Tip na seriál: Dokumentárna séria The Last Dance o Michaelovi Jordanovi ťa prevedie zákulisím basketbalovej scény

Dokumentárna miniséria The Last Dance je klenotom, ktorý nájdeš na Netflixe

Dokumentárna miniséria The Last Dance je klenotom, ktorý nájdeš na Netflixe (Zdroj: ESPN)

#V roku 2020 sme mali možnosť vidieť na Netflixe seriálovú udalosť roka, ktorá hravo zatienila aj finálnu sériu Hier o tróny. Na streamovacej stanici premiérovala dokumentárna miniséria The Last Dance. Netflix v spolupráci s ESPN dosiahol vrchol dokumentárnej tvorby v desaťdielnom cykle o basketbalistovi Michaelovi Jordanovi a jeho tíme Chicago Bulls. Ak si to ešte doteraz nevidel, rozhodne by si mal.


Tip na seriál: Hotelový recepčný so špiónskym poslaním – Počas minisérie The Night Manager sa nestihneš nudiť


Spomienka na nezabudnuteľné trio

Hviezdou projektu však nie je len Jordan. Pozrieš sa aj na kariéru Scottieho Pippena či Denisa Rodmana. Toto legendárne trio dostalo začiatkom 90. rokov Chicago Bulls na výslnie. Zbystril aj človek, ktorý sa doteraz o basketbal nezaujímal. Tvorcovia si do horúcich kresiel zavolali aj Phila Jacksona, ktorý počas nezabudnuteľných rokov trénoval Jordanov tím, či množstvo reportérov a redaktorov, ktorí dianie sledovali.

Miniséria The Last Dance začína v časoch, keď Jordan prišiel do nevýrazného chicagského tímu. Postupne v úvodných epizódach predstaví troch hlavných aktérov, ich bohaté kariérne skúsenosti, ale aj súkromný život. Nie je to žiadna prechádzka ružovou záhradou. Zistíš, že každý víťazný zápas a každý jeden hod stáli množstvo úsilia a hodiny, dni či týždne tréningu.

Okrem Jordana sa miniséria sústredí aj na kariéru Scottieho Pippena
Okrem Jordana sa miniséria sústredí aj na kariéru Scottieho Pippena (Zdroj: ESPN)

Dosiaľ nevidené zábery

Okrem Netflixu na minisérii pracovalo aj ESPN, ktoré zápasy NBA v tom čase vysielalo. Vďaka nemu sa tvorcovia vedeli dostať do celého archívu dosiaľ nevídaných záberov a na základe nich priniesť podpultové informácie, ktoré sme doteraz ani netušili. Spomenúť môžem napríklad Jordanovu gamblerskú závislosť alebo problémy s otcom. Tieto udalosti opisujú priamo ich aktéri, ktorých reportéri spovedali.

Každá epizóda pôsobí ako samostatne vykonštruovaná hodina, no len všetkých desať častí tvorí celok. Ak sa chceš pozrieť na príbeh Jordanovho Chicaga, nestačí ti vidieť len záverečnú epizódu. The Last Dance je chronologicky zoradený príbeh športových legiend, ktorý sa postupom času odokrýva. Súvislosti medzi postavami si domyslíš, len ak projekt sleduješ od začiatku, aj keď si v téme zainteresovaný.

Projektu nechýbajú tony archívnych záberov
Projektu nechýbajú tony archívnych záberov (Zdroj: ESPN)

Unikát medzi dokumentami

Prečo je miniséria tak jedinečná? Predstav si basketbalový zápas, povedzme finále sezóny z roku 1998, ktorý sleduješ na troch úrovniach. Na obraze vidíš zábery postrihaného zápasu, do ktorých hovoria komentátori, ale aj samotný Jordan či Jackson. Keď niekto z nich povie, že Michael prihral Pippenovi, v zábere vidíš skutočne prihrávku, keď počuješ o faule na Rodmana, vidíš faul na Rodmana…

Tvorcovia dokázali nájsť všetok obrazový materiál, ktorý potrebovali. Každá prihrávka, hod, faul, odpískanie, driblovanie… Ani si len neuvedomíš, že sleduješ „hraný“ dokument doplnený o zaujímavé názory Michael Jordana či chicagského kouča. Až úplne zabudneš, že sleduješ nejaký dokument. Autenticita je niečo, čo väčšine dnešným dokumentárnym projektom chýba. The Last Dance jej má na rozdávanie.

Počas týchto sekvencií sa dá atmosféra doslova krájať. Neraz som sa pristihol, ako sedím na kraji kresla. Archívne zábery navyše tvorcovia zremastrovali do 4K a aj keď vidíš jemný šum a uvedomuješ si, že sleduješ viac ako 20 rokov starý footage, vôbec ti to neprekáža. Projekt dokázal niečo, čo sme v dokumentárnej tvorbe ešte nevideli a zrejme tak dlho ani neuvidíme.

Komentátorom je aj sám Michael Jordan
Komentátorom je aj sám Michael Jordan (Zdroj: ESPN)

Jednoznačne zaslúžené ocenenia

Samozrejme, miniséria nie je len o zápasoch. Dostaneš sa do centra zákulisného diania, v ktorom zvádzajú roztržky o tím najvyšší predstavitelia basketbalovej ligy. Okrem toho tu nechýba ani užívanie si slávy – dozvieš sa napríklad o počiatku legendárnych tenisiek Jordan. Komplexnosť tu jednoznačne neabsentuje. Ak sa chceš dozvedieť čo najviac informácii o Michaelovi Jordanovi a jeho Chicagu v časoch najväčšej slávy, okamžite zapínaj Netflix.

Za seba hovoria aj mnohé ocenenia, ktoré projekt dostal. Na prestížnych Emmys si odniesol hneď najvyššie ocenenie a vyhral kategóriu najlepší dokument. The Last Dance oceňujú ľudia na celom svete – na americkom IMDb je hodnotený ako jeden z najlepších dokumentov všetkých čias a na našom československom portáli ČSFD má aktuálne 96 %. Ak uvažuješ nad tým, ako zabiješ najbližšie hodiny a nemáš nič dôležité na práci, Posledné vystúpenie je pre teba dostupné na Netflixe.

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame