Používaš často inkognito mód? Súkromné prehliadanie nie je podľa expertov také bezpečné, ako sme si mysleli

matrix číselná sústava

Na možnosť súkromného prehliadania sa mnohí z nás spoliehajú (Zdroj: Pixabay/Gerd Altmann)

#Možnosť „súkromného“ prehliadania je už dlho bežnou súčasťou internetových prehliadačov. Podľa expertov to však naše súkromie nechráni až tak, ak by sme si možno mysleli.

Takáto možnosť má niekoľko pomenovaní. Či už ide o súkromné prehliadanie v prehliadačoch Safari a Firefox, alebo inkognito mód v Google Chrome, ich funkcia je v podstate rovnaká. Prehliadače v tomto móde neukladajú navštívené stránky, nepristupujú k uloženým informáciám, ako sú adresy či čísla platobných kariet, ani k súborom cache.


Koniec jednej éry: Daj navždy zbohom najznámejšiemu internetovému prehliadaču


Keď jedno zariadenie slúži viacerým

Používanie súkromného prehliadania nám teda určitý stupeň ochrany poskytuje, no nezabráni tomu, aby bolo možné našu online aktivitu sledovať. Podľa odborníkov je účelom súkromných módov v prehliadačoch to, aby našu aktivitu chránili pred ďalšími ľuďmi, ktorí využívajú to isté zariadenie. Mimo toho je však veľmi účinné nie sú.

„Ľudia sa pre súkromné prehliadanie rozhodujú z rôznych dôvodov. Niektorí si chcú chrániť súkromie na požičaných či zdieľaných zariadeniach, niektorí zase nechcú, aby sa určité činnosti zaznamenali do histórie ich prehliadača. V týchto prípadoch je efektívny mód inkognito.“ Povedala vice prezidentka spoločnosti Chrome Browser, Parisa Tabriz, pre CNN.

Našu online aktivitu a navštívené stránky spoločnosti zaznamenávajú pomocou súborov cookies. Výsledkom toho je pomerne presne cielená reklama. Takéto zdieľanie informácií medzi stránkami sa tiež dá vďaka súkromnému prehliadaniu obmedziť. Pri niektorých prehliadačoch ale užívatelia musia využiť dodatočné možnosti, nestačí sa jednoducho prepnúť do inkognito módu. Efektivita súkromných módov je obmedzená aj pokiaľ ide o IP adresy, podľa ktorých je možné užívateľov lokalizovať.

žena držiaca mobil sediaca pred notebookom
Vďaka súkromným módom môžu náš počítač využívať aj iní užívatelia (Zdroj: Unsplash/Firmbee.com)

Súkromie nebude nikdy stopercentné

„Bez ohľadu na to, či používame súkromný mód alebo nie, je naša IP adresa pre navštevovanú stránku známa. Keď náš prehliadač žiada o dáta, server, ktorý požiadavku dostane, potrebuje vedieť, kam má dáta odoslať,“ povedal Andrew Reifers, profesor informačných technológií z Washingtonskej univerzity.

Nezávisle od spôsobu prehliadania môže našu online aktivitu zaznamenávať tiež poskytovateľ internetového pripojenia. Niektoré prehliadače však majú dodatočné funkcie aj na to, aby chránili používateľovu IP adresu. Okrem súkromného prehliadania a využitia dodatočných funkcií, ktoré poskytujú internetové prehliadače, existujú aj ďalšie kroky, ktoré zvýšia ochranu nášho súkromia na internete.

Je možné využiť napríklad VPN (virtual private network), čo zamaskuje našu IP adresu. To ale dáva prístup k našej online aktivite poskytovateľovi VPN a niektorí z takýmito údajmi obchodujú. Možnosťou sú aj prehliadače, ako napríklad Tor, ktoré sú anonymné, keďže informácie prechádzajú rôznymi servermi.  Experti však zdôrazňujú to, že internetoví užívatelia by si mali byť vedomí skutočnosti, že ich online aktivita nikdy nie je stopercentne súkromná. Bez ohľadu na to, aký prehliadač a aké nastavenia používajú.

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, edition.cnn.com
Odporúčame