbelievable pátra po mužovi, ktorý údajne zneužil mladé dievča

Miniséria Unbelievable hovorí o znásilnení mladej dievčiny

Miniséria Unbelievable hovorí o znásilnení mladej dievčiny (Zdroj: Netflix)

#Netflix nás znova zaujal svojou originálnou minisériou. Afér ohľadom zneužívania mladých dievčat nájdeš na internete viac ako by bolo príjemné. Hollywood o nich spracoval nejeden film či seriál. Jeden ti predstavíme aj dnes, konkrétne osem-dielnu minisériu Unbelievable. Projekt ti dokáže, že nájsť pravdu v rieke plnej lží nemusí byť také ľahké.


Tip na seriál: The Pacific poteší každého fanúšika Band of Brothers, tentokrát uvidíš druhú svetovú vojnu v Tichom oceáne


Keď ti nikto neuverí

Bolo to presne 11. augusta 2008, keď mladá 18-ročná Marie ohlási polícii, že maskovaný muž jednej noci vtrhol do jej izby a znásilnil ju. Čo však urobí polícia Marie nepríjemne prekvapí. Začnú o jej príbehu pochybovať a pýtajú sa jej nepríjemné otázky, ktorými dievčinu nútia falošne vypovedať. Keď napokon o jej príbehu začínajú pochybovať aj mestské autority a jej blízka rodina a priatelia, Marie vzdáva svoj boj a označí svoje hlásenie za falošnú výpoveď.

Presúvame sa o dva roky neskôr, do Colorada, kde dvojicu policajných vyšetrovateliek zavolajú k znásilnenej žene. Časom zisťujú, že tieto incidenty naberajú na sile. Aby toho nebolo málo, nachádzajú po páchateľovi aj obete, ktoré znásilnil pred rokmi. Stopy vedú späť do minulosti a policajtky napokon zistia, že falošné hlásenie mladej Marie možno obsahuje pravdivé kontúry. Polícia prípad znovu otvára a hon na maskovaného muža začína.

Mladú Marie si zahrala Kaitlyn Dever
Mladú Marie si zahrala Kaitlyn Dever (Zdroj: Netflix)

Skvelý herecký ansámbel a presná réžia

Traumatizovanú Marie si zahrala mladá talentovaná Kaitlyn Dever, hviezda nedávnej tínedžerskej komédia Booksmart. Do úloh policajtiek sa vžili Toni Collette (Hereditary, Knives Out, Little Miss Sunshine) a Merritt Wever (Signs, Marriage Story, Birdman). Všetky tri herečky podali veľmi uveriteľné výkony, pričom Toni Collette zaňho získala aj nomináciu na ceny Emmy. K výkonom im pomohol aj scenár napísaný podľa rovnomennej knihy oceňovaných publicistov na základe skutočných udalostí.

Showrunnerka Susannah Grant sa po niekoľkých filmoch rozhodla spracovať príbeh Marie, ktorej „krivá“ výpoveď zarezonovala Amerikou. Okrem produkcie a scenáru sa Susannah chopila aj réžie dvoch epizód. Unbelievable je stávka na istotu. Tvorcovia sa neboja pracovať s témami, ktoré podobné filmy či seriály radšej nerozpitvávajú. Na udalosti z knihy/minisérie zareagovala aj spisovateľka Susan Orlean: „Ide o veľmi znepokojujúci, ale taktiež dôležitý príbeh, ktorý zarezonuje aj dnes. Záverečný zvrat napokon dostane všetkých.“

Do úloh policajtiek sa vžili Merritt Wever (vľavo) a Toni Collette
Do úloh policajtiek sa vžili Merritt Wever (vľavo) a Toni Collette (Zdroj: Netflix)

Epizódy plné ponaučenie

Miniséria je nielenže technicky a scenáristicky parádne spracovaná, ponúka aj mnohé témy, nad ktorými skutočne pouvažuješ. Policajti neveria mladej Marie z jednoduchého dôvodu – pre nich ide o prácu navyše, ktorá štatisticky aj tak ostane zrejme nevyriešená. Ich údaje hovoria jasnou rečou. Hlásení o znásilnení mladých dievčat dostávajú viac než dosť. Nevedia riešiť a prešetrovať každé jedno hlásenie, a preto ignorovať tento problém vidia ako jednoduchšie riešenie.

Prečo teda policajtky vezmú veci do vlastných rúk? Miniséria Unbelievable nehovorí o nerovnosti medzi mužmi a ženami, ani o menších právomociach žien. Projekt stavia na fakte, že mužské pohlavie vie lepšie vyriešiť „svoje“ problémy, zatiaľ čo ženy „svoje.“ Je pravdepodobnejšie, že Marie povie o udalostiach danej noci policajtkám, než policajtoch. Navyše, po jej skúsenostiach s políciou a takzvaným prvým kontaktom sa do seba pravdepodobne uzavrie navždy.

Mladá Marie na polícii vypovedá ohľadom jej hlásenia
Mladá Marie na polícii vypovedá ohľadom jej hlásenia (Zdroj: Netflix)

Myšlienka na zamyslenie

Unbelievable nehovorí len o rozdieloch medzi mužmi a ženami. Ponúka mnohé iné myšlienky na zamyslenie. Lepšie však bude, ak ti o nich už viac nepovieme, pretože by sme mohli zájsť do spoilerového teritória. Prezradíme už len, že ak sa rozhodneš minisériu napokon zhliadnuť, jej nepríjemnú pachuť tak skoro zo seba nedostaneš.

Netflix je plný zaujímavých projektov a o téme znásilnenia či krivej výpovede toho nájdeš veľa ako v hranej, tak aj v dokumentárnej forme. Ak máš chuť na týchto osem epizód, ktorým dohromady venuješ šesť a pol hodín svojho času, určite nebudeš ľutovať. A nezáleží na tom či si žena, či si muž, či si mladý a či starý. Unbeblievable je pre všetkých a každý si v ňom nájde svoje myšlienky, ktoré zamestnajú tvoju myseľ aj dlho po dopozeraní.

Pozri si aj iné seriály a náš názor na ne!

Zdroj: hashtag.sk, Netflix, Windmill Books
Odporúčame