Slováci vyvíjajú originálne hry: Jedna bude súčasťou výučby na vysokej škole

Tvorcovia hry Preserve

Bitmap Galaxy je nezávislé herné vývojárske štúdio založené v roku 2013 so sídlom v Bratislave (Zdroj: Bitmap Galaxy)

#Ako často hrávaš hry? Rozmýšľal si niekedy nad tým, či sa na ich tvorbe nepodieľal aj nejaký Slovák? Neraz sa ukáže, že aj na prvý pohľad malé štúdiá majú prsty v hrách z dielne veľkých vydavateľstiev. A také pokojne nájdeš aj v našich končinách. Predstavíme ti domáce herné štúdiá a jednotlivcov, ktorí sa usilujú preraziť v konkurencii svetových značiek.

Ich cieľom nemusí byť vždy predať milióny kópií. Často im stačí aj to, že proces vývoja hry ich stmeľuje ako kamarátov. Prezradili nám však aj ďalšie zaujímavosti.

Náklady na vývoj rátali v objeme jedla

Nedávno sa na platforme Steam objavila nová slovenská hra s názvom Lost in the Void od bratislavského štúdia Nightcall. Priláka ťa svojou netradičnou pixelovou grafikou a príbehom o dospievaní. Prvá epizóda je už vonku a jej hlavným protagonistom je stredoškolák a jeho priatelia, ktorí budú niekedy aj vtipne reagovať na tvoje hráčske rozhodnutia a voľby.

Tvorcovia nám poskytli pohľad na svoju cestu k dosiahnutiu statusu nezávislého vývojárskeho štúdia. Ich prvotinou bola videohra vo forme textovej adventúry v internetovom prehliadači. „Išlo vlastne o reklamu na našu party Nightcall.“

Zaujala nás aj ich reakcia na otázku, koľko vlastne stálo vyvinúť takúto hru bez dlhoročného zázemia či skúseností. Pobavila nás ich úsmevná odpoveď: „Náklady boli 1 200 PHOčiek a nájom nášho štúdia.“ Týmto narážali na obľúbený ázijský pokrm Pho.

A aké majú vôbec ciele? Autori nás nesklamali úprimnou odpoveďou: „Budeme určite pokračovať v tvorbe hier, pretože je to niečo, čo nás baví a drží pokope ako kamarátov.“

Zbohatnutie nie je ich prvoradým cieľom, aj keď by boli radi, ak by im ich tvorivá činnosť časom priniesla nejaké zisky. Hrou Lost in the Void ich kariéra určite nekončí, naopak už teraz pracujú na novom projekte. Nevylučujú ani vydanie ďalších epizód svojej aktuálnej hry.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Vo filmoch a seriáloch Warhammer 40,000 si zahrá svetoznámy herec

Chceš študovať s Indiana Jonesom?

Mnohí si ešte pamätáme frázu „škola hrou“, ale málokto by čakal, že niekto túto myšlienku vezme doslovne. Výnimočným príkladom je Lesnícka fakulta Technickej univerzity vo Zvolene, ktorá s cieľom zatraktívniť výučbu predstavila vlastnú hru s legendárnym archeológom Indiana Jonesom. Túto hru vyvíjajú v rámci projektu grantovej agentúry KEGA a jej dokončenie sa plánuje koncom budúceho roka.

Marek Fabrika, dekan tejto fakulty a súčasne autor a vývojár hry, nám prezradil, že hra bude zadarmo dostupná pre študentov a fanúšikov značky na ich webovej stránke. Zároveň však bude nekomerčná. Aký je teda zmysel a princíp tohto projektu? „V rámci hry bude vytvorený univerzitný kampus, v ktorom budú moje komentované prednášky z daného predmetu, študijné materiály a testy.“

To však nie je všetko. Herný aspekt sa prejaví aj vo výsledkoch týchto testov. Ak totiž hráči, alebo teda študenti, úspešne absolvujú daný test, odomkne sa pre nich ďalší level a budú môcť v hre pokračovať.

V súvislosti s komplexnosťou a vysokou dávkou kreativity nás prekvapilo, že hru vytvára pán dekan sám ako lesník programátor, keďže programovanie je jeho koníčkom. Do projektu je zahrnutá aj Fakulta dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, ktorá sa bude podieľať na príprave dabingu do slovenčiny.

Bez násilia a kreatívne

Toto leto sa na počítače dostane nová slovenská hra s názvom Preserve od štúdia Bitmap Galaxy so sídlom v Bratislave. Malé herné vývojárske štúdio sa zameriava na tvorbu zmysluplných a zábavných hier, ktoré sa vyhýbajú zbytočnému násiliu.

Ich najnovší počin sa definuje ako logická prírodno-budovateľská hra, ktorá ťa prevedie cez harmonické ekosystémy s cieľom vytvárať rozmanité biómy vrátane lesov, saván a karibských útesov. Naprieč výzvami, ktoré ponúka, v nej nájdeš aj kreatívny mód bez akýchkoľvek obmedzení.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Vo filmoch a seriáloch Warhammer 40,000 si zahrá svetoznámy herec

Tvorcovia nám prezradili, že vývoj tejto na prvý pohľad maličkej hry sa neobišiel bez problémov. „Globálna videoherná kríza nás zasiahla a hoci sme ju našťastie zvládli bez prepúšťania, musíme s rozpočtom narábať veľmi opatrne,“ povedal nám Matej Hudák z vydavateľstva Grindstone, ktoré hru zastrešuje.

Jadro tímu tvorí len sedem ľudí, ale počet jeho členov sa priebežne mení počas vývoja. Do projektu pravidelne vstupujú hudobní skladatelia a rôzni dizajnéri. Aj keď názov hry naráža na udržateľnosť, samotná hra neobsahuje priame odkazy na ekológiu. Dôvod je pomerne jednoduchý – „Už z podstaty hry vyplýva, že je ekologicky priateľská,“ dodal Matej Hudák.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, bbc.com, ign.com
Odporúčame