#Samsung svoje sklápacie zariadenia vždy predstavuje v lete, no aj tento rok to je o pár týždňov skôr ako naposledy. Dôvodom je parížska olympiáda. Keďže sme si novinky mohli vyskúšať priamo na mieste a dostali sme aj vzorky na testovanie, prevedieme ťa všetkým, čo potrebuješ vedieť, ak chceš vstúpiť do sveta tejto kategórie smartfónov alebo len zvažuješ upgrade zo starších modelov.
Hardvérové novinky
Na pohľad je ťažké rozlíšiť Galaxy Flip6 od minuloročného Flip5. Pomôže ti v tom obrys objektívov vo farbe zariadenia. Aj keď sú rovnaké rozmery aj váha, hrany sú trošku ostrejšie a rám je konečne matný ako chrbát mobilu. Okrem vodoolnosti sa pridáva aj odolnosť proti prachu, a to konkrétne IP48, najvyššia vo svojej triede.
Oba displeje majú rovnakú veľkosť aj frekvenciu ako minulý rok. Novinkou je LTPO technológia vo vnútornom displeji, vďaka ktorej dokáže frekvencia padnúť na 1 Hz, čím šetrí batériu a navyše zobrazí ešte väčšie spektrum farieb. Aj jas je vyšší, a to až 2600 nitov (na oboch), vďaka čomu je čítanie na displejoch bezproblémové aj na priamom slnku.
Procesor Snapdragon 8 Gen 2 vystriedal Gen 3 špeciálne pre Galaxy, ktorý drží krok s dobou. Aj grafika je medziročne novšia. Rozdiely sú však minimálne a všimneš si ich len pri priamom porovnaní najnovších hier. Oveľa väčší rozdiel robí prvá odparovacia komora v sklápačkách. Dostupné sú už len modely s 12 GB RAM, čo vítam, pretože v celých verziách aspoň zákazník nemá bordel.
Naopak, nezmenila sa konektivita, reproduktory, selfie kamera či bezpečnosť. Samsung má už aj tak všetko na veľmi dobrej úrovni. Ak však bude pokračovať v stagnácii dizajnu aj hardvéru a zlepšovať len hlavné komponenty, nemusí sa mu to vyplatiť. Poteší ale 7-ročná podpora aktualizácií aj bezpečnosti.

Softvérové novinky
Nový operačný systém Android 14 a mierne upravená nadstavba – toľko k dôležitým novinkám. Galaxy Z Flip6 ale cieli na používateľov, ktorí využijú jeho prednosti Galaxy AI. A tých je tu, úprimne, viac ako dosť. Niektoré sú vítané a uľahčujú používanie mobilu, iné sú skôr imidžové a slúžia na zábavu.
Tie praktické sa týkajú vylepšenia funkcií z vlajkovej lode. Nájdeš tu generovanie odpovedí na rôzne správy, kde AI sama vie, s kým komunikuješ a prispôsobí štýl odpovede. Ten sa dá ale dodatočne upraviť, ak ti nebude sedieť.
Oceniť musím funkciu Tlmočník. Ak budeš na dovolenke, môžeš nadiktovať mobilu otázku, napríklad otázku na smer cesty, mobil ju preloží do písaného textu na druhom displeji a odpoveď druhej osoby zasa preloží tebe. To všetko v reálnom čase a v 16 jazykoch (do konca roka ich má byť 20).
Okrem už známych funkcií, ako spoznámkovanie textu či vytvorenie stručnej verzie textu, sa Flip6 zameriava na grafickú zábavu. Pomocou AI si môžeš navrhnúť v podstate vlastnú unikátnu tapetu, z fotiek vytvoriť akvarely či skice a hrať sa s fotkami všetkými možnými spôsobmi, od zlepšenia kvality, cez mazanie objektov, až po pridanie objektov (vrátane spomalenia snímok vo videu).

(Ne)využitý potenciál?
Všetky tieto zmeny ma vedú k úvahe, či Samsung využíva Flip dostatočne. Jeho cieľovka sú primárne ženy a dôvod kúpy je poväčšine imidžovka. Výrobca preto komunikuje skutočne AI novinky pri Folde a Flip necháva žiť akoby vlastným životom. Všetky Fold funkcie má aj Flip, a to by si mal jednoznačne vedieť.
Sústrediť sa na umelú inteligenciu a využívať ju na zabavenie publika je v poriadku a je super, že sa tomu Samsung venuje. Zdá sa mi však, že nevenuje dostatočne veľa pozornosti konkurencii, ktorá juhokórejského výrobcu míľovými krokmi dobieha.
Počas používania Flipu som nemal pocit, že by mi Galaxy AI citeľne zlepšoval zážitok z používania. Zrejme nie som správne cieľovka Flipu, ale ak má byť táto forma smartfónov budúcnosť, bude potrebné zaujať širšie publikum. A to úprava fotiek neurobí. Zmeny oproti minulému roku sú viac na papieri ako v citeľnom používaní a pritom sklápací mobil má ďaleko väčší potenciál ako byť generátorom obrázkov.

Denné fotky
Po dvoch rokoch dostávame nový snímač s 50 Mpx, pričom ultra-wide ostalo na minuloročnej kvalite. Hlavný snímač má viac detailov a fotí veľmi podobne ako v modeloch S24. Softvér už tradične v Samsung modeloch príliš stmaví oblohu do modra. To platí aj na automatike, a dokonca aj na zoome.
Keď je mierne šero, sýtosť ide trošku do úzadia a farby sú viac dôveryhodné. Kvalita fotiek je ale veľmi dobrá, detailov je požehnane, hĺbka tiež nechýba a zdá sa mi, že sa zlepšilo najmä vykreslenie tieňov. Škoda, že zoom je kompletne digitálny, pretože už na 5-násobku stráca na kvalite a obrysy objektov rozmazáva.
Detaily a portréty sú ale na výbornej úrovni. Zóna ostrenia je aj na automatike správna a mobil v drvivej väčšine prípadov vie, čo potrebuješ zaostriť. Pochváliť musím aj umelú inteligenciu, ktorú som často využíval. Úprimne, nahradenie jedného objektu druhým funguje lepšie ako jeho odstránenie. Dokonca pri nahradení dostaneš na výber viaceré verzie úpravy.
(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)
Nočné fotky
Hlavný snímač má vysoký kontrast, ale aj vysokú kvalitu aj v noci. S nastaveniami sa ale treba viac hrať. Počas šera je 50 Mpx snímač jedným z najlepších, aké som kedy testoval. Fotka Eiffelovej veže s týmto foťákom je vynikajúca (až na ten mierny šum pri stromoch). Zoom už je veľmi podobný ako cez deň a chýba tu viac optickej podpory.
Nočný režim vie lepšie pracovať s jednotlivými scénami a postupne sa prispôsobiť. Ale ako som písal, chce to hrať sa s nastaveniami. Automatika dokáže oblohu okolo osvetleného objektu príliš zosvetliť, čo spôsobí šum. Preto odporúčam používať Pro mód alebo aspoň pracovať s manuálnym otváraním clony. V galérii nájdeš priame porovnanie a sám môžeš posúdiť, ktorý fotka sa ti páči viac.
Čo sa mi z nočného fotenia páčilo menej, je ultra-wide. Tento objektív je už starší a stále nestíha konkurencii (aj keď mám na mysli vlajkové modely a nie sklápačky). Taktiež príliš v noci neodporúčam fotiť z videa. Samotné video je veľmi dobré aj v 4K 60fps a konkurenciu dokáže dohnať, ale tie fotky už nie. (Cez deň sú lepšie v rámci možností).
(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)
Batéria a nabíjanie
Oproti minulému roku nevidím výrazne zlepšenie batérie, a to napriek tomu, že tu je o 300 mAh väčšia kapacita a šetrnejší procesor. Batériu zrejme žerú žiarivejšie displeje a aj napriek prvej odparovacej komore v sklápateľných mobiloch sa dokáže vcelku dobre zahrať pri dlhšom hraní náročnejších hier s internetovým pripojením.
Pri náročnejšom používaní, a to najmä hlavného displeja, vydrží batéria zhruba 6 hodín na jedno nabitie. Pri kombinovanej výdrži s maximalizovaním externého displeja sa dostaneš na 7 hodín. Napriek tomu, že Flip5 aj Flip6 vydržia približne rovnako, ide o nadpriemerné hodnoty v tejto kategórii na našom trhu. V priemere ide o mobil na jeden až jeden a pol dňa.
Zas a znova sa budem opakovať, ale musím skritizovať nabíjanie. To sa oproti minulému roku nezmenilo vôbec. Flip má stále 25 W káblové, 15 W bezdrôtové a 4,5 W reverzné nabíjanie. Dobiješ ho za hodinu a pol, bezdrôtovo za niečo vyše dvoch hodín. Škoda, že Samsung nezlepšil generačne ani len typ napájania USB-C.

Verdikt
Recenzovať každý rok Flip je zábava. Brať toto zariadenie seriózne sa už nedá, pretože Samsung to vzdal tiež. Galaxy Z Flip6 je mobil, ktorý cieli svojimi funkciami na mladých štýlových ľudí, a to ešte viac ako v minulosti. Zaužívaný dizajn sa nemení a z hardvéru sú tu nové len nutné novinky.
Napriek tomu je Flip6 šikovné zariadenie na každodennú prácu aj zábavu. Má vybavenie vlajkovej lode, kvalitné aj dizajnovo pekné spracovanie a navyše 7 rokov podpory aktualizácií aj bezpečnosti. Úprimne by som z Flipu 5. generácie na tohtoročný neprechádzal, ale zo 4. už áno. Tento rok sa však viac oplatí pozerať na Fold6.
Plusy
- Najnovší procesor aj grafika
- Certifikácia IP48 (najvyššie vo svojej triede)
- Pevná konštrukcia a široké možnosti režimu Flex
- Veľa nových funkcií Galaxy AI
- Nový a citeľne lepší hlavný objektív
- Jedny z top 50 Mpx nočných fotiek
- Na sklápačku dobrá výdrž batérie
Mínusy
- Najviac zmien sa týka využívania umelej inteligencie na úpravu obrázkov a textu
- Zoom a ultra-wide vyžadujú zlepšenie (cez deň aj v noci)
- Pomalé možnosti nabíjania
Zdieľať na
Zdieľaní