Samsung predstavuje nádejnú novinku: Rozkladacie smartfóny sú budúcnosť, ich ceny ťa však posadia na zadok

Samsung predstavuje nové smartfóny Galaxy Z Fold 3 a Z Flip 3

Samsung predstavuje nové smartfóny Galaxy Z Fold 3 a Z Flip 3 (Zdroj: Samsung)

#Na augustovú konferenciu spoločnosti Samsung čakal s napätím asi každý, kto sa zaujíma o technologický svet. Táto kórejská značka vždy predstaví svoje produkty vo veľkom štýle a inak tomu nebolo ani teraz. Predstavili sa nám hneď dve zariadenie série Z, a to už po tretíkrát. Môžeme konečne hovoriť o high-end modeloch, alebo skončia Z Fold Z Flip znova len ako atrapy v tieni ostatných smartfónov?


Samsung chce zrušiť sériu Galaxy Note: Ľudia však spustili hromadnú petíciu, podporíš ju aj ty?


Galaxy Z Fold 3

 • Technické špecifikácie
 • Procesor: osemjadrový Snapdragon 888
 • Displej: 7.6-palcový Dynamic Amoled Quad HD+ (120 Hz)
 • Operačná pamäť RAM: 12 GB
 • Úložisko: 512 GB
 • Foto/video: hlavný fotoaparát 12 Mpx, video 8K (pri nižšom rozlíšení 960 fps)
 • Batéria: 4400 mAh (25 W nabíjanie)
 • Štandardy: Wifi 6, Bluetooth 5.0, USB-C, SIM + eSIM, 5G
 • Hmotnosť: 271 gramov
 • Cena: 1899 eur

Samsung svoj prvý produkt označil ako budúcnosť uložená do vrecka. Galaxy Z Fold 3 s hliníkovým rámom je tretí pokus o otvárací telefón, ktorý Samsung za posledné roky ponúka. Smartfón má hneď dva displeje, predný a vnútorný. Okrem sledovania filmov, hrania hier a multitaskingu v nich však nevidíme zatiaľ veľký úžitok a je teda na výrobcovi, aby svoje aplikácie začal upravovať pre vnútorný displej, inak sa Z Fold 3 zaradí k svojmu nevýraznému predchodcovi.

Podľa prvých testov Samsung skutočne zlepšil kvalitu otvárania a zatvárania zariadenia. Mnohých určite potešila aj možnosť S Pen, to sa však v balení nenachádza, treba si ho kúpiť samostatne (a nie, S Pen z Galaxy Note nie je kompatibilné). Konečne sme sa aj na európskom trhu dočkali prevedenia s 5nm procesorom Snapdragon 888, ktorý výrazne zvýši výkon smartfónu a plynulosť hier. Plusom je aj 120 Hz na oboch displejoch.

Vďaka certifikátu IPX8 mu voda a dážď nebude robiť žiadny problém. Nepotešíme ale fanúšikov fotografií či videa. Všetky zadné fotoaparáty majú len 12 Mpx rozlíšenie. Samotný čip môže byť ten najlepší vôbec, no málo pixelov nezachytí detaily tak ako staršie Galaxy S21, prípadne Note 20. 8K video je stále nevyužiteľné, ak v ňom nechceš donekonečna zoomovať, a preto, ak hľadáš smartfón na fotenie, stav na staršie modely alebo si počkaj na S22 (zrejme do februára). Z Fold 3 bude zariadením najmä pred terénnych pracovníkov, teda obchodných zástupcov, a podobe.

Galaxy Z Flip 3

 • Technické špecifikácie
 • Procesor: osemjadrový Snapdragon 888
 • Displej: 6.7-palcový Dynamic Amoled Full HD+ (120 Hz)
 • Operačná pamäť RAM: 8 GB
 • Úložisko: 128 GB
 • Foto/video: hlavný fotoaparát 12 Mpx, video 8K (pri nižšom rozlíšení 960 fps)
 • Batéria: 3300 mAh (15 W nabíjanie)
 • Štandardy: Wifi 6, Bluetooth 5.0, USB-C, SIM + eSIM, 5G
 • Hmotnosť: 183 gramov
 • Cena: 1049 eur

Nebol by to Samsung, aby svoje nové zariadenia neoddelil cenovou priepasťou. Nový Z Flip 3 je výrazne lacnejší od svojho väčšieho brata, no aj výrazne chudobnejší. Veľkosť a kvalita displeja je porovnateľná s high-end konkurenciou, má však len dva zadné objektívy a znova len 12 Mpx. Netvrdíme, že s ním neurobíš dobré fotky, no toto nie je krok vpred. Ich sklápateľné zariadenia im jednoducho nedovolia pridať lepší ultrawide či teleobjektív.

Z Flip 3 stavil vo fotkách na stabilitu. Smartfón položíš na pevný povrch a fotíš odušu. Vypichnúť musíme aj menší zadný displej, ten však nie je novinkou. Samsung sa ale od Xiaomi poučil – vytvoril ho väčší a s viac možnosťami či notifikáciami, napríklad hudba, počasie, SMS… Pre niektorých môže byť výhodou práve jeho kompaktnosť, žiadny high-end model dnes nie tak malý ako Z Flip 3 po sklopení (len 4.2 palca).

Nechýba mi certifikát IPX8, parádny procesor Snapdragon 888 či najodolnejšie Gorilla Glass sklo pre tlmenie pádu. Podľa testov zvládne sklo bez problémov 200-tisíc zložení, čo je s predchádzajúcou druhou verziou o 80 % viac. Tieto modely by skutočne mohli vydržať viac, a možno aj urobiť dieru do sveta. Ak by som si mal osobne tipnúť, ktorý model bude populárnejší, vsadil by som práve na Z Flip 3, a to najmä kvôli kompaktnosti a cene.

Čo sa skutočne mení

Samsung plánuje prísť s niečím novým – to je nám jasné už napohľad. Avšak nové neznamená vždy lepšie. Oproti minulej verzii Z 2 sme dostali výkonnejší procesor, lepší rám, pár nových drobností, ale aj vyššiu cenu. Bude to skutočne stačiť? Z Fold 3 podľa nás nemá šancu preraziť. Je ako nová Tesla – parádny výkon, spracovanie, idea, aj finish. Kúpi si ho však len hŕstka ľudí, a tá druhá im bude tíško závidieť. Takto sa biznis nerobí.

Ak chce Samsung skutočne priniesť zmenu, mal by výrazne znížiť cenu. Áno, technológie a vývoj ich stoja milióny. No pozrime sa na to z hľadiska zákazníka, teda nás. Výrobca nechce klesnúť pod tisíc eur, nechce nám dať slot na pamäťovku, port jack ani lepší foťák – ale chce od nás, aby sme platili. Ak si chceš kúpiť nové Z Flip či Z Fold, dobre si rozmysli, či ich sklápateľnosť využiješ. My sme skeptickí, no druhým dychom dodávame, že každý nový nápad, ktorý časom zmenil budúcnosť, vyzeral najprv ako totálna hlúposť.

Ak by sme si mali vybrať, našou voľbou by bol Z Flip 3
Ak by sme si mali vybrať, našou voľbou by bol Z Flip 3 (Zdroj: Samsung)

Predobjednávkové bonusy

Nové smartfóny vychádzajú 27. augusta. Ak si ich stihneš predobjednať, dostaneš k nim vcelku pekné bonusy. Ak už vlastníš nejaký Samsung, dostaneš zaňho výkupný bonus až do výšky 1000 eur. Kúpou nového Z zariadenia obdržíš aj jednu opravu počas prvého roka užívania zadarmo. No a neposlednom rade k drahšiemu Z Fold 3 dostaneš aj štýlové puzdro spoločne s S Pen, 25 W napájací adaptér a bezdrôtové slúchadlá Galaxy Buds+ (u vybraných predajcov). Chceš si kúpiť Z Fold alebo Z Flip? Urob tak buď hneď alebo počkaj, kým ceny výraznejšie klesnú.

Zdroj: hashtag.sk, Samsung
Odporúčame