Choroba, ktorou v týchto dňoch trpí aj Justin Bieber: Čo je Ramsay-Huntov syndróm a aké následky môže zanechať?

Lekár

Lekár (Zdroj: Unsplash.com/Usman Yousaf)

#Justin Bieber informoval na svojom Instagrame, že ruší blížiace sa koncerty kvôli vírusovej infekcii, ktorá ochromila pravú polovicu jeho tváre. Na sociálnej sieti odkázal: „Ako môžete vidieť, toto oko nežmurká (ukázal na pravé oko), na tejto strane sa nemôžem usmievať a táto nosová dierka sa nepohne.“

Ochorenie, ktorým 28-ročný spevák z Kanady trpí, sa nazýva Ramsay-Huntov syndróm. Je príčinou podobného vírusu, ktorý spôsobuje aj ovčie kiahne. Ako ale vzniká, kde sa ním človek môže nakaziť a ako vyzerá liečba?


Daj si povinnú prestávku od sociálnych sietí: Prečo je to dobré a čo ti to prinesie?


Ako sa syndróm prejaví?

Ramsay-Huntov syndróm sa v človeku môže prejaviť po tom, čo sa uňho vyskytli ovčie kiahne, nie však okamžite. Tento syndróm môže pokojne celé roky či desaťročia zostať v tele nečinný. Skrýva sa  v koreňovom súbore nervových buniek vedľa miechy.

Kým spí, respektíve je neaktívny, nespôsobuje žiadne príznaky. U niektorých ľudí sa však počas života aktivuje, aj keď by si ich z milióna narátal na prste jednej ruky. Spúšťačom tohto syndrómu môže byť ochorenie alebo iné infekcia (napríklad aj koronavírus), oslabený imunitný systém alebo dokonca stres. Dôležité je však povedať, že syndróm nie je nijako spätí s vakcináciou proti kovidu.

Ochrnutá je len jedna časť tela

Akonáhle sa syndróm reaktivuje, objaví sa len v jednej časti tela. Celé telo ochrnie len vo veľmi výnimočných prípadoch. Častými oblasťami, ktoré ochrnú, sú napríklad trup alebo tvár. Môžu na nich vznikať aj bolestivé vyrážky či pľuzgiere, ktoré poznáme ako pásové opary.

Príznaky sa môžu líšiť od človeka k človeku a veľa záleží od jeho imunitného systému. Najčastejšie dochádza práve k ochrnutiu tvárového nervu, ako je to v prípade Justina Biebera. Vtedy je obmedzená funkcia žmurkania, menia sa chute a dokonca niektorí nedokážu ani zrozumiteľne rozprávať.

Aká je liečba a pravdepodobnosť následkov?

Jednou z komplikácii Ramsay-Huntovho syndrómu môže byť poškodenie rohovky oka. Teda aspoň v prípade, že má človek ochrnutú práve časť tváre. Vtedy môže byť nebezpečné zdržiavať sa pri silnom osvetlení. Naše viečka majú prirodzenú funkciu chrániť oko pred nebezpečným žiarením, no ak je viečko paralyzované, oko môže výrazne trpieť.

Ľudia si preto často mažú oko umelými slzami. Na noc ho dokonca treba prelepiť. Liečba sa zvyčajne vykonáva pomocou antivírusových liekov, steroidov či liekov proti bolesti. Najlepšie šance na skoré uzdravenie je vtedy, keď je problém včas riešený a lieky sú podané čo najskôr. Vtedy hrozí aj najmenej následkov.

V prípade, že sa lieky podajú do 3 dní, vo väčšine prípadov sa človek uzdraví. S každým dňom navyše sa riziko zanechania trvalých následkov zvyšuje. Bieber však dostáva správnu liečbu a jeho problém bol podchytený včas, preto je jeho šanca na kompletné uzdravenie veľmi vysoká.

Stretol si sa už s Ramsay-Huntovým syndrómom?


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame