V Číne boli objavené stopy dinosaura staré 100 miliónov rokov: Všimol si ich hosť v reštaurácii

stopa dinosaura

V Číne došlo k objavu stôp dinosaura dlhého 8 metrov. (Zdroj: Pixabay/Adolfo Beato)

#V juhozápadnej Číne boli objavené stopy dinosaura staré 100 miliónov rokov. Nebolo by na tom nič výnimočné, keby ich neobjavil hosť v miestnej reštaurácií.

Spomínaná reštaurácia sa nachádza v meste Leshan. Ako pre CNN uviedol paleontológ Linda Xing, stopy objavené v kamenných priehlbinách v záhrade reštaurácie pochádzali od dvoch sauropodov. Xing a jeho tím tento objav v sobotu potvrdili pomocou 3D skenera.


V Argentíne bol objavený nový druh dinosaura: Jeho pozostatky naznačujú, že bol podobný Tyrannosaurovi rexovi


Bylinožravce dlhé 8 metrov

Sauropody boli bylinožravé dinosaury, ktoré žili začiatkom obdobia kriedy. Vyznačovali sa dlhým krkom a chvostom, malou hlavou a štvornohou chôdzou. Jedince, ktoré zanechali čerstvo objavené stopy, merali poľa výskumníkov približne 8 metrov.

V oblasti, v ktorej sa nachádza aj mesto Leshan, bolo už v minulosti objavených viac fosílií dinosaurov z obdobia jury. No z obdobia kriedy ich bolo objavených omnoho menej. Xing považuje práve kriedu za obdobie „rozkvetu“ dinosaurov. Najnovší nález berie ako ďalší kúsok skladačky, ktorá nám pomôže vytvoriť lepší obraz o danom období a rôznorodosti dinosaurov. Nájsť stopy dinosaura v Číne teda nie je až také výnimočné.

Podľa Xinga však prácu paleontológov komplikuje aj rozmach výstavby v posledných desaťročiach. „Je veľmi vzácne objaviť fosílie v meste, keďže sú pokryté budovami.“ hovorí, a dodáva, že cieľom jeho tímu je prísť na miesto možného objavu do 48 hodín od jeho ohlásenia. Obávajú sa totiž, že v priebehu dní by miesto mohlo byť zničené výstavbou.

kostra dinosaura
Nález bol možný aj vďaka majiteľovi reštaurácie (Commons.wikimedia.org/Ryan Somma)

Stopy dinosaura priamo pred očami

Predtým, ako bola na mieste objavu vzácnych stôp postavená reštaurácia, sa tu nachádzala kuracia farma. Dinosaurie stopy tak zakrývali vrstvy hliny a piesku, čo ich ochránilo pred eróziou a vplyvmi počasia. Reštauráciu otvorili len minulý rok a jej majiteľovi sa páčil prírodný vzhľad nerovnomerného kameňa. Preto ho nechal nedotknutý namiesto toho, aby priestor vybetónoval. Vzácne stopy tak zostali dobre chránené.

„Keď sme prišli na miesto, zistili sme, že stopy sú veľmi hlboké a dosť jednoznačné. Nikomu však ani nenapadlo, o čo by vlastne mohlo ísť.“ opisuje Xing.

Majiteľ reštaurácie miesto so stopami ohradil, aby po nich hostia nestúpali a zvažuje aj stavbu prístrešku, ktorý by ich ochránil ešte lepšie. Xing to považuje za vítaný prejav záujmu o vedu zo strany verejnosti.

„Pred desiatimi rokmi by mi nikto neposielal fotky možných fosílií, či stôp dinosaurov. Dnes ich však od bežných obyvateľov dostávam relatívne často a každý rok potvrdím niekoľko nálezov stôp dinosaurov.“ doplnil paleontológ.

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, edition.cnn.com
Odporúčame