THROWBACK Spomienka na kultový rapový film Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

Spomienka na film Straight Outta Compton (Zdroj: Jaimie Trueblood/Universal Pictures)

#V posledných rokoch sa v Hollywoode stal populárnym žáner filmových biografií raperov. Tieto filmy sa zameriavajú na príbehy a životy ikonických umelcov z hip-hopového žánru. Jedným z najnovších prírastkov do tejto série filmov je Straight Outta Compton, ktorý nám na strrieborné plátno priniesol príbeh legendárnej skupiny N.W.A.

Film bol natočený v réžii F. Garyho Graya a jeho dej sa sústredí na vzostup a pád skupiny, ktorá výrazne zmenila zvuk a politický význam rapu.

Výkony hercov v tomto filme sú pozoruhodné. O’Shea Jackson Jr., syn rapper Ice Cube, hrá svojho otca naozaj presvedčivo. Corey Hawkins v roli Dr. Dre a Jason Mitchell v roli Eazy-E dokázali prezentovať svoje postavy s rovnakou dôveryhodnosťou. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na Paula Giamattiho v roli manažéra Jerryho Hellera, ktorý si získal kritikov svojím výkonom.

Film Straight Outta Compton sa tiež snaží zachytiť skutočné udalosti, ktoré formovali N.W.A. do jednej z najdôležitejších rapových skupín v histórii. Skupina bola často kritizovaná kvôli svojim kontroverzným textom a obrazom života v Los Angeles. Stala inšpiráciou pre mnohých, nielen v hudbe.

Ako sme písali, samotný príbeh skupiny N.W.A. je veľmi inšpirujúci. Táto skupina z Comptonu v Kalifornii bola založená v roku 1986 a tvorili ju Ice Cube, Dr. Dre, Eazy-E, DJ Yella a MC Ren. Názov skupiny znamenal Ni**az Wit Attitudes a ich hudba bola veľmi politická a kontroverzná, pretože výrazne ukazovala problémy, ktorým čelia černosi v chudobných oblastiach v Spojených štátoch. Texty skupiny boli často označované za vulgárne a kontroverzné, ale zároveň boli považované za pravdivé a autentické, pretože ukazovali realitu.

Straight Outta Compton
Spomienka na film Straight Outta Compton (Zdroj: Douglas R. Burrows / Los Angeles Times )

Skupina N.W.A. mala obrovský vplyv na vývoj hip-hopu a rapu. Ich legendárny album Straight Outta Compton bol veľmi úspešný a stále sa považuje za jeden z najdôležitejších albumov v histórii rapu. Skupina sa však rýchlo rozpadla kvôli vnútorným konfliktom a problémom s manažérom Jerry Hellerom. Ice Cube opustil skupinu v roku 1989 kvôli sporom o financie Dr. Dre opustil skupinu v roku 1991 kvôli konfliktom s Eazy-Em a podpísal zmluvu s nahrávacou spoločnosťou Death Row Records.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Po dúhovom Tekashim 6ix9ine hádzali na bezjbale poháre s pivom

Eazy-E neskôr zomrel na AIDS v roku 1995 a všetci ostatní členovia skupiny sa venovali svojej sólovej kariére. Ice Cube sa stal úspešným hercom a producentom, Dr. Dre sa stal úspešným producentom a založil svoju vlastnú nahrávaciu spoločnosť Aftermath Entertainment, DJ Yella sa venoval produkčnej práci a MC Ren pokračoval v kariére ako raper.

Záverečné zhrnutie

Celkovo je Straight Outta Compton veľmi solídnyi film, ktorý ukazuje príbeh jednej z najznámejších rapových skupín v histórii. Film nezaujal len fanúšikov rapu, ale aj tých, ktorí malizáujem o spoločenské a politické problémy 80. rokov.

Je to skrátka silný príbeh o tom, ako mladí muži dokázali prekonať svoje okolnosti a zmeniť svet svojimi trackmi.

Odporúčame