Túžiš po menšom nose, väčších perách či krajšej pleti? Pozor na filtre, môžu ti zavariť na poriadny problém!

Už to dávno nie je iba o zábave (Zdroj: unsplash.com/Laura Chouette)

#Ruku na srdce. Je medzi nami niekto, kto ešte nikdy neskúsil žiadny filter na sociálnych sieťach? Kedysi sme mohli z fotografií odstrániť iba červené oči spôsobené bleskom fotoaparátu. Dnes vedia filtre z nás urobiť úplne iného človeka, dôkazom čoho sú aj niektoré slovenské influencerky, ktoré by vďaka aplikácii FaceApp spoznal na ulici už iba málokto. Vyrovnaný nos, hladká pleť, zväčšené pery… To, čo bolo kedysi zábavné, sa dnes stáva problémom, o ktorom treba hovoriť.


Daj si povinnú prestávku od sociálnych sietí: Prečo je to dobré a čo ti to prinesie?


Snapchat Dysmorphia

Dlhodobé vystavovanie sa upravenej realite môže v jedincovi podľa odborníkov spôsobiť takzvanú Snapchat Dysmorphiu. Snapchat dysmorfia nastane vtedy, keď porovnáte svoju vyfiltrovanú fotografiu a tvár s tou skutočnou. Problém však až nastáva v momente, keď si budete aj v realite priať vyzerať tak, ako na fotografii s filtrom.

Zatiaľ to však nie je oficiálnou diagnózou. Musí byť určená presná a jediná definícia tohto pojmu, kritéria a symptómy. Určiť však možno minimálne také, ako je časté fotografovanie sa a následné upravovanie fotografií, neuvedomovanie si skutočného výzoru, zlé cítenia sa vo svojom vlastnom tele a podobne.

Namiesto celebrity vlastná vyfiltrovaná fotografia

Ako aj uvádza portál healthline.com, samotný termín sa začal používať po tom, čo plastickí chirurgovia začali hlásiť, že množstvo klientov chce, aby ich kozmetické procedúry a zásahy vo finále zodpovedali ich filtrovanej verzii. Častokrát pritom ide o zmeny, ktoré v skutočnosti nie sú možné.

Ak sa ti zdá, že niečo podobné sa týka aj teba, vyhľadaj pomoc a rozprávaj o svojom probléme napríklad so psychológom.

Sociálne siete
Pamätaj, sociálne siete nie sú realitou a nikdy ňou nebudú (Zdroj Unsplash.com, Sara Kurfess)

Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, healthline.com
Odporúčame