TEST bezkofeínovej kávy: Vhodná náhrada za tú klasickú, ktorá však skutočne chutila ako káva?

test bezkofeínových káv

Ktorá bezkofeínová káva si odnesie pomyselné prvenstvo? (Zdroj: Hashtag.sk)

#Ak ty patríš k milovníkom kávy, ale zároveň to nechceš preháňať s jej častým pitím? Potom je pre teba skvelým variantom jej bezkofeínová verzia. Tieto kávy nesú označenie aj Decaf. Aj napriek tomu by však nemali strácať nič na svojej chuti.

Dôležité je tiež uviesť, že káva označená ako bezkofeínová neznamená, že neobsahuje ani štipku obľúbeného stimulantu. V produktoch by sa drobné stopy kofeínu mali stále vyskytovať, avšak ich účinok má byť zanedbateľný.

Ako sme hodnotili

V našom najnovšom teste sme podrobili laickému skúmaniu štyri produkty. Spája ich to, že ide o bežne dostupné výrobky, káva je rozpustná a ako sme uviedli už vyššie – je bezkofeínová. Kávy sme hodnotili niekoľko dní, pričom sme navzájom nemiešali ich chute. Pred každým ochutnaním kávy sme si ústa vypláchli čistou vodou.

DM káva

 • Orientačná cena: 4,95 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Intenzita kávy: 2,5

Sieť dm-drogerie ponúka okrem svojich kozmetických produktov aj množstvo tých potravinových. Medzi nimi sme objavili aj bezkofeínovú kávu.

Káva bez kofeínu DM drogerie
Bezkofeínová káva DM drogerie (Zdroj: Hashtag.sk)

Pohár má síce nemecké nápisy, avšak na boku obalu sa nachádza aj slovenský preklad. Vďaka nemu sa dozvedáme, že ide o mrazom sušenú rozpustnú kávu, ktorá je navyše BIO. Pôvod kávy Arabica je však mimo Európskej únie. Zaujalo nás tiež, že produkt nesie označenie FairTrade, čo je ochrannou známkou symbolizujúcou spravodlivý obchod. Znamená to, že spotrebiteľ má istotu, že tento produkt bol vyrobený s ohľadom na všetky ľudské práva. 

Vôňa kávy v pohári pripomína horkosť a je menej výrazná. Kávové zrnká tvoria väčšie kúsky. Po zaliatí je káva výrazne tmavohnedej až čiernej farby. Vôňa je však minimálna. Rovnako káva nepení. Intenzita kávy je výrobcom uvádzaná na 2,5 boda z 5 možných. Za nás môžeme skonštatovať, že káva je kyslá, má minimálny orieškový podtón a jej chuť je veľmi výrazná. Ani nie je poznať, že ide o bezkofeínový variant!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST hydratačných produktov na vlasy: Jeden sklamal na celej čiare, vysušoval!

Naše hodnotenie

Vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba po zaliatí:⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Bellarom Gold

 • Orientačná cena: 3,19 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Intenzita kávy: 4

Káva je dostupná iba v sieti potravín Lidl. Obal je priehľadný s vyobrazenou zaliatou kávou. Jednotlivé kávové zrnká sú pomleté a sú menšej veľkosti. Káva po otvorení nemá prenikavú arómu. Ide o zmes káv Arabica a Robusta. Táto rozpustná káva bola zbavená vody vymrazením. Aká bude, ak ju zalejeme horúcou vodou?

Káva bez kofeínu Lidl
Bezkofeínová káva Bellarom Gold (Zdroj: Hashtag.sk)

Môžeme skonštatovať, že farebne je káva od značky Bellarom o čosi bledšia ako u predchádzajúceho produktu. Je hnedej farby, ktoré na pohľad pripomína silné kakao. Vôňa je menej výrazná, má však sladkastý podtón.

V chuti cítime kyslosť, avšak zároveň sa nám chuť nezdá úplne lahodná a prenikavá. Zaliali sme dve lyžice kávy v menšej šálke horúcou vodou, avšak máme pocit, ako keby bola káva „vodová“. Nabudúce by sme kúpu tohto produktu zvážili.

Naše hodnotenie

Vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Farba po zaliatí:⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Nescafé

 • Orientačná cena: 5,29 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Intenzita kávy: neuvedená

Medzi bežne dostupnými značkami je Nescafé pomerne rozpoznateľná a dobre známa. Nečudo, že majú k dispozícii aj bezkofeínovú kávu. Výrobca uvádza, že káva bola zbavená kofeínu prírodným spôsobom. Zároveň na obale odkazuje, že ak chce niekto vedieť viac o tomto spôsobe výroby bezkofeínovej kávy, má navštíviť web výrobu.

Nezdá sa nám to úplne v poriadku, avšak kvôli testu sme išli na stránku, aby sme zistili viac. Tam sa píše, že káva „prešla procesom odstránenia kofeínu namáčaním zelených kávových zŕn v horúcej vode.“ Tiež nevieme, o aký druh kávy ide a nedozvedáme sa viac ani o jej intenzite.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Príjemné miesto na oddych aj adrenalínový zážitok: Pozri sa s nami do starej štôlne na Záhorí!
Káva bez kofeínu Nescafé
Bezkofeínová káva Nescafé (Zdroj: Hashtag.sk)

Keď dáme dole vrchnák, vidíme kávu, ktorá má na rozdiel od ostatných úplne odlišnú konzistenciu. Kúsky sú veľmi malé, jemné a drobia sa. Napriek tomu vonia káva ako čerstvo namletá. Káva je po zaliatí tmavohnedej farby. Má iba minimálnu kyslosť. Chutí orieškovo a veľmi príjemne.

Naše hodnotenie

Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba po zaliatí:⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Tesco

 • Orientačná cena: 3,19 eur
 • Množstvo: 100 g
 • Intenzita kávy: neuvedená

Tesco prináša svoju bezkofeínovú kávu v priehľadnom obale. Vidíme tak väčšie namleté kávové čiastočky. Vďaka obalu sa dozvedáme, že ide o 100 % Arabicu. Káva bola kofeínu zbavená mrazom. Podobne ako u predchádzajúceho produktu, ani tu nevidíme uvedenú intenzitu kávy.

Káva bez kofeínu Tesco
Bezkofeínová káva Tesco (Zdroj: Hashtag.sk)

Po otvorení môžeme skonštatovať nasledovné: Káva vonia celkom pekne, cítime tam trochu čokoládový alebo orieškový podtón. Dve lyžice kávy sme zaliali horúcou vodou. Prinieslo to tmavú farbu a zvláštnu arómu. Káva je mimoriadne kyslá. Možno je to vec vkusu, avšak nám vôbec nechutí. Na jazyku zanecháva pachuť.

Naše hodnotenie

Vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Farba po zaliatí:⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚪⚪⚪

Víťaz testu

Otestovať bezkofeínové kávy nám dalo vcelku zabrať. Svojím výzorom možno pripomínajú klasické kávy, avšak chuťovo sú úplne inde. Samozrejme, je potrebné uviesť, že každý má od kávovej chuti iné očakávania. Niekomu chutia viac kyslejšie kávy, inému tie jemnejšie.

Nám najviac učarovala príchuť kávy od značky Nescafé. Produkt stratil iba tri body. Chuťovo bola jemná a vyvážená, nezanechávala trpkú príchuť. Išlo však o najdrahší produkt vôbec, a preto je jeho umiestnenie na pomyselnej prvej priečke aj očakávané. Naopak, nezaujal nás produkt od Tesco ani Bellarom Gold. Opakovane by sme po nich nesiahli. Ktorú kávu by ste si najradšej vychutnali vy?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kubánec Asiel si doma nemohol splniť sny: Na Slovensku našiel lásku a otvoril si bar pre queer komunitu
(Zdroj: Hashtag.sk)

Ktorá z uvedených bezkofeínových káv chutí najviac tebe?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame