Poriadne desivý návrat do minulosti: Týchto 5 retro hororových hier by si si mal zahrať

Muž hrá akčnú hru na počítači.

Poznáš tieto akčné hororové hry z minulosti? (Zdroj: Unsplash.com/Sean Do)

#V súčasnej dobe retro návratov oprašujeme prach hlavne z hudby a módy. No ako sú na tom staré hry? Nuž, vzhľadom na technický vývoj posledných desaťročí a vizuálnu dokonalosť dnešných hier, dosť biedne.

Zatiaľ čo hudba a estetika osemdesiatych rokov stále valcuje všemožné hitparády, hry z konca tejto dekády si dnes na počítači zahráš jedine v rámci tej najzúfalejšej prokrastinácie. O nič lepšie na tom nie sú ani roky deväťdesiate, a z nultých rokov ich tiež veľa neprežilo. No z tej hŕstky preživších sa z niektorých stali obľúbené série, ktoré si mnohí predsa zahrajú aj teraz.


Najlepší slovenskí a českí hráči na svetovej CS:GO scéne


O niektorých hrách z nášho výberu si už určite počul, a ak patríš k Miléniálom, tak si ich možno aj hral. Iné neprávom zapadli prachom, a dnes si na ne spomenie len málokto. Všetky však stoja za tvoju pozornosť, hlavne ak od dobrej hry očakávaš hodiny napätia a vypätých nervov.

Half-Life: They Hunger 1 – 3 (1999 – 2001)

FPS sériu Half-Life určite poznajú aj dnešní hráči. Táto rokmi overená značka ponúkla okrem hlavného príbehu aj niekoľko zaujímavých módov. Najznámejším z nich je určite Counter-Strike, ktorý rýchlo začal žiť vlastným životom. K hernému hororovému žánru prispel kvalitný single player mód They Hunger. V ňom prežívame príbeh spisovateľa, ktorý sa rozhodne načerpať inšpiráciu k tvorbe v malom mestečku. Tým, že jeho auto zasiahne blesk a on len horko-ťažko z neho vyviazne živý, sa celá nočná mora len začína. V meste na neho čaká armáda zombíkov, ktorých stretne aj na miestach, kde by to možno nečakal. Hráč postupne zisťuje, čo sa vlastne stalo a kto je za to všetko zodpovedný.

Samotná hra má 3 časti, pričom každá časť na seba chronologicky nadväzuje. Tento temný zombie survival má všetko, čo by kvalitná hororová strieľačka mala mať. Opäť sa ukazuje, že aj staré hry dokážu hráčovi ponúknuť zaujímavé lokality, ktorými sa musí jednoducho prestrieľať, jednoduchý, no uveriteľný príbeh bez logických medzier a hlavne ATMOSFÉRU. Tou by pokojne mohla konkurovať novším a aj tým najnovším hrám.

Red Faction (2001)

Na hru Red Faction si dnes spomenie už len málokto. Príbeh sa odohráva okolo roku 2075 na Marse, keďže väčšinu k životu potrebných minerálov už ľudstvo stihlo vyčerpať. Na život v týchto končinách dohliada neohrozená korporácia. Okrem vykorisťujúcej korporácie tu žijú, samozrejme, aj pôvodní, nie práve priateľsky naladení, obyvatelia planéty. Všeobecnú biedu najviac pociťuje tá najnižšia vrstva, teda baníci a robotníci. Medzi nich patrí aj Parker, za ktorého budeš hrať. Staneš sa súčasťou vzbury a čo sa bude diať ďalej, si môžeš domyslieť.

Jedná sa totiž o klasický FPS, príbehovo podobný napríklad filmu Total Recall s Arnoldom Schwarzeneggerom. Atmosféra chladnej planéty je vzhľadom na rok výroby hry zachytená na úrovni. Hororu je tu pomenej, no akcia ti chýbať nebude. Okrem pestrých exteriérov sa dočkáš aj pomerne zaujímavej novinky. Je ňou tzv. Geo-Mod, vďaka ktorému ostane po výstrele zo zbrane v zemi diera. V prípade potreby sa môžeš cez prekážku proste „prekopať“. Záležať bude hlavne od zbrane, ktorú použiješ. Hra sa tak stáva nielen zábavnejšou, ale aj realistickejšou.

The House of the Dead (1996)

Dej je možné popísať tromi vetami. Jedného decembrového dňa dostaneš ty, tajný vládny agent, zúfalú správu od svojej priateľky Sophie. Správa prichádza z rezidencie istého doktora Curiena, kam sa následne vyberieš Sophie hľadať. Rezidencia je však komplet zamorená zombíkmi a inými nepodarenými experimentmi šialeného doktora, ktorému zápal pre vedu tak trochu prerástol cez hlavu.

The House of the Dead spoločnosti Sega bola pôvodne arkádovou hrou, takže si si ju mohol zahrať jedine v zábavných centrách. O dva roky neskôr vyšla aj vo verzii pre Windows. Treba spomenúť, že The House of the Dead je tzv. rail shooter. Znamená to, že hráč sa nemôže so svojou postavou pohybovať v priestore, všetko za neho robí sám počítač. Jeho jedinou úlohou je teda zabíjať všetko, čo sa hýbe. Hra sa dočkala komerčného úspechu a tiež kritického uznania. Nakoniec však bola zatienená úspechom rovnako starej série Resident Evil, ktorá toho roku do sveta vypustila svoju prvú časť. The House of the Dead ťa pozve na exkurziu do dôb, kedy sa základy tohto zombie žánru len budovali.

Quake (1996)

Mimozemská entita, známa pod krycím menom Quake, využíva (pôvodne vládou navrhnutý) teleport k svojím vlastným účelom, teda otestovať silu ľudskej rasy. Ľudskú rasu v tomto boji zastupuješ len ty. Postavíš sa armáde monštier a tvojou hlavnou úlohou bude prežiť. Monštrá sú pestré a na svoju dobu obstojne vyzerajúce. Môžeš si vybrať, v akej náročnosti chceš hru odohrať. Hoci nemáš meno, máš aspoň pekný arzenál zbraní. Čaká ťa viacero dimenzií, v ktorých budeš hrať, a viacero levelov, ktoré budeš musieť prejsť.

Hra svojou vizuálnou stránkou pripomenie druhú časť série Doom z roku 1994. No tu ťa rozhodne nebude doprevádzať pomerne pohodová hudba, akú začuješ v Doom 2: Hell on Earth. Soundtrack, o ktorý sa postaral zvukový mág Trent Reznor z kapely Nine Inch Nails, ti spoľahlivo navodí nočnú moru aj pri sústredenom počúvaní pred spaním. Quake je tiež možno jednou z prvých známych hier, ktoré boli priamo inšpirované tvorbou spisovateľa Howarda Phillipsa Lovecrafta.

Doom 3 (2004)

Opäť sa nachádzame v budúcnosti, opäť na Marse. Hlavnou postavou si ty, mariňák, pričom ti počas hry bude robiť spoločnosť ešte niekoľko postáv. Prichádzaš na výskumnú základňu a rýchlo zistíš, že niečo tu rozhodne nie je v poriadku. Od svojich kolegov a vedcov sa veľa nedozvieš. Nakoniec ostane len na tebe, aby si zistil, čo sa vlastne deje…

Nie všetky staré hry ohlodal zub času. Zatiaľ čo dobrý príbeh zaujme aj po niekoľkých dekádach, grafika sa každým rokom zdokonaľuje. Od vzniku a vydania Doom 3 ubehlo takmer dvadsať rokov. Tento fakt spomínam preto, lebo hra obstojí aj v porovnaní s konkurenciou, ktorá prišla roky po nej. Doom 3 dokáže spoľahlivo vystrašiť aj dnes.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame