Určite si takúto tekvicu ešte nevidel: Tekvica Maverick žne ovácie po celej Kalifornii!

Tekvica

Tekvica (Zdroj: Anadolu Agency/Getty Images)

#Možno sa ti tvoja babička každý rok chváli, aká pekná a veľká tekvica sa jej podarila vypestovať, ale určite nikdy nebola taká, akú vypestoval Travis Gienger z Minnesoty. Neveríš? V našom článku sa dozvieš, čomu sa skutočne vraví gigantická tekvica!

Nový rekord

Pestovatelia z celej Kalifornie sa zišli na súťaži, ktorá sa každoročne koná pred tekvicovým festivalom Half Moon Bay, južne od San Francisca, kde ukázali a predviedli svojich gigantov. Travis Gienger, učiteľ v záhradníckej škole, priviezol na festival neuveriteľný skvost – 1161,20 kilogramovú tekvicu. Určite ťa teda neprekvapí, že získal hlavnú cenu a vytvoril tak nový rekord. Cesta z Minnesoty na festival mu trvala neuveriteľných 35 hodín, ale sám uznáš, že sa oplatila! On a jeho obrovská tekvica boli odmenení sumou 23 040 dolárov.

Maverick

Pestovateľ Gienger pomenoval svoju tekvicu „Maverick“ po tom, čo prežila nehodu na začiatku svojej pestovateľskej sezóny. Totiž niekoľko dní po vyklíčení zo semiačka naň omylom spadlo 2,30 kilogramové vedro špiny, ale tento tekvicový hrdina to prežil. „Nikdy som si naozaj nemyslel, že sa to podarí“ povedal Gienger. Tento tekvicový obor je pozoruhodný nielen pre svoj obvod, ale aj pre to, kde bol vypestovaný. Jeho domovský štát totiž neponúka práve najideálnejšie podmienky na rast, keďže tam, kde žije, sa teploty môže v okamihu zmeniť z 36 stupňového tepla až na 4 stupne, približuje Gienger.

Semienko tekvice Maverick pochádza z rovnakého druhu, ktorý vytvoril minulý rok rekord do Guinessovej knihy rekordov talianskemu pestovateľovi Leonardovi Urenovi, ktorému sa podarila vypestovať tekvica s hmotnosťou 1225,60 kilogramov.

Pohoda namiesto súperenia

Pestovateľské remeslo nie je len o súťaživosti. Je zamerané predovšetkým na kamarátstvo a spoluprácu. „Zakaždým, keď ideme na akékoľvek váženie, je to ako rodinné stretnutie, ktoré máme my, pestovatelia. Je to dobrý šport, pretože tam nie je žiadna žiarlivosť, ani rivalita,“ povedal minulý rok Leonardo Urena, pestovateľ z Napa v Kalifornii.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Šokujúca výhra Kim Kardashian, podarilo sa jej poraziť Hillary Clintonovú: Neuveríš, v čom súťažili

Recept na správne pestovanie

Nevieme, aké finty používa tvoja babička pri pestovaní dýň, avšak pri pestovaní obrovských tekvíc to nie je jednoduché. Potrebujú dostatočné množstvo priestoru, útočisko pred škodcami a výživnú pôdu, ktorá pomáha zásobovať cukry vo vnútri. Keď je postup pestovania dodržaný, tekvica môže nabrať na svojej váhe približne až 22,70 kg denne! Situácia sa však môže hocikedy zvrtnúť v ktorejkoľvek fáze pestovania a dokonca aj malé poškodenie v ich jemnej a chrumkavej šupke, môže znamenať diskvalifikáciu zo súťaže.

Hviezda festivalu

Maverick bude vystavený na 50. ročníku umeleckého a tekvicového festivalu v Half Moon Bay, ktorý bude prebiehať už 15. a 16. októbra a potom sa pokúsi prekonať ďalší rekord o najväčšieho vyrezávaného svetlonosa. Možno ti je ľúto, že sa vyrezávaním tento krásny gigant zničí, ale utešiť ťa môže fakt, že jeho špeciálne semiačka sa budú zdieľať po celom svete v rámci prípravy na budúcoročnú sezónu. Zatiaľ ale Maverick so svojim pestovateľom Giengerom oslavujú.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, theguardian.com
Odporúčame