Čo všetko o nás vedia? Sociálne siete majú za sebou ďalší škandál

Ruka s mobilom

Sociálne siete majú za sebou ďalší škandál (Zdroj: Unsplash.com)

#Twitter tento mesiac zaznamenal najhorší hekerský útok v histórií spoločnosti. Zasiahnutých bolo viac ako 130 účtov, čo na prvý pohľad nevyzerá ako veľká vec, keďže na tejto sociálnej sieti je dnes viac ako 330 miliónov užívateľov.

Veľké obete

Najhorším bol z iného dôvodu. Účty, ku ktorým sa hekeri dostali, patrili významným osobnostiam, akými sú napríklad bývalý americký prezident Barrack Obama, majiteľ Amazonu Jeff Bezos, či hlavná tvár Tesly Elon Musk. Hekeri sa snažili prostredníctvom ich účtov získať peniaze od bežných užívateľov prostredníctvom kryptomeny Bitcoin. Úspešne. Za pár hodín nazbierali viac ako 100-tisíc dolárov.

Twitter Baracka Obamu
Zdroj: Twitter – Barack Obama
Twitter Jeff Bezos
Zdroj: Twitter Jeff Bezos
Twitter Elon Musk
Zdroj: Twitter – Elon Musk

Prečo práve sociálne siete?

Podobných útokov sa udeje počas roka mnoho, no možno si kladieš otázku prečo sa hekeri najviac zameriavajú práve na sociálne siete. Odpovedí je mnoho. Najdôležitejším faktorom pre hekerov je ten, že sociálne siete zhromažďujú obrovské množstvo dát o každom zaregistrovanom užívateľovi. A to odo dňa, kedy sa na sociálnu sieť prihlási po prvý raz. Facebook ti dokonca umožňuje jednoducho nahliadnuť do týchto dát a zistiť, čo všetko o tebe vie a nie je toho málo.

Facebook
Zdroj: Facebook

Sociálne siete sú jedno obrovské klamstvo: Toto všetko sú ľudia schopní spraviť kvôli lajkom


Jednoduchý terč

Dáta, ktoré o tebe sociálne siete zbierajú sú následne ukladané v rôznych dátových centrách po celom svete a používajú sa najmä na marketingové účely. Vďaka nim ti vedia poskytnúť reklamu na mieru na základe toho, aké sú tvoje záujmy.

Plain Text obrázok

Problémom však je, že práve tieto dáta sú častokrát veľmi slabo chránené a sú jednoduchým terčom pre útok hekerov. Podľa nedávnych informácií, ktoré získal portál KrebsOnSecurity, Facebook mal v týchto dátových centrách uložené heslá viac ako 200 miliónov užívateľov v takzvanom plain texte, teda nezašifrovanom formáte, ktoré boli dostupné veľkému množstvu jeho zamestnancov.

Škandál a ovplyvnené voľby

V iných prípadoch sociálne siete dokonca poskytli informácie o užívateľoch dobrovoľne, ako to bolo v prípade ďalšej kauzy Facebooku. Spoločnosť Cambridge Analytica získala dáta pomocou dotazníka, po ktorého vyplnení používatelia súhlasili so zverejnením údajov svojho profilu. Netušili však, že súhlasili rovnako aj so zverejnením údajov všetkých ich priateľov. Tieto údaje následne použili v prezidentskej kampani v USA v roku 2014, aby ovplyvnili preferencie ľudí.

Cambridge analytica Schéma obrázok
Cambridge analytica Schéma obrázok

Ako sa chrániť?

Po podobných kauzách začali sociálne siete pracovať na lepšom zabezpečení dát ich užívateľov. Jedným zo zásadných krokov bola dvojfaktorová autentifikácia, ktorú si môže každý používateľ na sociálnej sieti nastaviť, aby zabránil nedovolenému prihláseniu na jeho profil.

Najjednoduchším spôsobom je overenie pomocou telefónneho čísla. V prípade, že sa ti bude chcieť niekto nedovolene prihlásiť na účet, príde ti SMS s kódom, ktorý je potrebné zadať na úspešné prihlásenie do tvojho profilu.
Link na návod – Facebook

Dvojstupňové overenie na Facebooku
Dvojstupňové overenie (Zdroj: Facebook)

Aj napriek neustálemu zlepšovaniu zabezpečenia dát, ktoré sociálne siete zbierajú, hekeri si vždy nájdu nový spôsob ako ochranu prelomiť. Sám Mark Zuckerberg to nazval modernou vojnou, v ktorej však doteraz nepoznáme víťaza a zrejme ho ani tak skoro nespoznáme. Práve preto je dôležité nenechávať ochranu nášho súkromia len na sociálne siete ale sami si musíme ustrážiť, čo na našom profile zverejníme a či tieto informácie nebudú môcť byť zneužité. Je potrebné sa zamyslieť nad tým, že ak sú sociálne siete zdarma, produktom sa stávame my a to, čo na nich zverejňujeme.

Zdroj: Matej Janiga, Digital Marketing Club
Odporúčame