Sexuálne obťažovanie zažije takmer každá žena: Sú takéto poznámky naozaj v poriadku?

dievča

Sú takéto poznámky naozaj v poriadku? (Zdroj: Unsplash/logan-weaver)

#Problém sexuálneho obťažovania sa v poslednej dobe začal riešiť čoraz intenzívnejšie. Ozývajú sa ženy zo všetkých odvetví. Vraj ho zažilo až 97 percent žien. Niekto tvrdí, že je to ich chyba alebo toho, ako sa obliekli. Ďalší, že sa všetko iba preháňa. Ako to je v skutočnosti? Je to naozaj tak veľký problém alebo iba nafúknutá bublina?

Znásilnenie je až vrchol ľadovca

Keď sa povie sexuálne obťažovanie, tak si väčšina ľudí predstaví rovno znásilnenie. To je vrchol ľadovca. Okrem toho je tu milión ďalších maličkostí, ktoré sa nám vrývajú do pamäte. Niekedy sa kvôli nim možno len cítime nepríjemne. Niekedy nám dokonca znemožňujú bežný partnerský život. Mnohokrát môže žena brať ako sexuálne obťažovanie aj niečo, čo je v spoločnosti bežne akceptované. Dokonca nás môže obťažovať aj náš vlastný priateľ alebo blízka osoba.

Sme obeť? Neberiem nás tak. Sme silné a určite sa väčšina nás cez to vie preniesť. Napriek tomu to nie je v poriadku. Prečo by sme denne mali prežívať veci, ktoré nám ubližujú a znepríjemňujú bežný deň?

Kedy to začína? Niektoré ženy zažívajú sexuálne narážky či obťažovanie ešte pred dosiahnutím 10 rokov. U väčšiny to naplno začína na začiatku puberty, keď sa z dievčat začínajú stávať ženy. Na začiatku im to možno lichotí. Asi musím byť krásna, keď si ma všímajú vyspelí muži. Pokiaľ majú nedostatok sebavedomia, tak to začínajú dokonca vyhľadávať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vareesha Siddiqui (@vareeshasiddiqui)

Ako lovec

Na sociálnych sieťach na nich čaká dostatok mužov, ktoré chcú tento nedostatok sebavedomia, sebahodnoty alebo pocity osamelosti využiť. Zo začiatku to môže vyzerať úplne nevine. Niekto sa opýta, aký mala deň, zahŕňa ju komplimentmi, je na ňu dobrý. To jej chýbalo už dlhú dobu. Vytvorí si k nemu puto.

V tom momente to predátor využije. Začne sa pýtať na to či si to už sama robila, nech to vyskúša… Dokonca jej môže poslať svoje nahé fotky, chcieť nejaké od nej alebo zavolať si. Dievčatá by mali svoju sexualitu objavovať, ale malo by to byť postupné. Nemal by ich k tomu nik nútiť alebo tlačiť. Takto prichádzajú o svoju autentickú skúsenosť a nedokážu si to užiť. Mnohé však z nátlaku urobili, čo bolo požadované, aby ich mal ich virtuálny kamarát radšej. To môže spôsobiť, že budú mať pocit, že sex a veci s tým spojené sú povinnosťou. V tých horších prípadoch to môže viesť aj k stretnutiu a znásilneniu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ♡safe space♡ (@safehaven.activists)

Každodenná skúsenosť

Potom sa s tým stretávame všetky denne. Malé nenápadné poznámky, ktoré nám znepríjemňujú deň. Vraj nám iba lichotia. Ideš si cez mesto a zrazu po tebe popiskujú cudzí muži. Vraj si fakt kosť. Malo by ťa to potešiť? Možno, ale väčšinu to vôbec neteší. Pozrieme do zeme a utekáme ďalej. Vidíme na sebe pohľady a oplzlé poznámky.

Ten chlap má aj tak doma možno rodinu, na rande by nás nepozval a chce len ukázať kamošom, že on je taký frajer a nebojí sa na ňu písknuť. Veľká sranda, nie? Na prechádzke v meste sme ako vo výstavnej skrini a posudzujú nás ako tovar. Koľko by si jej dal? Tvár tak 8/10 a postava… hmm.. za ten zadok by som jej dal pokojne aj 9/10 bodov. Potom sa nie je čo čudovať, že majú ženy potrebu byť dokonalé, keď sa naša hodnota posudzuje na základe nášho výzoru.

Niekedy ani nevieme či nás prijali do zamestnania práve preto ako vyzeráme, alebo preto, čo máme v hlave. Muž to má jednoduchšie. Zaujme titulmi a schopnosťami, ale niekedy sa šéf žene na CV ani nepozrie. Je pekná, príjemná a bude dobrá ozdoba kolektívu. Možno je to jednoduchšia cesta, ale potom sa jej to vráti. Poznámky, nepríjemné dotyky, oplzlé vtipy. My sa nevieme brániť. Sú nám nadradení. Nik by nám neveril. Radšej si vyberieme cestu toho, že sa budeme správať milo akoby sme mali byť v bezpečí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sabah 🇬🇧🇵🇰 (@thepakistanifemme)

Čas na zmenu

Nenormalizujme veci, ktoré normálne ani zďaleka nie sú. Ako to zmeniť? Treba začať od seba a meniť svoje okolie. Upozorňovať na to, že toto je už cez čiaru. Povedať chlapom vo svojom okolí, že sa to nerobí. Skúsiť sa ozvať. Občas si tí chlapi ani neuvedomujú, do akých nepríjemných situácií nás vedia dostať. Učme svojich synov a bratov úcte k ženám. Svojim dcéram a sestrám dávajme dostatok lásky a pozornosti, aby nemuseli na sociálnych sieťach hľadať takýto typ pozornosti.

Pôjde to pomaly, ale v malých krokoch to môžeme zmeniť k lepšiemu a ženy sa zas začnú cítiť bezpečnejšie. Nie je tvoja povinnosť vyzerať dokonale. Nie si vec. Nie si majetok. Nie je v pohode, aby po tebe niekto pokrikoval. Nemôžeš za to, ako si oblečená. Môže za to výchova, charakter a správanie daného chlapa.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame