Slovné urážanie nebolo nikdy príjemné: Nová štúdia uvádza, že verbálne ponižovanie sa môže rovnať slabšej facke

nahnevaný smajlík

Slovné urážky nám môžu škodiť viac, ako si myslíme (Unsplash/Andre Hunter)

#Slovné urážky sú nepríjemné snáď každému. Pre niektorých môžu byť dokonca porovnateľné so slabšou fackou. Aspoň tak hovorí nová štúdia.

V rámci výskumu, skúmajúceho prepojenie medzi emóciami a rečou, sa vedci pozreli aj na krátkodobý vplyv opakovaných urážok. Podľa štúdie, uverejnenej vo Frontiers In Communication, na nás môžu slovné urážky vplývať bez ohľadu na to, komu sú adresované. To poukazuje na zvýšenú citlivosť ľudského mozgu na negatívne slová, informuje SkyNews.


Nová štúdia naznačuje, že kolektívne športy majú priaznivý vplyv na duševné zdravie: Súhlasíš s ňou?


Slovné urážanie ako hrozba

„Presný spôsob, akým slová vyvolajú emocionálne negatívne pocity vo chvíli, keď ich čítame alebo počujeme, nie je úplne jasný.“ hovorí jedna z autorov štúdie, doktorka Marijn Struiksma z univerzity v Utrechte. Ďalej vysvetľuje, že urážka pôsobí ako hrozba pre našu reputáciu, či naše „ja“. Tým ponúka jedinečnú príležitosť skúmať vzájomný súvis medzi pocitmi a jazykom.

„Pochopiť, že čo a prečo urážlivá fráza vyvolá u človeka, má mimoriadny význam pre psycholingvistov, ktorí skúmajú vplyv jazyka na človeka. Ide aj o zaujímavú informáciu pre každého, kto chce porozumieť ľudskému správaniu.“ dodáva Struiksma.

Výskumu sa zúčastnilo 79 študentiek z univerzity v Utrechte. Všetky z nich boli praváčky, žiadna netrpela dyslexiou, ani žiadnou neurologickou poruchou. Ich reakcie boli zaznamenávané pomocou elektroencefalografie a snímania elektrodermálnej aktivity.

palec dole
Slovné urážky predstavujú hrozbu pre našu reputáciu, vyjadrila sa jedna z autoriek štúdie
(Zdroj: Pixabay/ Alexandra_Koch)

Viac si pamätáme negatívne poznámky, ako pozitívne

Úlohou všetkých zúčastnených bolo prečítať si série opakujúcich sa fráz, z ktorých niektoré boli urážky (napr. Linda je hlúpa), časť komplimenty (napr. Linda je očarujúca)  a časť neutrálne vety (napr.  Linda je študentka). V polovici fráz z každej skupiny bolo použité meno konkrétnej respondentky a v polovici bolo uvedené iné meno.

Účastníčkam bolo povedané, že frázy hovoria traja rozliční muži. V rámci výskumu nedochádzalo ku kontaktu účastníčky s inou osobou. Ukázalo sa, že aj v neprirodzených podmienkach, a teda v laboratórnom prostredí a bez medziľudskej interakcie,  mali slovné urážky vplyv, a to aj pri ich viacnásobnom opakovaní a bez ohľadu na to, komu boli adresované. Informuje o tom portál phys.org.

Z výskumu vyplynulo, že ľudský mozog citlivejšie reaguje na negatívne slová, než na tie pozitívne. Urážlivý výraz ihneď upúta pozornosť mozgu. Reakcie na komplimenty boli oveľa menej intenzívne, čo poukazuje na to, že ľudský mozog prikladá väčšiu váhu negatívnym situáciám pred tými pozitívnymi.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, news.sky.com, phys.org
Odporúčame