Málo spíš? Nedostatok spánku môže mať podobné účinky na tvoje zdravie ako alkohol!

Bábätko

Bábätko (Zdroj: Unsplash.com/Minnie Zhou)

#Nepovieme ti žiadnu novinku, že Svetová zdravotnícka organizácia odporúča spať osem hodín denne. Aj napriek tomuto doporučeniu až dve tretiny dospelých v rozvinutých krajinách spí kratšie. Spánok podceňujú mnohí z nás, no jeho nedostatok môže mať vážne následky. Tu je niekoľko tipov, ako môžeš spať lepšie!

Pozor na to!

Profesor Kalifornskej univerzity v Berkeley, Matthew Walker, vo svojej knihe Prečo spíme napríklad hovorí, že keď šofér sadne za volant unavený, je to dokonca nebezpečnejšie, ako keby mal istú hladinu alkoholu v krvi. Vďaka nasledujúcim tipom snáď budeš kľudnejšie zaspávať.

Daj si horúcu sprchu

Na osvieženie si určite dávaš vlažnú sprchu. Opačný účinok má ale horúca sprcha pred spaním, vďaka ktorej zaspíš rýchlejšie. Teplá voda nás totiž uvoľňuje. Počas sprchy sa telo zahreje, no keď zo sprchy vystúpiš, voda sa z pokožky rýchlo vyparí, ochladí ťa a začne tvojmu mozgu signalizovať, že je čas ísť spať.

Zatemni si spálňu a odlož telefón

Žijeme v „presvetlenej“ dobe, svieti sa na každom kroku, no na to, aby sme telu pomohli uvoľniť hormón zodpovedný za správne načasovanie nášho spánku – melatonín – tmu potrebujeme. Bráni nám v tom aj takzvané modré svetlo, ktoré vyžaruje z elektronických zariadení. Klame totiž tvoj mozog, aby si si myslel, že je stále denný čas, napriek tomu, že sa v posteli snažíš zaspať. Preto sa odporúča hodinu pred spaním stlmiť svetlá a odložiť všetku elektroniku, vrátane tvojho, tak veľmi srdcu blízkemu, mobilu.

Jóga pomôže tiež

Vo večerných hodinách sa cvičiť neodporúča. Cvičenie totiž aktivuje stresové hormóny, ktoré organizmus nabudia k aktivite. Relaxačná jóga však môže mať presne opačný efekt! Cieľom je vyvolať stav hlbokého odpočinku a relaxácie, ktoré sú pred spaním tak veľmi potrebné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš mať lepší život? Vďaka týmto tipom sa ti to konečne podarí a nebudeš sa musieť ani veľmi snažiť!

Neostávaj v posteli!

Keď sa náhodou v noci prebudíš a už nedokážeš zaspať, neostávaj ležať v posteli. Keď to zopakuješ viackrát, tvoj mozog sa tejto situácii prispôsobí. Naučí sa posteľ spájať s bdením, namiesto toho, aby to bolo miesto pre oddych a spánok.

Preto pevne veríme, že že tieto tipy ti pomôžu na ceste k zdravému spánku a oddychu po celom namáhavom dni.

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, forbes.cz
Odporúčame