#Edgar Allan Poe sa považuje za priekopníka hororovej literatúry, jeho príbehy sú plné inej reality, temnej a často desivo nadprirodzenej. Nie nadarmo ho prezývajú majstrom tajomstva a napätia. Poriadnu drámu však zažil aj vo svojom súkromnom živote. Ak chceš vedieť viac, len smelo ďalej.
Autora považujú aj za zakladateľa modernej poviedky, jeho diela výrazne ovplyvnili francúzskych symbolistov z konca 19. storočia, ktorí následne zmenili smerovanie modernej literatúry. Medzi jeho najznámejšie poviedky patrí Havran, Čierny kocúr, Zánik domu Usherovcov, Maska červenej smrti, Jama a kyvadlo a Vraždy v ulici Rue Morgue.
VIZITKA
Celé meno: Edgar Allan Poe
Dátum a miesto narodenia: 19. januára 1809, Boston, Massachusetts, USA
Dátum úmrtia: 7. októbra 1849, Washington Medical College
Charakteristika: americký romantický básnik
Smutné detstvo
Narodil sa shakespearovským hercom v Bostone v roku 1809. Obaja jeho rodičia v tom čase hrali v divadelnej inscenácii Kráľ Lear, čo znamená, že chlapec bol pravdepodobne pomenovaný po postave Edgara.
Jeho otec mal alkoholické sklony a opustil matku ešte pred Edgarovým narodením. Matka zomrela v roku 1811 vo veku 24 rokov na tuberkulózu a zanechala po sebe tri siroty: malého Edgara, jeho mentálne postihnutú sestru Rosalie a brata Williama, ktorý mal rovnako ako otec alkoholické sklony a predčasne zomrel.
Hazard ho donútil ukončiť vzdelanie
Edgar mal len tri roky, keď obaja jeho rodičia zomreli. Adoptoval si ho obchodník z Virginie John Allan, ktorý ho premenoval na Edgara Allana Poea. Tento prosperujúci exportér z Richmondu si ho však nikdy oficiálne neadoptoval.
Neskôr sa so svojím nevlastným synom presťahoval do Škótska, kde Edgar aj študoval. Jedenásť mesiacov chodil na univerzitu vo Virgínii, ale prepadol hazardným hrám, kvôli čomu z univerzity odišiel. Edgar bol obdarovaný vysokou inteligenciou, bol veľmi zdvorilý, ale tiež až prehnane prudký a divoký, len tak sa v jeho hlave zrodili tie najkurióznejšie myšlienky, aké kedy prešli ľudskou mysľou.
Už od detstva čítal diela Lorda Byrona, Samuela Taylora Coleridge a väčšinu romantických autorov svojej doby. Zaujímala ho aj kozmológia, prírodné vedy a mysticizmus. Tieto znalosti následne využíval pri písaní svojich diel, napríklad Zostup do Maelströmu, Tisíci druhý Šeherezádin príbeh, v ktorých dokázal s matematickou presnosťou dosiahnuť geniálny efekt a zanechať tak v čitateľovi väčšinou strach či zhnusenie, ale aj humor a prekvapenie.
Vyhodili ho za porušovanie predpisov
Ešte počas svojho života stratil všetky ženy, ktoré miloval, a znesváril sa so všetkými ľuďmi, ktorí by mu boli v ťažkých okamihoch schopní pomôcť. Žil takpovediac v nepretržitej biede, aj keď sa už počas svojho života dočkal istej slávy.
Jeho vzťah s nevlastným otcom bol naštrbený, preto sa vybral do Bostonu, kde v roku 1827 vydal brožúru mladých byronských básní Tamerlane a mnohé ďalšie diela. V tom čase si však nedokázal na seba zarobiť, preto skúsil vstúpiť do armády pod menom Edgar A. Perry. Odtiaľ ho prepustili, keď dosiahol hodnosť plukovný seržant a potom ho prijali na Vojenskú akadémiu Spojených štátov vo West Point.
Kontroverzný sobáš
Keďže však Allan neposkytol svojmu pestúnovi dostatočné prostriedky na to, aby sa mohol stať kadetom, ani nedal súhlas potrebný na odstúpenie z Akadémie, opäť dostal výpoveď, pretože ignoroval svoje povinnosti a porušoval predpisy.
Následne odišiel do New Yorku, kde v roku 1831 vyšla jeho tretia zbierka veršov Poems, a potom do Baltimoru, kde žil v dome svojej tety, pani Marie Clemmovej. Neskôr pôsobil v Richmonde ako redaktor Southern Literary Messenger. Tam sa preslávil ako kritický recenzent a oženil sa so svojou mladou sesternicou Virginiou Clemmovou, ktorá mala v čase sobáša len 13 rokov.
Slávna báseň Havran
Poeho prepustili z práce v Richmonde, zrejme opäť pre pitie. Alkohol bol v skutočnosti prekliatím jeho života. Aby sa dokázal odviazať a rozprávať s cudzími ľuďmi vo veľkej spoločnosti, potreboval pohár sherry, ktorý ho zvyčajne naštartoval. Ďalšou zaujímavosťou je, že svoju tvorbu písal na tenké zvitky pospájané voskom. Takto vytvorené poviedky poslal vydavateľom.
Neskôr publikoval dlhý prozaický príbeh Rozprávanie Arthura Gordona Pyma, ktorý spájal množstvo faktografického materiálu s jeho najdivokejšími fantáziami. V roku 1839 sa stal spolueditorom Burton’s Gentleman’s Magazine vo Philadelphii.
Poe je známy najmä ako autor básne Havran, ktorá ho preslávila azda najviac. Medzi jeho ďalšie významné diela patria aj Vraždy na ulici Morgue. Nielenže ide o jedno z prvých diel krátkej fikcie, ktoré sa v Spojených štátoch bežne vydávali, ale tiež vzniklo ako dielo s prvkami detektívky.
Alkohol, besnota či tuberkulóza?
Po smrti svojej manželky, ktorá skonala na tuberkulózu v roku 1847, mal množstvo ďalších krátkodobých vzťahov. V roku 1848 publikoval aj prednášku „Eureka“, transcendentálne „vysvetlenie“ vesmíru, ktorú niektorí kritici považovali za majstrovské dielo a iní za nezmysel.
O rok neskôr odišiel na juh, vo Philadelphii prežil divoký život, no nakoniec sa rozhodol usadiť v Richmonde, kde sa napokon zasnúbil s Elmirou Roysterovou, ktorá bola dovtedy vdovou.
Mnohé z jeho diel boli nielen zdramatizované, ale aj sfilmované a pretvorené do komiksovej podoby. Silne sa nechal Poeovou literatúrou inšpirovať napríklad Ray Bradbury, ktorý ho natoľko zbožňoval, že mu venoval celú kapitolu z knihy Marťanská kronika.
Básnik zomrel za skutočne záhadných okolností. V roku 1849 zmizol, približne päť dní o ňom nikto nič nevedel, pričom 3. októbra 1939 ho našiel v Baltimore jeho priateľ. Edgar Allan Poe bol podľa jeho slov zmätený a zúfalo potreboval lekársku pomoc, oblečenie mal celé špinavé a zjavne nebolo jeho. Na smrteľnej posteli ho sužovali horúčkovité sny a živé halucinácie, vyvolával meno „Reynolds“.
O štyri dni neskôr zomrel, pričom sa nikdy neobjasnilo, čo sa mu vôbec stalo. Existuje viac ako dvadsať teórií o príčinách jeho smrti, vrátane alkoholizmu, diabetickej kómy, chrípky, besnoty, otravy ťažkými kovmi, otravy oxidom uhoľnatým a tuberkulózy. Ako oficiálnu príčinu smrti ale lekári uviedli „preťaženie mozgu“, čo však v skutočnosti nič neznamená.
Zdieľať na