Plány tejto krajiny vyzerajú ako z futuristického filmu: Pozri, ako by mal vyzerať ich koncept inteligentného mesta

Singapur pripravuje koncept smart city.

Singapur pripravuje unikátny projekt inteligentného mesta (Zdroj: freepik.com/evening_tao)

#V poslednej dobe sa čoraz viac hovorí o ekológii a klíme. Ide o problémy, ktoré môžu mať vážne dôsledky nielen na život nás, ale aj ďalších generácií, ktoré budú obývať našu Zem. Práve preto prichádzajú mestá a štáty s novými nápadmi ako spraviť ľudský život pohodlnejší a jednoduchší, no zároveň zelenší. Koncept smart city, na ktorom pracuje Singapur už nejaký čas, pre niekoho môže znieť ako rozprávka z knihy. Krajina sa však snaží pretransformovať novú myšlienku na skutočnosť.


VIDEO, aké si ešte nikdy predtým nevidel: Zábery Hongkongu zo vzduchu ukazujú futuristické mesto, ktoré vyráža dych


Vybudovať by mali 42-tisíc domov, ktoré spoločne budú tvoriť ,,eko-mesto“ Tengah. Táto usadlosť by mala mať centrum mesta bez áut, centralizovanú klimatizáciu a automatický odvod odpadu. Podľa mnohých by to teda mohla byť aj inšpirácia pre ďalšie metropoly, ktoré chcú postupne v najbližších rokoch znižovať emisie uhlíka. Dôvod na stavbu takéhoto mesta sú jasné – emisie skleníkových plynov v Singapure sú v prepočte na občana väčšie ako v Británii aj Číne.

Spôsobilo to sčasti aj podnebie. Väčšinu roka v tomto mestskom štáte musíte používať klimatizáciu a predpovede na najbližšie roky nie sú priaznivé. Vzduch sa bude len otepľovať. V singapurskom modeli smart city je aj preto zahrnutý centrálny chladiaci systém, ktorý by mal udržať teploty na uzde. Okrem toho môžeme na návrhoch vidieť množstvo zelene a nezabúda sa ani na cyklistov. Stromy by mohli pomôcť optimalizovať teplotu a vytvoriť ešte o čosi chladnejšie podmienky.

Páči sa tento nápad aj tebe?

Zdroj: hashtag.com, robbreport.com
Odporúčame