Koniec jednej éry: Daj navždy zbohom najznámejšiemu internetovému prehliadaču

Notebook

Internet Explorer oficiálne končí (Zdroj: Unsplash/Glenn Carstens-Peters)

#Internet Explorer končí tesne pred svojimi 27. narodeninami. Ako bolo odhalené v máji minulého roka, Microsoft od 15. júna nebude podporovať počítačovú aplikáciu Internet Explorer 11. Podporu IE11 stále získaš, ak používaš Windows Server 2022 alebo staršie vydanie operačného systému s dlhodobým rozšírením služby, ale pre väčšinu ľudí to znamená skutočný koniec aktualizácií softvéru.

IE ti vo výsledku asi veľmi chýbať nebude. Stále je však ťažké ignorovať vplyv programu na vývoj internetu a jeho nedostatky nakoniec viedli k väčšiemu výberu prehliadačov, ako aj k posunu smerom k skutočným webovým štandardom. Dedičstvo IE bude teda pretrvávať ešte roky.

História Internet Exploreru

Režim prehliadača Edge bude stále dostávať podporu do roku 2029, možno aj dlhšie. Microsoft ťa však nebude nenápadne tlačiť smerom k novšiemu prehliadaču. Spoločnosť v najbližších mesiacoch „postupne“ presmeruje používateľov z IE na Edge a natrvalo zakáže starý softvér prostredníctvom aktualizácie systému Windows.


Obľúbený prehliadač Google Chrome čakajú zmeny: Heslá si budeš môcť ukladať aj manuálne


Termín znamená koniec horkosladkej kapitoly v histórii Microsoftu. Internet Explorer bol spustený spolu so systémom Windows 95 a ponúkol prvú ochutnávku webu mnohým ľuďom, ktorí ešte nepoužívali staršie prehliadače ako Netscape Navigator. Zohral kľúčovú úlohu pri popularizácii internetu a pre niektorých sa stal synonymom pre online – do roku 2003 mal 95-percentný podiel na používaní a Edge ho zatienil až v roku 2019.

Ostatné prehliadače

Internet Explorer bol však tiež úzko spojený s niektorými najhoršími praktikami Microsoftu. Spojenie IE s Windowsom síce pomohlo webovým nováčikom, no zároveň potlačilo konkurenciu. Americký protimonopolný prípad z roku 2001 sa zaoberal obvineniami, že spoločnosť zneužívala obmedzenia IE na udržanie dominantného postavenia Windowsu na trhu.

Prehliadač si tiež vytvoril reputáciu pre slabé zabezpečenie (najmä prostredníctvom ovládacích prvkov ActiveX) a neštandardné vykresľovanie, ktoré často nútilo tvorcov webových stránok optimalizovať sa pre IE. Spoločnosť Microsoft nakoniec vyriešila niektoré z najvýraznejších nedostatkov, ale pomalé tempo tohto obratu pomohlo prehliadačom ako Google Chrome a Mozilla Firefox dostať sa na popredné miesto..


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com
Odporúčame