#Spánok je pre mnohých ľudí obľúbenou činnosťou. Celkový oddych, ktorý ti prináša, je nenahraditeľnou súčasťou ľudského života. Vedel si o tom, že aj spať môžeš nesprávne? Nevhodnými návykmi môžeš škodiť svojmu telu, no ich poznaním sa im vieš ľahko vyvarovať.
Spánkový trend
Praví milovníci spánku dbajú aj na jeho kvalitu. Na sociálnych sieťach vznikajú komunity, ktoré zdieľajú radosti svojho „hobby“ a zakladajú nové a nové trendy, ktoré sa týkajú tej najpríjemnejšej činnosti. Tohtoročný trend si získal aj vlastný tag, na ktorom nájdeš viacero lifehackov, ktoré môžu zlepšiť kvalitu tvojho spánku.
O sleepmaxxingu informoval aj portál Independent, ktorý citoval slová lekára Harryho Jarretta, ktorý sa zaoberá výskumom spánkového zdravia. Podľa odborníka je tento trend „praktikou na optimalizovanie spánku, ktorá sa zameriava na jeho kvalitu a množstvo s cieľom zlepšiť celkovú duševnú a fyzickú pohodu.“
Boj s chronickou únavou
„Náš prieskum zahŕňa aj používanie prístrojov, techník a doplnkov, ktoré majú pomáhať vo vyvolaní hlbšieho a dlhšieho spánku. Ľudia vo všeobecnosti využívajú kombinácie rôznych techník, ktoré optimalizujú ich šance na dobrý spánok v nádeji, že dosiahnu konkrétny fyzický či duševný prínos,“ ozrejmil lekár.
Ako uviedol spomenutý portál, chronická únava dokáže poriadne zasiahnuť do života človeka. Zhoršenie pamäte a psychického zdravia, nástup úzkostí, nespavosť či pocit ako po opici sú len minimom toho, čo ti tento stav prinesie do života.
Zlepšenie spacích návykov
Ak aj teba trápia problémy so spánkom a únavou, mal by si sa pozrieť na rady, ktoré tento trend prináša. Okrem užívania rôznych vitamínových doplnkov či voľnopredajných preparátov na spanie, by si mal dbať na dostatok odpočinku a živín v tvojej strave.
Kvalitu spánku môžeš podporiť aj kúpou novej postele, prípadne príjemných obliečok na periny. Mnohí ľudia často siahajú aj po spacích maskách na oči či štupľoch do uší, ktoré im aspoň mierne dokážu regulovať zmysly a zaistiť tak možnosť hlbšieho spánku.
Dôležitosť vlastnej rutiny
Zníženie spánkových problémov môžeš znížiť, pravdepodobne, len dostatočným odpočinkom. Na to, aby si si ho ustrážil aj v náročných dňoch, potrebuješ poriadnu rutinu. „Uži si poriadne celý deň, socializuj sa, splň svoje úlohy – to všetko povedie k lepšiemu spánku. Ak máš pocit, že potrebuješ pre lepší spánok niečo vynechať, nerob to – mohlo by sa ti spať horšie. Zrušenie spoločného času s kamarátmi či vynechanie tréningu ti v odpočinku nepomôže,“ vysvetľuje spánková fyziologička Stephanie Romiszewska.
@ecobro My uni student sleepmaxx guide. Obviously a well balanced high protein diet is also evidently good for a deep rem sleep. #ecobro #sleep #gym ♬ original sound – TheEcoBro
Zdieľať na