Tip na seriál: Dokumentárny cyklus Naša planéta ponúka riešenia na klimatické zmeny a dojímavé dych vyrážajúce zábery

Seriál Naša planéta ťa vezme aj na dno morí

Seriál Naša planéta ťa vezme aj na dno morí (Zdroj: Netflix)

#Od roku 2016, keď BBC vydalo ich vlastnú dokumentárnu minisériu Planet Earth II. sa s podobnými projektami akoby roztrhlo vrece. Svoj vlastný cyklus v tých časoch nakrúcal aj streamovací gigant Netflix a práve počin Naša planéta zožal asi najväčšiu slávu. Tento veľkolepý, ambiciózny dokument približuje prirodzenú krásu našej planéty a odhaľuje, ako zmena klímy ovplyvňuje všetky živé bytosti vrátane nás.


Tip na seriál: Miniséria Defending Jacob je plná prekvapení a nečakaných zvratov: Osem epizód zhltneš za víkend!


Cesta po našej planéte

Dokument Naša planéta nestavia na tom, že ťa vezme na vybrané destinácie a ukáže ti ich faunu a flóru. Zameriava sa na pokrytie celej našej Zeme, od ľadovcov na Antarktíde až po hlbokú Mariánsku priekopu. Každá epizóda je vystavaná tak, aby sa venovala jednej problematika na vybranom mieste na svete (napríklad v džungli, v lesoch, na pobreží či v mori). Ak sa teda rozoberá problematika púšte, Sahara nie je jedinou destináciou štábu.

Cyklus tvorí osem 50 minútových epizód. Každá epizóda má svojím spôsobom rovnakú šablónu – predstaví ti problematiku, vezme ťa na miesta, o ktorých si ani nevedel, že existujú a potom ti odhalí, čo sme im my ľudia či už priamo alebo nepriamo urobili. Je pravda, že našim arogantným a mocenským prístupom drancujeme planétu a žiadna šatka pred očami nám nepomôže. Naša planéta sa nebojí ukázať takmer všetky zlé ľudské vlastnosti. Príde však aj na tie dobré.

Zvieratá kvôli nedostatku miesta migrujú na spoločné zhromaždisko
Zvieratá kvôli nedostatku miesta migrujú na spoločné zhromaždisko (Zdroj: Netflix)

Seriál, na ktorý nikdy nezabudneš

Napriek tomu, že sme spomínali rovnakú šablónu epizód, v jednom bode sa predsa len dej posúva. Úžasný rozprávač David Attenborough ich prepája práve spomínanými klimatickými zmenami. Ak začneme drasticky rúbať Amazonský prales, vplyv a dosah nášho konania sa môže prejaviť aj inde na svete. Podobne je rozoberaná aj problematika rybolovu. Planéta je ekosystém, ktorý funguje len ako celok. Jedno nemôže žiť bez druhého a druhé bez tretieho. My sme, bohužiaľ, až kdesi na konci tohto reťazca.

Prečo na dokument Naša planéta nikdy nezabudneš? Bolestivá pravda sa ťažko počúva a ešte ťažšie sleduje. Nemáš rád, keď vidíš týrané alebo mŕtve zvieratá? Sem-tam sa mihnú aj v tomto seriáli. Tvorcovia na nich nestavajú, ale sú jednoducho spúšťou, ktorú po sebe zanechávame. V tomto ťa jednoznačne dojme záver druhej epizódy, pri ktorom som slzu vyronil aj ja. A pritom tieto situácie vôbec nie sú tlačeníM na pílu.

Skutočne si myslíme, že prežijeme bez veľrýb alebo včiel? Sú akoby „nepodstatnou“ súčasťou ekosystému planéty, ktorý výrazne ovplyvňuje náš život. Predstav si, že by tá lietajúca háveď neexistovala. Zabudni na takmer všetko ovocie a zeleninu. Svojím spôsobom prežijeme, ale prečo si sami zhoršujeme podmienky na život na planéte, ktorá nám ich vytvorila také dokonalé?

Seriál moderuje slávny rozprávač David Attenborough
Seriál moderuje slávny rozprávač David Attenborough (Zdroj: Netflix)

Najlepšie zábery široko-ďaleko

Za posledné roky vznikli desiatky podobných dokumentárnych cyklov. Projekt Naša planéta som ti však chcel predstaviť aj kvôli jej dokonalej technickej stránke. Tam, kde ostatné formáty znižujú kvalitu obrazu kvôli extrémnemu zoomu alebo fotopasciam, Netflix ešte len začína. Či už je to širokouhlý pohľad, veľký detail na mravca alebo tigria fotopascapa, všetko uvidíš v krásnom detailnom 4K rozlíšení.

A tie zábery… Tím kameramanov odviedol fantastickú prácu. Každý jeden shot je prekrásny a projekt je napriek ťažkým témam radosť pozerať. Uvidíš zábery na tvory, ktoré si ešte nikdy nevidel. Vyzdvihnúť však musím aj plynulý strih a krásnu hudbu oscarového skladateľa Stevena Prica. Tím za kamerou jednoducho miluje svoju prácu a Naša planéta je skutočne podareným výsledkom ich dlhoročnej snahy.

Tím kameramanov odvádza skvelú práce
Tím kameramanov odvádza skvelú práce (Zdroj: Netflix)

Skompletizuj zbierku

Dokumentárny cyklus Naša planéta z roku 2019 je jeden z najlepších seriálov, aký dnes na Netflixe uvidíš. Hodnotenia 9.3 na IMDb a 97 % na ČSFD hovoria za svoje. Nie je to však jediný projekt, ktorý ti chcem dať do pozornosti. Nezabudni si pozrieť aj Our Planet: Behind the Scenes – hodinový dokument o dokumente. Priblíži ti prácu kameramanov, čakajúcich na správny záber aj niekoľko náročných dní v divočine, v mrazoch či kilometre pod vodou.

Do pozornosti ti dávam aj osobný 80 minútový dokument David Attenborough: A Life on Our Planet, ktorý začína tam, kde Naša planéta končí. David ti povie, ako si planéta prešla mnohými zmenami za 90 rokov jeho života. Veľmi osobná spoveď najznámejšieho dokumentárneho rozprávača uzatvára cyklus, ktorý spoločne s Netflixom vytvorili. Ak máš na to, aby si sa pozrel pravde do očí, zapni si na Netflixe seriál Naša planéta. Sám Attenborough raz povedal: „Nikto neochraňuje to, o čo nemá záujem a nikto nemá záujem o to, čo nikdy nezažil.“

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame