Baby v súčasnosti dospievajú skôr: Nová štúdia odhalila príčiny, za skorú menštruáciu môže toto!

Nová štúdia sa venovala výskumu tejto oblasti ženského zdravia a prišla so zaujímavým zistením, ktoré ťa možno prekvapí (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

#Hoci aj v dnešnej dobe patrí menštruácia k jednej z tabuizovaných tém v spoločnosti, neboj sa o nej hovoriť. Je to prirodzený cyklus tela, ktorý je potrebný pre život. Nová štúdia sa venovala výskumu tejto oblasti ženského zdravia a prišla so zaujímavým zistením, ktoré ťa možno prekvapí.

Daň za predčasné dospievanie

Nedávna štúdia odhalila, že dievčatá v dnešnej dobe dostávajú menštruáciu o čosi skôr, než tomu bolo pred pár desiatkami rokov. Častejšie sú aj problémy so samotným cyklom, ktorý sa nedokáže zosúladiť a dodržiavať akúsi pravidelnosť. Spomínaná štúdia tvrdí, že by tento fakt mohol vyplývať na ženské zdravie do väčšej miery než sa predpokladalo.

Výsledky spomínajú obdobie cca posledného pol storočia, ktoré malo vplyv na predlžovanie rozostupov jednotlivých cyklov a ich usporiadanie. Podľa vedcov by tak mohli súčasné mladé ženy trpieť v neskoršom veku problémom s reprodukciou.

Zásadný rozdiel

Pre účely výskumu si vedci zvolili viac ako 70-tisíc žien, ktoré sa zúčastnili zberu dát. Lekárom poskytli dáta o svojom menštruačnom cykle, ktoré zbierali prostredníctvom svojich mobilov. Vzorka žien narodených medzi rokmi 1950 a 2005 odpovedala aj na otázku ohľadom veku, kedy sa s touto „nepriateľkou“ stretli po prvý raz.

Ukázalo sa, že ženy narodené v rokoch 1950 až 1970 dostali menštruáciu prvý raz okolo 12,5 roku života, pričom tie, ktoré sa narodili v rokoch 2000 až 2005 zaregistrovali posunutú vekovú hranicu už na 11,9 roku ich života. Na prvý pohľad ide o nebadateľný rozdiel, no podľa výskumníkov je to problém. Potvrdili to aj výsledky predošlého výskumu, ktorý sa problémom zaoberal v minulosti.

Inou kategóriou sú zasa ženy, ktoré sa stali ženami ešte o čosi skôr. Účastníčky, ktoré dostali menštruáciu pred 11. rokom života patrili do kategórie „skoro“ a do kategórie „veľmi skoro“ sa dostali tie, ktoré sa s ňou stretli pred dosiahnutím 9. narodenín.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Je možné zmraziť ľudský mozog? Vedcom sa to úspešne podarilo, jeho funkčnosť zostáva otázkou

Odborníci sú znepokojení

Odborníkom sa toto „náhle dospievanie“ rozhodne nepáči. Uvádzajú, že „čoraz viac žien môže byť náchylných na nepriaznivé zdravotné následky súvisiace so skorou menštruáciou.“ Hoci sa cyklus považuje za prirodzený, jeho odchýlky môžu spôsobovať pre telo problém.

Nepravidelné alebo dlhšie cykly môžu podľa výsledkov zapríčiniť ťažké zdravotné riziká, akými sú napríklad kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka a určité typy rakoviny, vrátane rakoviny prsníka. Za menej vážne sa považujú poruchy ako napríklad predmenštruačný syndróm (PMS), popôrodná depresia alebo problém s neplodnosťou.

„Je to veľmi znepokojujúce, pretože nepravidelné cykly sú dôležitým indikátorom nežiaducich zdravotných udalostí v neskoršom živote,“ upozornil hlavný autor štúdie.

Čo je príčinou?

Pri menštruácií ide o prirodzený proces, ktorý ovplyvňujú rôzne faktory. Autori štúdie upozornili najmä na súvislosti s vyšším BMI (body mass index), ktorý je častým ukazovateľom určitého stupňa obezity.

Podľa doktorky Lauren Houghton však poruchy cyklu môžu súvisieť aj so stresom, ktorého máme v dnešnej dobe všetci dosť. V tomto prípade však ide len o predpoklady.  „Moja pracovná hypotéza je, že väčší stres zvyšuje zásobu androgénov a viac tukového tkaniva premieňa nadbytok androgénov na estrogény, čo vedie k skoršej puberte,“ uviedla.

Iní odborníci sa zasa prikláňajú k hypotéze, že na vine môžu byť aj socioekonomické a environmentálne faktory. Teória tvrdí, že vystavenie sa chemikáliám narúša endokrinný systém, ktorý zohráva pri menštruácii veľkú rolu. Vedci však dodávajú, že je potrebný ďalší výskum, ktorý by hypotézy potvrdil alebo vyvrátil.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame