Slovenskí rapperi sa vyjadrujú k vojne na Ukrajine

Nemôžeme ignorovať fakt, že momentálne u nášho východného suseda, na Ukrajine, prebieha vojna. Ruská invázia na ukrajinské územie nás znepokojuje, mrzí a prináša strach. Názor s nami zdieľajú aj slovenskí rapperi. Predovšetkým niektorí z nich sa dianiu na Ukrajine venujú prakticky nepretržite.

Snaha informovať ľudí

Žijeme v dobe, kedy nie je jednoduché zistiť, aká informácia je pravdivá a aká je klamstvom. Preto niektorí slovenskí rapperi svojou troškou pomáhajú rešpektovaným médiám a šíria faktami overené dianie na svojich profiloch.

Vzhľadom na to, že ich sleduje pomerne veľa ľudí, je dôležité, že svoj vplyv, ktorý majú, využívajú týmto spôsobom. Zaslúžia si v tomto smere pochvalu, pretože samozrejme je to ich voľba, nie povinnosť. Každý môže svoj profil využiť spôsobom, akým si sám želá.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PIL C (@pil_c)

Samozrejme, nejdeme menovať všetkých interpretov, ktorí sa k vojne vyjadrili, pretože to by sme mohli napísať mená takmer celej scény. A nielen tej slovenskej, ale aj českej. Ale predsa len sa nájdu takí, ktorí konflikt na Ukrajine rozoberajú viac ako iní.

Veľký shout out predovšetkým pre dvojicu Vec a Pil C. Obaja sa snažia od rána do večera prinášať na svojich profiloch to, čo je nové, pričom, ak si všimnete, volia zdroje a kanály, ktoré patria medzi overené. Jasné, môžete mať preferenciu istého média alebo novinára, ale v konečnom dôsledku ide o to, či sú správy z Ukrajiny spracované kvalitne, a či sa zakladajú na pravde.

Pretože, ak by niekto s veľkým počtom sledovateľov šíril hoaxy, nielen, že by to nebolo správne, ale v súčasnosti by za to mohol ísť do väzenia. Ak si všimnete na sociálnych sieťach, že niekto cielene šíri klamstvá, neváhajte s nahlásením jeho profilu. Akokoľvek nemorálne sa vám to môže zdať, proti trollom a klamárom treba rozhodne bojovať. A snažia sa o to aj rapperi, ktorých spomíname.

Chceme mier, chceme mier, chceme mier

Všetci sme spojení

Každému ide o to isté, aby nastal mier. Žiaľ, my to nezmeníme. Môžeme ale prispieť solidaritou alebo humanitárnou pomocou. Každý sa snaží priložiť ruku k dielu. A kvalitné informácie sú toho súčasťou.

Je dôležité, nech vieme, čo sa deje a taktiež prečo sa to deje. Nebude prekvapením, ak v najbližších dňoch začnú interpreti tvoriť skladby so zameraním na vojnový konflikt. Napríklad, cez víkend prebehol v Bratislave koncert, z ktorého výťažok putuje práve na podporu Ukrajincov. Každý pomáha, ako môže.

Okrem vyššie spomínaných Veca s Pil C-im sa k vojenskému konfliktu vyjadrovali napríklad Separ či Rytmus. Niekoľko storiek invázii venoval napríklad aj Radikal Chef. Ako píšeme vyššie, mohli by sme pokračovať ďalej. Každého trápi súčasné dianie z ľudského rozmeru. A to je fakt. Ostáva len dúfať, že sa situácia upokojí a budeme môcť riešiť nové tracky, albumy, spolupráce či letné festivaly.

Takto Boy Wonder reaguje na udalosti uplynulých dní (VIDEO).

Photo credits: Koláž Rap G, Pil C IG, Vec IG

Odporúčame