V Argentíne bol objavený nový druh dinosaura: Jeho pozostatky naznačujú, že bol podobný Tyrannosaurovi rexovi

odtlačok chodidla dinosaura nový druh dinosaura

Na nálezisku sa nachádzajú aj stopy dinosaurov (Zdroj: hm.ac/Greg Willis)

#Paleontológovia v Argentíne objavili nový druh dinosaura. Ten má neproporčne krátke ruky, podobne ako aj Tyrannosaurus rex. Tento nový druh dostal pomenovanie Meraxes gigas. Na základe nájdenej skameneliny išlo o tvora dlhého približne 11 metrov a vážiaceho viac než 4 tony.

Novoobjavený druh patrí do čeľade mäsožravých dinosaurov Carcharodontosauridae. Za posledných 30 rokov bolo objavených viac fosílií práve z tejto čeľade, no doteraz sa len málo vedelo o ich lebkách, či predných a zadných končatinách. To sa vďaka kompletnosti najnovšieho nálezu zmenilo.


RECENZIA Toto si dinosaury nezaslúžili: Záver Jurského sveta je odfláknutý film, ktorý sa chce tváriť veľkolepo


Naozaj malé končatiny

„Prvý krát máme možnosť spoznať, a to do detailov, viaceré časti anatómie týchto obrovských dravých dinosaurov.“ povedal argentínsky paleontológ a vedúci projektu, Juan Canale. Výskumnému tímu sa podarilo nájsť takmer kompletnú vrchnú končatinu, vďaka ktorej prišli k záveru, že Meraxes gigas mal tak, ako aj Tyrannosaurus rex, na tak veľkého dinosaura naozaj malé končatiny. Našla sa tiež takmer kompletná lebka a zadná noha, čo pomohlo vedcom priblížiť vývoj tejto skupiny dinosaurov.

Na mieste, kde bol objavený nový druh dinosaura, sa našli tiež pozostatky najväčšieho doteraz známeho suchozemského živočícha, obrovského Argentinosaurusa (Argentinosaurus huinculensis), pochádzajúce z rovnakého obdobia. Dané územie bolo obývané aj ďalšími mäsožravými dinosaurami, menšími než Meraxes gigas, a takisto aj inými bylinožravcami s dlhými krkmi.

Canale ďalej vysvetľuje, že je vo všeobecnosti veľmi náročné určiť, čím sa dinosaury živili. Zuby mäsožravcov nájdené v blízkosti fosílii bylinožravých dinosaurov však naznačujú, že Meraxes gigas podľa všetkého lovili bylinožravé dinosaury. „Nie je náhoda, že veľké bylinožravé aj mäsožravé dinosaury žili v rovnakých oblastiach,“ hovorí Canale a vysvetľuje, že tak, ako sa u bylinožravcov vyvinulo väčšie telo ako forma obrany, i mäsožravcov bol vývoj podobný, aby ich aj naďalej boli schopné loviť.

Pri love využívali hlavne hlavu

Meraxes gigas vyhynuli takmer 20 miliónov rokov pred tým, ako sa vôbec objavil Tyrannosaurus rex, a medzi týmito druhmi nie je priame prepojenie. Ako hovorí Canale, oba druhy síce mali veľkú hlavu a krátke ramená, no štruktúra ich kostí sa výrazne líši. Už podľa predošlých štúdií sa zistilo, že končatiny u druhov, ako sú Meraxes gigas či Tyrannosaurus rex, sa zmenšovali, zatiaľ čo ich hlava sa zväčšovala.

Canale to vysvetľuje tým, že pri love tieto dinosaury nevyužívali vrchné ramená, ale priamo hlavu a zuby. Z fosílií sa ale zistilo, hoci boli ich vrchné končatiny krátke, boli svalnaté. Vyvinuté mali aj svaly v oblasti hrudníka. Mohli im napríklad pomáhať pri vstávaní zo zeme, alebo slúžiť ako opora počas párenia.

Výskum stále pokračuje, keďže na nálezisku sa nachádzajú ďalšie skameneliny a tiež stopy dinosaurov, čakajúce na preskúmanie, a ako dodáva Canale, jeho výskumný tím čaká ešte množstvo práce.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, edition.cnn.com
Odporúčame