Kto bola Barbara Haščáková? Doma valcovala konkurenciu, no jej život za veľkou mlákou vzbudzoval skôr rozpaky

Koncom deväťdesiatych rokov mohla Barbare Haščákovej popularitou konkurovať máloktorá slovenská speváčka (Zdroj: Youtube/MCErikAndBarbaraVEVO)

#Ak si aj nepamätáš hity Anjel či U Can’t Stop z detstva, určite si ich počul neskôr. Barbara Haščáková bola slovenskou speváčkou, ktorej by si koncom deväťdesiatych rokov na našej hudobnej scéne len ťažko našiel konkurentku. Jej úspešná kariéra trvala len pár rokov, od začiatku nového tisícročia žila za veľkou mlákou život, o ktorom sa doteraz veľa nevie. Mohol si si o ňom akurát tak občas prečítať na stránkach bulváru, v ktorom sa jej meno posledné dva dni objavuje opäť. Talentovaná speváčka totiž vo veku 43 rokoch zomrela.

VIZITKA
Celé meno: Barbara Haščáková
Dátum a miesto narodenia: 11. december 1979, Košice, Česko-Slovensko
Výška: 177 centimetrov
Charakteristika: speváčka, skladateľka, textárka, modelka
Najznámejšie hity: Anjel, I feel good, Do it

Najznámejšia slovenská tínedžerka 90. rokov

Barbaru Haščákovú pozná aj dnes takmer každý. Talentovaná speváčka sa narodila v Košiciach a už od detstva sa venovala hudbe. Svoj spevácky talent dopĺňala hrou na klavír, no a keď sa ako tínedžerka stala členkou skupiny Maduar a zaspievala si v nej niekoľko ich najväčších hitov, dočkala sa v mladom veku úspechu, o ktorom sa jej rovesníčkam mohlo iba snívať.

Maduar nielenže odpálili v našich končinách vlnu dancefloorovej muziky, ktorú si mohol v druhej polovici deväťdesiatych rokov počuť prakticky v celej Európe. Práve v tejto skupine sa Barbara spoznala s Erikom Arestom, s ktorým vytvorila ďalší megaúspešný hudobný projekt. Duo MC Erik & Barbara zásobovalo niekoľko rokov československé hitparády hitmi, z ktorých minimálne jeden celkom určite poznáš aj ty.

Treba tiež povedať, že nech si o tejto hudbe môžeš (právom) myslieť čokoľvek, fakt je ten, že kvalita oboch projektov prevyšovala vtedajšiu slovenskú dancefloorovú scénu. Kvôli nezhodám sa však duo MC Erik & Barbara zakrátko rozdelilo. Barbara Haščáková po sebe zanechala 4 albumy, z ktorých posledné dva nahrala v USA, kde sa začiatkom nového tisícročia presťahovala. Taktiež je držiteľkou zlatého Slávika v kategórii Najlepšia speváčka za rok 1998, no a zaspievala si aj na soundtracku k filmu Fontána pre Zuzanu 3. Na Spotify si môžeš vypočuť aj novšiu pieseň Nepozerám, ktorú nahrala s Mirom Jarošom v roku 2014.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 20 najlepších párty miest sveta: Patrí sem aj Praha, ktoré je absolútny strop?

Od tejto doby až dodnes sa o jej hudobnej kariére v zámorí veľa nevie. Zato z jej súkromného života k nám aj z veľkej Ameriky občas prenikla nejaká tá pikoška. No a tých pikošiek rozhodne nebolo málo.

Život v Amerike zahalený rúškom tajomstva

11. decembra by Haščáková oslávila 44 rokov. Správa o jej úmrtí na Slovensko prenikla len pred dvomi dňami, speváčka však zomrela už 22. novembra. O speváčkinom živote v Amerike sa toho veľa nevie. Už pred desiatimi rokmi sa ale v bulvári objavila správa, že speváčka má problémy so zdravím. Viaceré správy tiež uvádzajú, že speváčka počas svojho života v USA čelila aj finančným problémom.

Za jej odchodom zo Slovenska stála vraj túžba po súkromí a tiež túžba spoznať novú kultúru. Z dostupných informácií je však pomerne jednoduché vytvoriť si obraz života, v ktorom je to ako na hojdačke. Väčšina ľudí zrejme nevie, čím všetkým si Barbara zarábala na živobytie. Spomína sa vyučovanie tanca a hudba. Z dostupných fotografií sa dalo tiež vytušiť, že záľubu našla aj v ezoterike. A tak ďalej.

Barbara Haščáková patrila k našim najtalentovanejším, no zároveň aj najtajomnejším speváčkam posledných troch dekád. Zanechala po sebe niekoľko albumov a tisícky fanúšikov. Jej najznámejšie piesne poznajú aj tí, ktorí sa narodili až po tom, ako sa speváčka odsťahovala do zámoria. Je tiež možné, že napríklad taký Anjel sa stane viacgeneračnou piesňou, na aké mala šťastie napríklad Marika Gombitová. To je méta, ktorú sa väčšine slovenských speváčok dosiahnuť nepodarilo.

Sleduj nás na TikToku

 

Zdroj: plus7dni.pluska.sk, blesk.cz, cas.sk
Odporúčame