RECENZIA Pretekársky kinohit Gran Turismo patrí medzi najlepšie filmy podľa hernej predlohy

Gran Turismo

Gran Turismo patrí medzi snímky hodné tvojho času (Zdroj: Sony Pictures)

#Možno sme na prvé počutie o ďalšom chystanom filme podľa hernej predlohy boli máličko v obavách. V celej histórii týchto projektov je totiž len veľmi malé percento tých, ktoré dosiahli skutočnú kvalitu a nepôsobili už na prvé pozretie ako obyčajný „béčkový“ film. Dobrou správou pre všetkých kinových a videoherných nadšencov však je, že toho sa pri aktuálnej novinke báť nemusia. Do kín totiž dorazila očakávaná snímka Gran Turismo. Ako na nás tento film zapôsobil?

Podľa skutočnej udalosti

Skvelý je fakt, že snímku natočili na základe skutočných udalostí. Spája teda hernú adaptáciu aj s touto pridanou hodnotou, ukázala tváre kvalitných hercov a svieži scenár. A dobrý film je na svete.

V hlavnej úlohe sa predstavil mladý herec Archie Madekwe (známy napríklad z výborného postapokalyptického seriálu See), ktorý stvárnil postavu menom Jann Mardenborough. Ten je mladíkom, ktorý ma odohrané (bez preháňania) celé tisícky hodín v populárnej hre Gran Turismo a ktorý už od detstva sníval o skutočnom pretekaní na profesionálnych okruhoch s reálnymi autami.

Bravúrne výkony hercov

Tu sa na scéne objavuje Danny Moore (ktorého hral charizmatický Orlando Bloom), zástupca marketingu svetoznámej značky Nissan. Prichádza s nápadom, ako pomôcť nielen Nissanu, ale zároveň pri tom niekomu splniť sen. Bližšie detaily z filmu samozrejme prezrádzať nebudeme, avšak cesta Janna Mardenborougha začína v momente, keď si všimne ohlásenie súťaže pre najrýchlejších hráčov spomínanej videohry.

A súťaží sa práve o možnosť stať sa profesionálnym jazdcom, ktorým na pomoc prichádza bývalý profesionálny pretekár Jack Salter. Hrá ho David Harbour a jeho herecký výkon vo filme môžeme s prehľadom vyhlásiť za najlepší. Jeho postava je zároveň najzaujímavejšou z celého príbehu.

Okrem spomínaných mien zároveň vo filme uvidíme aj známeho Djimona Hounsoua, ktorý si vo filme zahral Jannovho otca. S ním má najmä v závere filmu Jann veľmi emotívnu scénu, pri ktorej sme sa dokonca neubránili slzám.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček top filmov o robotoch: Ako si predstavovali AI pred takmer 100 rokmi?
Gran Turismo
David Harbour ako tréner Jack Salter (Zdroj: Sony Pictures)

Verná herná adaptácia

Film Gran Turismo v sebe skrýva ďaleko viac, než by sa ti mohlo na prvý pohľad zdať. Jednak spracovanie podľa skutočných udalostí prináša do filmu väčšiu hĺbku a zároveň je to aj samostatne funkčná biografická športová dráma. 

Čo možno miestami pôsobilo trochu rušivo, boli špeciálne efekty. V istých momentoch boli skutočne príjemné, napríklad vtedy, keď sa Jann pri hráčskom volante ponáral do hry a predstavoval si sám seba, ako sedí v pretekárskom aute.

Ako to však už pri profesionálnom pretekaní býva, film sa nezaobíde ani bez nehôd. A práve v týchto momentoch, keď si tvorcovia pomohli špeciálnymi efektami, vyzerali dané zábery pomerne slabo. Hoci niekde boli efekty dotiahnuté na výbornú, inde zase výrazne zaostávali.

Medzi pozitívne stránky však môžeme zahrnúť skutočne uspokojivú prácu s kamerou, všetky pretekárske scény boli natočené veľmi prehľadne a kvalitne. Taktiež zvuk áut a celkovej atmosféry pôsobí naozaj solídne a pre priaznivcov motošportu pôjde o skutočnú odmenu. Zaujímavosťou zároveň je, že niektoré scény sa natáčali aj u nás na Slovensku, na dobre známom okruhu Slovakia Ring.

Gran Turismo
Archie Madekwe ako Jann Mardenborough (Zdroj: Sony Pictures)

Záverečné zhrnutie

Film Gran Turismo spojil teda status kvalitnej hernej adaptácie aj skutočného príbehu. Dej pôsobí emotívne, herci hrajú presvedčivo a počas sledovania sa neubrániš emóciám. V porovnaní s absolútnymi kasovými trhákmi Barbie a Oppenheimer síce o takéto zárobky dozaista nepôjde, ale filmu z kvalít vôbec neuberá.

Práve naopak, dostali sme naozaj veľmi príjemnú a funkčnú snímku, na ktorú sa určite radi pozrú nielen fanúšici pôvodnej videohernej série, ale aj bežní priaznivci dobrých filmov. Za nás veľká spokojnosť!

Hodnotenie: #####

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST bezkofeínovej kávy: Vhodná náhrada za tú klasickú, ktorá však skutočne chutila ako káva?

Pôjdeš sa na film Gran Turismo pozrieť do kina aj ty?

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame