Krypto a ekológia: Zistili nečakanú pravdu o dopadoch ťažby kryptomien na životné prostredie

krypto a ekológia

Aká je pravda dopadu kryptomien na životné prostredie? (Zdroj: Unsplash/executium)

#Krypto-priemysel spravil za uplynulé roky veľký progres a podarilo sa mu dokázať, že ide o legitímny trh s potenciálom meniť svet. Bitcoin a ether zaznamenali masívny nárast v hodnote aj počte investorov, hoci dodnes panuje množstvo pochybností o tom, ako by svet vyzeral, ak by sa na kryptomeny plne adaptoval.

Skeptickí sú hlavne environmentalisti, ktorých znepokojujú čísla o spotrebe elektrickej energie, ktorú ťažba kryptomien vyžaduje. Zvýšená spotreba energie podľa nich kráča ruka v ruke so zvýšenou produkciou uhlíkových emisií a klimatickou zmenou.

Ako uvádza Bitcoin edukátor Dušan Matuška, problémom nie je spotreba energie, ale jej tvorba. „Potom by sme mohli ukazovať prstom na svietenie vianočných stromčekov či výrobu zlata na dekoratívne účely, ako zbytočnú spotrebu, a podobne,“ vysvetľuje. Podľa Dušana ide o štandardnú konverziu elektrickej energie, ktorá poháňa (takmer) všetok súčasný priemysel.

Toto sú fakty

  • Bitcoin a iné kryptomeny vyžadujú množstvo energie na matematické výpočty, vďaka ktorým ich možno ťažiť. Podľa odhadov BBC spotrebuje bitcoinová sieť ročne až 121 terawatt-hodín, teda viac energie ako za celý rok spotrebuje Argentína
  • 65 % všetkých ľudí, ktorí bitcoin ťažili, ešte donedávna pôsobilo v Číne, ktorej energia pochádza prevažne z uhlia. Nová čínska legislatíva zakazuje ťažbu kryptomien, a tak sa ťažiari v súčasnosti presúvajú prevažne do krajín severnej Ameriky
  • Bitcoinová sieť ročne vyprodukuje 8-12 kiloton e-odpadu. Ide prevažne o počítačový hardware, ktorého obvody nemožno po použití na ťažbu kryptomien ďalej využiť. Na prvý pohľad je to veľa, v skutočnosti ide iba o 0,003 % celkového elektronického odpadu, ktorý svet za rok vyprodukuje,
  • 39 % všetkej energie spotrebovanej ťažbou bitcoinu pochádza podľa štúdie Cambridge Center for Alternative Finance z obnoviteľných zdrojov.

    krypto a ekológia
    Ťažba si vyžaduje veľké množstvo energie (Zdroj: Unsplash/executium)

Ruleta pre počítače

Vysoké náklady na energiu sú spôsobené súťažnou povahou takzvaného proof-of-work block-chainu. Namiesto ukladania informácii o účtoch a transakciách v centrálnej databáze sú transakcie s bitcoinom zaznamenávané distribuovanou sieťou počítačov – ťažiarov. Tieto špecializované kompy sa zaoberajú výpočtovým závodom o zaznamenanie nových blokov, ktoré možno vytvoriť iba vyriešením kryptografického puzzle.

Pre lepšiu predstavu prirovnajme ťažbu bitcoinu k rulete. Počítače sú v tomto prípade účastníkmi hry, ktorí riešia jednoduché matematické úlohy. Úlohu v tomto procese zohrávajú — prekvapivo — čas aj šťastie. „Je to, akoby hádzali kockou, kým nepadne to správne číslo. Vyťaženie bitcoinu je až posledným krokom. Cieľom celého procesu ťaženia je v skutočnosti zoraďovanie transakcií a zabezpečovanie siete. Je to náhrada bankového clearingu, za čo sú ťažiari odmenení novými bitcoinami,“ hovorí Matuška. Počítač, ktorému sa podarí úlohu vyriešiť ako prvému, pridáva do reťaze (=chain) ďalší blok (=block).

Aktivisti tiež mylne uvádzajú, že čím je bitcoin drahší, tým náročnejšie matematické operácie prebiehajú na jeho pozadí, a tým aj spotrebujú viac energie. „Nie je to pravda. Bitcoin by vedel byť technicky prevádzkovaný aj jedným počítačom. Priepustnosť siete nezáleží od počtu ťažiarov a spotrebovanej energie. Avšak čím je ich viac, tým je sieť bezpečnejšia,“ vysvetľuje Matuška.

Na konci dňa

Či už kryptomenám fandíš alebo nie, je viac než jasné, že bitcoin a ďalšie kryptomeny s proof-of-work block-chainovou technológiou spotrebujú na svoje operácie množstvo elektrickej energie. To, či je toto využitie energie vhodné alebo nie, záleží na subjektívne vnímanej hodnote bitcoinovej technológie každým jedným z nás.


Čo si myslíš o kryptomenách ty? Napíš nám svoj názor do komentára!

Zdroj: hashtag.sk, investopedia.com
Odporúčame